KIESELBACH ŐSZI ÁRVERÉS

Ajánljuk - 2007-10-16

A Kieselbach Galéria mindig is az 1850-1950 közötti klasszikus magyar festészetre koncentrált, ezt reprezentálja az őszi képaukció válogatása is.  A 19. és a 20. század legjelentősebb magyar mesterei közül a legnagyobbak -  id. Markó Károly, Ferenczy Károly,  Rippl-Rónai József, Vajda Lajos - fontos művekkel vannak jelen ezen az árverésen.

 "Vajda életműve a magyar avantgarde művészileg legmaradandóbb tette." Németh Lajos, a XX. század második felének kiemelkedő művészettörténésze ritkán ragadtatta el magát hasonlóan kategorikus kijelentésekre, ám Vajda Lajos esetében nem fukarkodott a fennkölt jelzőkkel: "Bár csak egy évtized adatott neki, oly mélységeket idézett fel művészetében, mely kortársai közül csak a legnagyobbaknak sikerült." Nem csupán a művészek és a művészettörténészek, de az 1945 utáni műgyűjtés legnagyobb alakjai is kiemelt figyelemmel övezték életművét. Szentendrei házak kék égbolttal című, 1935-ös főműve most 14 millió forintos kikiáltási áron indul az aukción.

 

 Az árverés legmagasabb kikiáltási árú képe Rippl-Rónai József:  Piacsek bácsi újságot olvas című képe 1908 tavaszán, a festő legjobb korszakának záróakkordjaként, közvetlenül az új, kukoricás stílus megjelenése előtt készült. 22 millió forintról indul a licit a festményért amely a művész életének talán legboldogabb periódusában készült.

20 millió forint a kikiáltási ára Patkó Károly 1929-ben festett Halászok című munkájának, amely az 1930-as velencei biennálén képviselte a magyar művészetet először.

 

 

Végigtekintve a 20. századi magyar festészet történetén, azt látjuk, hogy néhány - "időben" és a megfelelő helyre - emigráló alkotón kívül szinte egyedül Scheiber Hugónak sikerült saját korában tartós sikert elérni a művészet valamelyik európai fővárosában. Herwarth Walden legendás, a német expresszionizmus és a nemzetközi avantgárd történetében felbecsülhetetlen szerepet játszó berlini galériája, a Der Sturm éveken át kiemelt helyet biztosított Scheiber műveinek. Minden bizonnyal az ő nevéhez fűződik Scheiber és az olasz futuristák közötti kapcsolat megteremtése is. Marinetti 1933-as budapesti látogatása azzal a konkrét eredménnyel járt, hogy a csoport legfőbb szellemi vezetője és teoretikusa meghívta Scheibert egy reprezentatív - az év végére tervezett - futurista kiállításra, Rómába. A Cirkusz (Reflektorfényben) című kép múzeumi rangú főmű, melyen Scheiber a rutinos zsonglőr könnyedségével tárja a közönség elé a nemzetközi modernizmus aktuális eredményeit. A Kieselbach Galéria őszi aukcióján megvásárolható lesz a festmény, kikiáltási ára 12 millió forint.

 

 Két klasszikus nagy festőnk műve is 20 millió forintos kikiáltási árról indul. Ferenczy Károly ("a festők festője") festészete a 20.,  Idős Markó Károlyé a 19. századi magyar művészet történetének meghatározó fejezete.

 

Mind a hazai műgyűjtés történetében, mind a nemzeti muzeológia megteremtésében központi szerepet játszanak Id. Markó Károly művei. A Tájkép történelmi jelenettel című 1832-es mesterművét 1929-ben az újkori magyar művészetet bemutató reprezentatív nürnbergi kiállításon láthatta utoljára az európai közönség.

 

 Ferenczy Károly 1912-ben alkotta meg az Est (Fürdőző férfiak) című festményét.  A kép az életmű 1912-es, kiemelkedően gazdag és magas színvonalú művészi termésének egyik legfontosabb darabja, a kiemelkedő jelentőségű Est sorozat főműve. A most aukcióra kerülő alkotás nemcsak a festő 1913-as gyűjteményes kiállításán volt látható, hanem 1914-ben is közönség elé került a Szépművészet Múzeumban rendezett tárlaton, ahová Ferenczy Károly egyedül ezt a festményét küldte.

 

 A nagybányai művésztelep legjobb korszakából két másik fontos festőtől is megvásárolható lesz  unikális alkotás. Boromisza Tibor Virágzó fák alatt című képe 1909-ben készült, Boromisza életművének legnagyobb értékeket termő periódusában. Ekkor már túl volt a tanulóéveken, a római, müncheni és párizsi tanulmányutakon, s végre letelepedve Nagybányán az első kiállítási sikerek is megérkeztek. Az év elején - a nagybányai neós társaság tagjaként - meghívták a korszak rövid életű, de annál jelentősebb művészcsoportjának, a MIÉNK-nek második tárlatára, ahol a kritikusok is felfigyeltek műveire. Olyan alkotások jellemzik ezt a periódust, mint a monumentális hatású Fürdőzők, mely nem csupán saját korában keltett óriási feltűnést, de a 2006-os Magyar Vadak kiállításnak is az egyik kiemelkedő darabja volt. A most aukcióra kerülő Virágzó fák alatt című festményért 12 millió forintról indul a licit.

 

Ziffer Sándor Uzsonna a nagybányai kertben című 1919-es alkotása 8 500 000 forintos kikiáltási áron válik most hozzáférhetővé. A mű Ziffer rövid, de annál látványosabb impresszionista-posztimpresszionista korszakának kiemelkedő remeke. Azok közé a híres  önarckép-kompozíciók közé tartozik, amelyek átmenetet képeznek a figurális kompozíció és a tulajdonképpeni önarckép között.

 

 

A magyar műkereskedelem legújabb kori történelmében egyre meghatározóbb szerepet kap az art deco művészete. Újrafelfedezésnek köszönhetően egyre több és egyre értékesebb műalkotás kerül a közönség elé. A Kieselbach Galéria őszi árverésén a már említett Scheiber főmű mellett Kontuly Béla Kislány háttérben görög vázával című képe (kikiáltási ára  12  millió forint), Duray Tibor Nővérek című festménye (kikiáltási ára  12  millió forint) és Kádár Béla rendkívül dekoratív, 1934 körül festett Art deco lány piros gyöngysorral (kikiáltási ára 5 millió forint) című alkotása mellett a nemzetközi art deco egyik sztárja, Raphael Delorme is jelen van egy jelentős festménnyel (Aktos kompozíció, kikiáltási ár: 14 millió forint. )

 

2007. október 16. kedd, délután 5 óra, Vígszínház