A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a Semcorp tevékenységét, miután a monitoring kutakból, a csapadékvíz elvezető rendszerből és a tározóból vett minták fémekre és félfémekre vonatkozóan határérték túllépést mutattak. Ezt megelőzően a kormányhivatal vízügyi-vízvédelmi hatósága is bírsággal sújtotta a vállalatot.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal vízügyi-vízvédelmi hatósága akkreditált mintavételre kötelezte a Semcorp Hungary Kft-t a monitoring kutakból, a csapadékvíz elvezető rendszerből és a tározóból, amit a vállalat bár elvégeztetett, de az eredményeket és a kiértékelést határidőn túl küldte meg a hatóságnak, amiért egymillió forint bírságot kellett fizetnie. Az erről szóló döntést keresettel támadta meg a Semcorp.
A felszíni vizek ma nehéz helyzetben vannak Magyarországon és ez igaz a felszín alattiakra is, ezért a vizeinket nem elég szabályozni, azokkal gazdálkodnunk kell, és ebben mindenkinek éreznie kell a saját felelősségét - jelentette ki az élő környezetért felelős miniszter a VII. Tisza-tavi PET Kupa pénteki megnyitóján, Tiszafüreden.
Gajdos László az esemény helyszínét méltatva arról beszélt: nagyon kevés helyen látható olyan csoda, melyet Magyarországon a Tisza-tó képvisel. Ráadásul rendkívül lelkes emberek élnek a tó körül, akik igyekeznek tenni valamit ezért a természeti kincsért - fűzte hozzá.
Újra használhatják az utazók a Szombathely-Szőlős vasúti megállóhelynél kialakított, kőzúzalékkal felszórt P+R parkolót, amelyet azért zártak le, mert a terület egyik felében azbeszt tartalmú anyagot mutattak ki a vizsgálatok - közölte az MTI-vel hétfőn a GYSEV sajtószóvivője.
Rázó László a közleményben felidézte, hogy a szombathelyi önkormányzat döntése értelmében azonnal felvették azon helyszínek közé a parkolót, amelyeket a városi azbesztmentési program keretében kalcium-kloridos technológiával kezelnek
A korábbi érintett két közterület után a friss laboreredmények alapján újabb hat zalaegerszegi parkoló és utca esetében vált bizonyossá, hogy azbeszttel szennyezett kőzúzalék borítja, ezért pénteken egyes helyeken elkezdik a burkolóanyag elszállítását - közölte közösségi oldalán szerdán a város polgármestere.
Csaknem egymillió hektárnyi egykori vizes élőhely helyreállítása javíthatná az Alföld vízháztartását, mérsékelhetné az aszálykárokat. A vízvisszatartás nemcsak természetvédelmi cél, hanem a mezőgazdaság hosszú távú alkalmazkodásának egyik kulcsa is lehet a klímaváltozásnak különösen kitett térségben - közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat pénteken az MTI-vel.
A politikai megállapodás az EU-s forrásokról olyan fejlesztések elindítását jelenti, amelyektől egyszerre lesz zöldebb és olcsóbb az energia - közölte az élő környezetért felelős miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
Gajdos László azt írta: a környezetvédelmi beruházások és az energiaátmenet most új lendületet kapnak.
Jelentős ftalátszennyezést talált Európai Unión kívülről érkező műanyag termékekben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) együttműködésével lezajlott célzott ellenőrzési kampány során. A közös program célja az volt, hogy felhívják a figyelmet az EU-n kívülről - jellemzően kelet-ázsiai online piactereken keresztül - hozzánk eljutó termékek lehetséges egészségi kockázataira.
A BYD a Szegeden létesítendő gyár építése során súlyosan megszegte a környezetvédelmi engedélyben előírt kötelezettségeit - írta Gajdos László élőkörnyezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
Hozzátette, konzultált az illetékes szervekkel, valamint Stumpf Péterrel, Szeged országgyűlési képviselőjével, aki részletesen tájékoztatott a kialakult helyzetről, a jogsértések mértékéről, a helyi lakosság jogos aggodalmáról.
Szinte minden fontos éghajlati mutató kedvezőtlen irányba mozdult az elmúlt öt év adatai alapján; a globális felmelegedés a duplájára gyorsult, miközben a hatások exponenciálisan nőnek - olvasható a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően című szakportálon közzétett cikkben az Earth System Science Data oldalán publikált új nemzetközi jelentés alapján.
Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalékot, de további kereskedők és kivitelezők is érintettek lehetnek.
A Sprint Tüzép Kft. a honlapján és közösségi oldalán közleményben tudatta: a cég is "vásárolt és értékesített osztrák bányából származó kőzúzalékot, amelyről utólag merült fel a gyanú, hogy egy része azbeszttel szennyezett lehet". Hozzátették: az anyagot jóhiszeműen szerezték be, "a beszállító bánya által kiállított teljesítményigazolások birtokában".
Szeptemberben állhat fel az új országos környezetvédelmi hatóság, amelynek feladata lesz az ipari vállalatok, köztük az akkumulátorgyártók ellenőrzése, a Tisza-kormány alatt Európa legszigorúbb szankcióit, legnagyobb bírságait alkalmazzák majd a szennyezőkkel szemben - mondta Gajdos László élő környezetért felelős miniszterjelölt a bizottsági meghallgatásán a Parlamentben hétfőn.
Új, független környezetvédelmi hatóságot hoz létre a Tisza Párt - jelentette be az élő környezetért felelős miniszter-jelölt csütörtökön a Facebook-oldalán.
Gajdos László azt írta: nagy erőkkel dolgoznak az új Élő Környezet Minisztériuma megalakításán, és első feladatként egy új, független országos környezetvédelmi hatóság felállítását határozták meg, amely "nem politikai utasításokat hajt majd végre", hanem szigorúan szakmai alapon, folyamatos és következetes vizsgálatokkal ellenőrzi majd a nagy szennyező ipari gyárakat
Azbesztszennyeződés gyanúja miatt péntektől Kőszeg 46 utcáján csak tíz kilométeres óránkénti sebességgel haladhatnak a gépjárművek és tíz parkolót zártak le elővigyázatosságból - közölte a település polgármestere a lakossággal a város honlapján.
Básthy Béla tájékoztatása szerint az önkormányzat kigyűjtötte és átadta a Vas Vármegyei Kormányhivatalnak azoknak az utcáknak, parkolóknak és területeknek a listáját, ahol az elmúlt években határ menti osztrák bányákból származó, vélhetőleg azbesztet tartalmazó kőzúzalékot használtak parkoló- és útépítés, illetve karbantartás céljából.
Többszörös csúcsdöntést hozott az elmúlt hónap a hazai flotta klímabarát megújításában. Márciusban a valaha volt legtöbb tiszta és csendes gépjármű kapott zöld rendszámot - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden.
Több kategóriában is utcahosszal dőltek meg az eddigi rekordok.
Átadták Kelet-Magyarország legnagyobb, 40 megawattóra energiatárolási kapacitású villamosenergia-tároló rendszerét Tiszaújvárosban, a Mol Petrolkémia területén csütörtökön.
Az Egyesült Államok délnyugati részén márciusi rekordokat sorra megdöntő veszélyes hőhullám jóval több, mint egy újabb múló időjárási szélsőség. A Föld melegedésének előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkező, új szintet jelentő időjárási őrület legfrissebb példája.
Szakértők szerint a példátlan, halálos időjárási szélsőségek, amelyek időnként szokatlan időpontokban és helyeken csapnak le, egyre több embert sodornak veszélybe
Rácz András, az AM természetvédelemért felelős államtitkára szerdán a Jókai-kertben megrendezett projektnyitó rendezvényen elmondta, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a jelenlegi uniós ciklusban hat projektet valósít meg csaknem 2,5 milliárd forintból, amelyek kétharmada klasszikus élőhely-rekonstrukció. A most induló, összesen 625 millió forintos uniós támogatású fejlesztések két kulcsterületre koncentrálnak, az erdei vizes élőhelyek megőrzésére, valamint a természetvédelmi kezelési infrastruktúra fejlesztésére.
Míg a nap- és a szélenergia felhasználása 2010-ben öt megawatt volt, most ennek a négyezerszerese, több mint nyolcezer megawatt a naperőművi kapacitás Magyarországon, de a "sötét, szélcsendes órák száma", amikor nem süt a nap és nem fúj a szél, meghaladja a kétezer órát, ami felveti a tárolás kérdését - mondta Áder János szerdán Debrecenben Teremtett világunk védelme című, fenntarthatósági témájú előadásában, amelyet a Debreceni Református Kollégium Gimnázium és Diákotthon diákjai számára tartott.
Magyarország felkerülhet a világtérképre az akkumulátorgyártásban, nemsokára ugyanis elkezdődhet egy, az akkumulátorokban használható magyar fejlesztésű anód gyártása, amelynek a töltéstároló kapacitása sokkal jobb a most használt alapanyagokénál, az előállítása pedig környezetkímélőbb lesz - hangzott el Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó című podcastjának hétfőn megjelent adásában.
A Samsung SDI Magyarország gödi üzeme minden környezetvédelmi és munkavédelmi előírásnak megfelel, működése átlátható - közölte a társaság kedden.
A Samsung kijelenti, hogy a hírekben számos hamis adat és félrevezető információ jelent meg, és amennyiben ez nem változik, megvizsgálják a szükséges jogi lépéseket az érintett sajtóorgánumokkal kapcsolatban