Tudomány

Eredmények megjelenítése 1-től 20-ig 1671 találatból.

Mesterséges intelligencia forradalmasíthatja az öregedést

Tudomány - 2025-06-30

A Déli Klinika hazánkban elsőként vezette be a védjegyzett Complex Longevity® programot, amely a legmodernebb technológiákra, biomarker-elemzésekre és mesterséges intelligenciára építve kínál egyedülálló, személyre szabott egészségügyi megoldásokat.

A program nem csupán a hosszabb élet elérését célozza, hanem az életminőség és teljesítőképesség javítását is, a prevenciót és a folyamatos monitorozást helyezve középpontba.

Új geometriai testet találtak a BME kutatói

Tudomány - 2025-06-25

Új geometriai testet találtak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói, a világ első monostabil tetraédere a gyakorlatban többek között űrmissziók leszállógységeinek tervezésekor hozhat áttörést - közölte a BME szerdán.

A BME és a HUN-REN kutatói megtervezték és fizikailag meg is építették az első olyan 4 lapú testet, amely vízszintes felületre téve "keljfeljancsiként" mindig ugyanarra a lapjára billen vissza - írták a közleményben, amely szerint a matematikai és mérnöki bravúr egy korszakos matematikus, John Horton Conway 1984-es sejtésének igazolása. A testnek a kutatók a Bille nevet adták

Megjelent az Élvonal Program megvalósítását támogató törvény

Tudomány - 2025-06-20

Megjelent a Krausz Ferenc által javasolt Élvonal Program megvalósítását támogató törvény - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pénteken.

"Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus kezdeményezésére került elfogadásra az Országgyűlés által az a törvény, amely egyedülálló módon kapcsolja össze a világszínvonalú csúcskutatást és a korai tehetséggondozást, ezáltal globálisan is kiemelkedő fejlődési utat biztosít a jövő magyar tudósai és innovátorai számára" - emlékeztettek a KIM közleményébe

A MILAB az egyik legsikeresebben működő nemzeti laboratórium

Tudomány - 2025-06-02

A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) az egyik legsikeresebben működő nemzeti laboratórium - mondta Palkovics László mesterséges intelligenciáért (MI) felelős kormánybiztos hétfőn a MILAB szakmai napján Budapesten, a SZTAKI-ban (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet).

Molekuláris patológiai diagnosztikai központot adtak át a Szegedi Tudományegyetemen

Tudomány - 2025-05-15

A rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedő páciensek személyre szabott ellátáshoz szükséges vizsgálatok elvégzésére alkalmas szekvenáló laboratóriumot és molekuláris patológiai diagnosztikai központot adtak át csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a központ Ormos Jenő egykori professzor nevét viseli.

MTA-közgyűlés - Akadémiai elismeréseket adott át Freund Tamá

Tudomány - 2025-05-05

Akadémiai elismeréseket - Akadémiai Aranyérmet, Akadémiai Díjakat, Wahrmann Mór-érmet, Akadémiai Újságíró Díjat, valamint Arany János-életműdíjat - adott át Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a köztestület 199. közgyűlésének hétfői ünnepi ülésén Budapesten.

Az Akadémiai Aranyérmet idén Sólyom Jenőnek, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézet kutató professor emeritusának és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Kar Fizikai és Csillagászati Intézet professor emeritusának adományozta az MTA elnöksége.

MTA-közgyűlés: Hankó Balázs: a magyar tudomány sikereiben az MTA-nak az elmúlt kétszáz évben meghatározó szerepe volt és lesz

Tudomány - 2025-05-05

A magyar tudomány sikereiben a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA) az elmúlt kétszáz év során meghatározó szerepe volt és lesz - mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az MTA 199. közgyűlésén hétfőn Budapesten

A legrégebbi ismert meteorraj figyelhető meg jövő hét kedden

Tudomány - 2025-04-16

A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.

A közlemény szerint a minden év április 22. táján vissza-visszatérő meteorraj mérsékelten sűrű hullócsillag zápora kedd hajnalban figyelhető meg a legjobban. Ekkor óránként akár tíz hullócsillag is megjelenhet az égbolton, amelyek között tűzgömbök is előfordulhatnak.

A meteorraj forrásaként az 1861-ben a Nap közelében járt Thatcher-üstököst azonosították, amely 417 év alatt kerüli meg a Napot.

ELTE-s kutatócsoport rangos pályázatot nyert a légzés evolúciójának tanulmányozására

Tudomány - 2025-04-04

A Human Frontier Science Program (HFSP) pályázatán összesen 1,2 millió dolláros (több mint 440 millió forintos) kutatási támogatást nyert Varga Máté vezetésével az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a cseh Masaryk Egyetem és a japán Fukui Egyetem kutatóiból álló nemzetközi konzorcium - közölte az ELTE pénteken.

A HFSP által támogatott, három évre szóló projekt célja egyes halfajok egyedi légzési stratégiáinak vizsgálata, a kutatás során elsősorban a paradicsomhalakra (Macropodus opercularis) fókuszálnak.

Magyar kutatók közreműködésével segít a vesebetegeken egy nemzetközi cég

Tudomány - 2025-03-17

Megalapították a Kepsoft Collaborative nonprofit céget, a nemzetközi kezdeményezés a krónikus vesebetegségben szenvedő betegek életét kívánja megkönnyíteni. Az Óbudai Egyetem a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközponttal (KRTK), a portugál INESC TEC-kel és a Glasgowi Egyetemmel együtt alapító tagja a KEPsoft Collaborative nevű társadalmi vállalkozásnak.

Március 15. - Kitüntetések - Széchenyi-díj

Tudomány - 2025-03-15

Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott.

Széchenyi-nagydíjat kapott:

MARÓTH MIKLÓS Széchenyi-díjas klasszika-filológus, orientalista, a Magyar Corvin-lánc birtokosa, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Union Académique Internationale tiszteletbeli elnöke, nyugalmazott egyetemi tanár Magyarország számára kivételesen értékes és példaértékű tudományos életműve, a magyar orientalisztika nemzetközileg is nagyra értékelt szaktekintélyeként végzett, az ókori görög és arab kultúra megismertetését szolgáló, gazdagon publikált kutatási eredményei, valamint meghatározó oktatói munkája és a magyar szellemi életet gazdagító tudományos közéleti és aktív tudományszervezői tevékenysége elismeréseként

Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tártak fel a kutatók Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között

Tudomány - 2025-02-25

Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tárt fel a HistoGenes projekt keretében működő nemzetközi kutatócsoport Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között, ezzel évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről - közölte az ELTE kedden.

Új gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztett egy magyar kutatócsoport

Tudomány - 2025-02-24

Gazdaságilag hasznos gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztett az Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért Nemzeti Laboratórium kalászos gabonakutatás munkacsoportja - közölte az intézmény hétfőn.

A candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen fejlesztenek mRNS-alapú kezelést Szegeden

Tudomány - 2025-02-19

A candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen fejlesztenek mRNS-alapú kezelést a Szegedi Tudományegyetemen, a HU-rizont pályázat támogatásával megvalósuló kutatásban részt vesznek az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College szakemberei is.

A projekt szakmai irányítója Gácser Attila professzor, az SZTE Biológiai Intézetének vezetője, aki húsz éve foglalkozik patogén gombák kutatásával. A kutatásokban részt vesz Pardi Norbert egykori szegedi biológushallgató, a Pennsylvania Egyetem professzora, aki az mRNS-konstrukciók tervezésében és azok célbajuttatási technológiáiban szerzett már komoly tapasztalatokat, valamint Julian Naglik, a londoni King's College professzora, aki a gombafertőzések kezelésére alkalmas új terápiás eljárások kutatásának világszerte elismert szakértője.

Kaja Kallas: az EU új európai űrpajzs kifejlesztésén dolgozik

Tudomány - 2025-01-29

Az EU új európai űrpajzs kifejlesztésén dolgozik, amelynek célja az uniós űrbiztonság megerősítése és a tagállamok védelmi képességeinek összehangolása - jelentette ki Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerdán Brüsszelben.

A 17. európai űrkonferencia második napját megnyitó beszédében, Kallas hangsúlyozta: az EU már az űrben is hibrid hadviselés célpontjává vált, rosszindulatú szereplők szisztematikusan zavarják a GPS vagy a Galileo műholdas navigációs jeleit, ami jelentős fennakadásokat okoz.

Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetemen

Tudomány - 2025-01-21

Különböző típusú vírusok hatástalanná, illetve működésképtelenné tételére fejlesztenek eszközt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény.

Közleményükben azt írták, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Gyorsítósáv elnevezésű programjának csaknem 300 millió forintos támogatásával, több mint 410 millió forintból megvalósuló projekt keretében automatizált, nagy kapacitású UV-inaktivációs platformot terveznek kialakítani a szakemberek, amely alkalmas lesz különböző vírusok semlegesítésére.

A Gaia űrszonda befejezi a Tejút feltérképezését

Tudomány - 2025-01-15

Szerdán befejezi küldetésének égbolt-felmérési szakaszát az Európai Űrügynökség (ESA) Tejút-térképezője, a Gaia. Az űrtávcső 2014 óta végez méréseket, az általa gyűjtött adatok alapján készülhetett el a Tejútrendszer eddigi legpontosabb térképe.

A Gaia űrtávcső az elmúlt évtizedben több mint hárombillió megfigyelést gyűjtött össze csaknem kétmilliárd csillagról és más kozmikus objektumról és ezzel forradalmasította a galaxisunkról és kozmikus környezetünkről alkotott képet - olvasható a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont szerdai közleményében.

Innovációs képviseletet nyitott Magyarországon az Európai Innovációs és Technológiai Intézet

Tudomány - 2025-01-06

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (European Institute of Innovation and Technology, EIT) innovációs képviseletet nyitott Magyarországon - közölte az intézmény hétfőn.

Az EIT összes innovációs területét lefedő képviselet bekapcsolja a helyi innovátorokat és a többi érintettet Európa legnagyobb innovációs ökoszisztémájába, és lehetővé teszi, hogy a magyar tehetségek és vállalkozók egy helyen érhessék el az EIT Community oktatási, vállalkozásösztönző és innovációt támogató programjait

Az MTA Közgyűlése támogatta az akadémiai ingatlanvagyon eladását

Tudomány - 2024-12-11

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 198., rendkívüli közgyűlése támogatta az akadémiai ingatlanvagyon eladását - tájékoztatta Freund Tamás, az MTA elnöke szerdán a sajtó képviselőit a közgyűlés helyszínén, a Pesti Vigadóban.

A közgyűlés 182 igen szavazattal, 141 ellenében elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak összesen 80 milliárd forintért - 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában - azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.

A vonulómadarak betegségek terjesztésében játszott esetleges szerepét vizsgálják debreceni és külföldi kutatók

Tudomány - 2024-12-07

Az antimikrobiális rezisztencia terjedésében vizsgálja a vonuló madarak szerepét a Debreceni Egyetem (DE) nemzetközi hírű etológus professzora, Székely Tamás és kutatócsoportja a HU-rizont nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési program nyertes pályázatában - közölte az egyetem sajtóirodája szombaton.