Tudatos művek címmel a művészet társadalomformáló erejét és az ökológiai rendszerek kölcsönhatásait a középpontba állító alkotásokból nyílik kiállítás a szegedi Reök-palotában december 6-án.
A Regionális Összművészeti Központ és a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának kiállításán mintegy harminc alkotó munkáit láthatja a közönség egészen január végéig.
Nátyi Róbert, a központ vezető kurátora kifejtette, a kiállítás igyekszik párbeszédet kezdeményezni, egyfajta hidat képezni a tudományos ismeretek és a társadalmi felelősségvállalás között, miközben esztétikai élményt közvetít. A tárlat így a vizuális tapasztalatokon felül, valójában egyfajta laboratóriumként is szolgál, ahol a művészet a tudomány és a társadalom igényeivel találkozik, úgy, hogy közben az eltérő tényezők kölcsönösen inspirálják egymást.
A bemutatott művek nemcsak rávilágítani kívánnak a jelenkor problémáira, hanem kísérletet is tesznek a tapasztalt valóság aktív megváltoztatására a művészet erejének segítségével.
A kiállítás középpontjában a megoldások keresése, a cselekvésre ösztönzés szándéka áll. "Ez magában foglalhatja új, esetleg megújuló anyagok és technikák alkalmazását, akár magából a természetből származó naturális alapanyagokat, interaktív installációkat, amelyek közvetlen tapasztalattá teszik az absztrakt környezeti folyamatokat, vagy olyan közösségi projekteket, melyek a művészet eszközeivel segítik elő a társadalmi kohéziót és a környezetkímélő gondolkodást" – hangsúlyozta a művészettörténész.