Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vezetésével új tehetséggondozó program indul Élvonal néven - jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Budapesten.
Az Élvonal program célja, hogy Magyarországra vonzza a kiváló kutatókat külföldről, valamint tehetséggondozást nyújtson - hangsúlyozta a miniszter a sajtótájékoztatón. A programmal "egyszerre építjük a magyar tudomány aranycsapatát, illetve az utánpótlását is megalapozzuk" - tette hozzá.
Elmondta, hogy az Élvonal program együttműködésben valósul meg az egyetemekkel és a Magyar Kutatási Hálózattal, a program keretében létrejön az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány.
Erre azért van szükség, hogy 2030-ra Magyarország Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön - tette hozzá Hankó Balázs, aki hozzáfűzte, hogy ez egyben innovációs, "mélytechnológiai szektormegújulást" is jelent.
A Nobel-díjas professzor úgy fogalmazott: Magyarország versenyképességét hosszú távon alapvetően befolyásolja, hogy sikerül-e a magasabb hozzáadott értéket termelő tevékenységek irányába elmozdítani a gazdaság szerkezetét.
Mint mondta, ebben kulcsszerep jut az úttörő felfedezéseket kitermelni képes csúcskutatásnak, amely jelentősen növelheti a feltörekvő technológiai, illetve ipari területeken globálisan versenyképes, innovatív magyar vállalkozások számát.
Krausz Ferenc úgy vélte, hogy bár a hazai egyetemek és kutatóintézetek már most is jó alapot biztosítanak a fejlődéshez, egy ilyen mértékű szerkezeti átalakításhoz ennél is többre van szükség.
- hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy ezek a szakemberek a legtehetségesebb fiatalok közül kerülnek ki, akik számára a nemzetközi hírű tudósok, innovátorok jelentik a legnagyobb vonzerőt.
Ezen a felismerésen alapul az Élvonal program, amely nemzetközileg is kiemelkedő tudósokat, innovátorokat rávehet arra, hogy Magyarországon keressenek és találjanak kutatócsoportjuk számára megfelelő helyet, környezetet a már meglévő infrastruktúrában, az egyetemeken, kutatóintézetekben - részletezte.
"Egy olyan otthont találjanak ott, ahol az alapítvány hosszú távon, nemzetközileg is kiemelkedő támogatásával fel tudnak építeni egy világszínvonalú műhelyt, benne iskolateremtő tevékenységgel, körülötte mélytechnológiai spin-off vállalkozásokkal"- fogalmazott Krausz Ferenc.
Emellett az alapítvány a kutatási eredmények gyakorlatba történő átvitelét is hivatott támogatni - tette hozzá.
Krausz Ferenc szerint az így létrejövő Élvonal tudásközpontok mágnesként vonzzák majd a legkiválóbb fiatal magyar, illetve a külföldi kutatókat. A tudásközpontok vezetői a világ élvonalába tartozó egyetemekről, kutatóhelyekről kerülnek majd ki, akik beágyazzák a majdani tudásközpontokat "a csúcskutatóközpontok kontinenseket átszövő hálózatába".
- tette hozzá.
Az alapítvány központjának építése a tervek szerint már idén ősszel elkezdődhet Budapesten, a Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) mellett - hangzott el az eseményen.