A sokféleség igézetében rendez aukciót a Polgár Galéria

Befektetés - 2012-11-26

Négy napos árverést tart december 4. és 7. között a Polgár Galéria. A 850 tétel többféle művészeti ágat képvisel: antik és 19-20. századi festményeket, plasztikákat, műtárgyakat, üveg- és kerámia tárgyakat, bútorokat, ékszereket, de még muzeális borokat és autó-orrdíszeket is.

    Polgár Árpád, a galéria tulajdonosa ugyanis az tartja, hogy a több lábon állásnak feltétlen előnyei vannak. Ezt a galéria sokéves gyakorlata is erősíti. Bővülnek, változnak a gyűjtői szokások: aki eddig egyféle műtárgyat, képet, ezüstöt gyűjtött, most váltott, vagy más iránt is érdeklődik. Ezt az igényt pedig ki kell szolgálnia a műkereskedelemnek - véli a tulajdonos. Ezért most is a sokféleség.

    A festmény anyag érdekes darabja egy van Dyck mű másolata, a müncheni művészeti akadémiára készülő ifjú Szinyei Merse Pál festette. A Pihenő Szent Család című méretes vászon kikiáltási ára 3,6 millió forint. A vallásos, biblikus témákból bő az aukciós kínálat, 17-18. századi német, osztrák, itáliai szobrok, festmények néhány százezer és egy-két millió forintról indítva. A vallásos tárgykörbe illeszkedik Aba Novák Vilmos két templomi faliképterve, a hosszas lappangás után most előkerült Jézus Szent Szíve és a Patrona Hungariae temperakép, 1,5, illetve 2,5 milliós kikiáltással.

     A tizenhat Nagy István rajz, festmény Kürtös Sándor bajai ügyész, közjegyző egykori gyűjteményéből való. A gyűjtő Nagy István özvegyétől kapta, vásárolta a páratlan kvalitású darabokat. Ezekhez többnyire százezer forint alatti árakon lehet hozzájutni. Két Rippl-Rónai József pasztellért, egy női portréért és egy havas, budai utcarészletért 1,9, illetve 3,2 millióról indul a licit.

    A műtárgyak között sok az art deco dísztárgy, lámpa, asztaldísz, vannak szecessziós Zsolnay kerámiák, herendi porcelánok. A meisseni manufaktúra 1800 körüli festett, aranyozott lovas figurája a vadászó szász herceget mintázza (550 ezer forint). Gyűjtőket érdekelhet a Károlyi család carrarai márvány címere.

    Az ékszerek, kar- és zsebórák közül kerülnek ki a négynapos árverés legdrágább darabjai, egy 19 karátos briliánssal ékesített karreif 6,5 millió forint, egy ugyancsak briliánssal díszített platina teniszkarkötő 3,6 millió, egy férfi és egy női Rolex karóra együtt 1,8 millió forint kikiáltási áron. A márkás férfikarórák között van a Tony Curtis hagyatékából származó, tavaly Svájcban elárverezett percütős zsebóra, amely 650 ezer forintról kezd.