Nonprofit Gazdaságfejlesztő Szervezet Háza: ünnepélyes alapkőletétel

Befektetés - 2012-04-26

Debrecen belvárosában, a Vörösmarty utca 13-15. szám alatt épül az a székház, amely a Nonprofit Gazdaságfejlesztő Szervezetek Háza nevet viseli, s amelyben a megyei kereskedelmi és iparkamara mellett más, a vállalkozások működését támogató szervezetek is helyet kapnak.

Fotó:Fejes Márton

A beruházás az Európai Unió támogatásával valósul meg a Magyar-Román Határon Átnyúló 2007-2013 Program keretében. A projekt alapvető célja, mind a magyar, mind a román oldalon, egy olyan helyszín létrehozása, amely egy helyen, egymást kiegészítő szolgáltatásokkal, tanácsadással, rendezvények szervezésével segíti elő a vállalkozások működését, versenyképességük erősödését és a piacra jutását.

A projekt vezető partnere a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a beruházás megvalósításához 90 százalékos − uniós és nemzeti − támogatást kapott, a projekt román partnere – Nagyvárad Önkormányzata, pedig 95 százalékos támogatásban részesült. Nagyváradon a történelmi városrészben, a várban alakítanak át egy 1100 négyzetméteres épületrészt, amelyben − hasonlóan Debrecenhez − a vállalkozásokat segítő szervezetek kapnak majd helyet. Az ERFA támogatás összege összesen 3.261.760,74 euró.

Debrecenben egy 1900 négyzetméteres irodaházat építenek, amely novemberre készül el. Az épület alatt 16 férőhelyes mélygarázs épül, illetve a székház mellett 16 férőhelyes felszíni parkolót is kialakítanak majd.

 

Az ünnepélyes, sajtótájékoztatóval egybekötött alapkőletételen köszöntőjében Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke felidézte, hogy 1850 óta a mostani lesz a hatodik kamarai épület Debrecenben, az utolsó új épület munkálatainak megkezdése óta éppen száz év telt el.

 Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszédében úgy fogalmazott, hogy  itt egy épületnek teszik le az alapjait, de ezzel egyidejűleg 2012-ben a kamarai rendszert is új alapokra helyezik. Ezeket az alapokat pedig a teljes körű regisztráció, a szakképzésben, a felsőoktatásban és a felnőttképzésben bekövetkező jelentős változások, valamint a külgazdaság működtetésének megváltoztatása jelentik majd

 

− Olyan változások álltak be a kamara és a kormányzat együttműködésében, amely nagyon erősen átalakítja a gazdaság körüli struktúrákat, erősen bevonva a gazdasági önkormányzatot és meghallva annak véleményét − fogalmazott az elnök. Kósa Lajos, Debrecen város polgármesterre köszöntőjében elmondta, hogy az önkormányzat, képviselő testületi határozat alapján, térítésmentesen adta át a telket az új beruházás megvalósításához. Mint azt megjegyezte, a projekt egyben a belváros arculatának megújításához is illeszkedik, hiszen néhány éven belül a székház mellett halad majd el a nyugati tehermentesítő kiskörút, így az épület a belváros egyik markáns pontjává válik. A polgármester köszöntőjében utalt a város Nagyváradhoz fűződő jó viszonyára is, s egyben reményét fejezte ki, hogy Debrecen és Nagyvárad további közös projektekben fog részt venni a jövőben.    

 

Bíró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere szerint a "jelképes határ" mindkét oldalán értéket teremt a közös projekt. A nagyváradi vár felújítására az elmúlt tíz évben már 20 millió eurót költöttek, de most további egymillió jut arra a szárnyra, amelyre korábban nem volt pénz, így ott is kialakulhat egy olyan terület, ahol a vállalkozásokat támogató, segítő szervezetek kapnak majd helyet.