Aláírták szerződéseiket a közigazgatási ösztöndíjasok

Belföld - 2011-01-20

Tíz hónapos szakmai, részben külföldi gyakorlatát kezdi meg február elsején 270 fiatal a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Programban - mondta el Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter január 19-én, az ösztöndíjprogram ünnepélyes nyitórendezvényén. Az ő feladatuk újraformálni a magyar közigazgatást, hazahozni a jó külföldi példákat, és megteremteni a modern, versenyképes magyar közigazgatást - hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes.

A magyar közigazgatást kívánja azzal megújítani a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj, hogy innovatív fiataloknak kínál gyaorlati lehetőséget - mondta el nyitóbeszédében Navracsics Tibor. Hozzátette: a kiválasztott 270 fiatal ösztöndíjas a program tíz hónapja alatt először itthon, majd négy hónapig külföldön gyűjthet tapasztalatokat.

Rétvári Bence államtitkár köszöntőjében felhívta az ösztöndíjasok figyelmét arra, hogy a következő hónapban sok új fogalommal és kifejezéssel kell megismerkedniük, egy jelentős tanulási folyamat kezdődik el, ám annak végén részesei lehetnek a közigazgatás megújulásának. Hangsúlyozta: a változáshoz olyan fiatal szakemberek kellenek, akik idegen nyelveket beszélnek, európai látásmóddal, erkölcsi értékekkel és elkötelezettséggel rendelkeznek. Navracsics Tiborhoz hasonlóan kiemelte: azzal, hogy nem a versenyszférát, hanem a közigazgatást választották, egy nemes cél mellett, Magyarország jövője mellett döntöttek.

Kiss Norbert, a Nemzeti Közigazgatási Intézet főigazgatója a program kapcsán elmondta: a tíz hónapos közigazgatási gyakorlat alatt mentorok segítik majd az ösztöndíjasokat, akik február első hetétől minisztériumokban, kormányhivatalokban kezdik meg munkájukat. Megjegyezte: a program iránti nagy érdeklődést követően a kormány kibővítette a programot, így húsz olyan fiatal kormány- és köztisztségviselő is részt vehet abban, akik már a közigazgatásban dolgoznak.

Kiss Norbert továbbá köszöntötte azt a negyven ösztöndíjast is, akik 2009-ben a Diplomával rendelkező romák foglalkoztatása a közigazgatásban című programban kaptak gyakorlati lehetőséget, akkor azonban eredményes vizsgáik dacára sem helyezkedhettek el a közigazgatásban.

Amint arról a Népszabadság is beszámolt: a program részeként az előző kormány csaknem kétszáz diplomás roma szakember felvételét kezdeményezte a közigazgatás legkülönbözöbb szintjein. Ezzel szemben végül csak hetven roma tudott elhelyezkedni. A lapot Teleki László szocialista politikus, akkori romaügyi miniszterelnöki megbízott arról tájékoztatta, hogy a kormányváltást követően kényszerszabadságra küldték a roma diplomások jelentős részét. A Közigazgatási és Igazgatásügyi Minisztérium (KIM) megerősítette, hogy az előző kormányzat nem teremtette meg az ígért eredmények feltételeit, azt viszont cáfolták, hogy a közigazgatásba került roma diplomások szabadságon lennének. A KIM a lapnak hangsúlyozta: szükség van a munkájukra, ezt bizonyítja, hogy a Közigazgatási Ösztöndíj Programban újabb negyven roma fiatal helyezkedhet el a közigazgatásban.

 

A Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Programot 2010. szeptember 18-án a Közigazgatási Karrier Expón hirdette meg a kormány. Az ösztöndíjra mintegy 1550-en jelentkeztek, a magyar és angol nyelvű meghallgatásokon pedig 900-an vettek részt. A jelentkezők a végeredményről 2010 karácsonya előtt értesültek. A sikeres pályázók a szerződés feltételeiről, valamint beosztásukról is tájékoztatást kaptak, arról, hogy egy adott minisztérium mely szervezeti egységénél kezdhetik meg munkájukat. Az ösztöndíjprogramot eredményesen teljesítő ösztöndíjasok a program lezárultával állásajánlatot kapnak a közigazgatásban, és tisztviselőként folytathatják tevékenységüket.