Forrásátcsoportosítások az Új Magyarország Fejlesztési Tervben

Belföld - 2008-12-18
A kormány egyértelművé tette: úgy kívánja felhasználni az uniós forrásokat, hogy azok a lehető legnagyobb védelmet nyújtsák Magyarországnak a világgazdasági válság hatásaival szemben. A kormány minden eszközzel azért küzd, hogy a vállalkozások rövid távon megőrizhessék működőképességüket, megvédhessék a munkahelyeket, az ország pedig hosszú távon erősebb, sikeresebb és versenyképesebb legyen.

Mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarország, a magyar vállalkozások, a magyar munkavállalók érdekei érvényesüljenek, és óriási siker, hogy ezt sikerült kiharcolni az Európai Unióban.

 

Ezt a célt szolgálja minden változtatás, így a mai döntés is. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv úgynevezett operatív programjai között, illetve azokon belül úgy csoportosít át több mint 260 milliárd forintot a kormány, hogy munkahelyek megőrzését és újak teremtését segítse.

Az átcsoportosítások egyik nagy nyertese a Gazdaságfejlesztési Operatív Program. A magyarázat egyszerű: a magyar munkahelyek 65–70 százalékát a kis- és középvállalkozások biztosítják, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programnak pedig ők a címzettjei. Vagyis a forrásátcsoportosításoknak a magyar kis- és középvállalkozások a nyertesei.

 

Operatív programok közötti átcsoportosítás:

•          Az Államreform Operatív Programból a Társadalmi Megújulás Operatív Programba (azon belül az alkalmazkodóképesség javítására, új tudás, piacképesebb szaktudás megszerzésének a támogatására) 16 milliárd Ft

•          A Közlekedési Operatív Programból a Gazdaságfejlesztési Operatív Programba:

60 milliárd Ft

•          A Társadalmi Infrastruktúra Programból a Gazdaságfejlesztési Operatív Programba:

57 milliárd Ft

Összesen 133 Mrd Ft

 

Operatív Programokon belül, prioritások közötti átcsoportosítás

         A Közép-Magyarországi Regionális Operatív Programon belül (gazdaságfejlesztésre)

20 milliárd Ft

         A Társadalmi Megújulás Operatív Programon belül (a vállalkozások munkahelymegtartó és bővítő járulékkedvezményére) 60 milliárd Ft

         A Gazdaságfejlesztési Operatív Programon belüli forrás-előrehozás 53 milliárd Ft

Összesen 133 Mrd Ft