Gyurcsány: át lehet menni Szlovákiába adózni, de ez nem oldja meg a gondokat

Belföld - 2006-06-16

Lehet Szlovákiával példálózni, s el lehet dönteni, hogy szlovák viszonyokat szeretnénk-e, szlovák nyugdíjakkal - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Széles Gábornak, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége elnökének válaszolva az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

Az érdekképviseleti vezető a tervezett egyensúlyjavító intézkedésekről tartott vitában szóba hozta, hogy Szlovákiában csak 19 százalék a társasági adó, s erre már nem jön rá semmi, nem úgy mint Magyarországon, ahol még ezen felül a 25 százalékot is meg kell fizetni.

Az érdekképviseleti vezető szerint tehát nem kell csodálkozni azon, hogy az adótanácsadók a székhely Szlovákiába helyezését javasolják a magyar vállalkozásoknak.

    A miniszterelnök erre reagálva elmondta: ott valóban nem kell fizetni osztalék után adót, nem kell fizetni annyi tb-t, de lényegében magyar árszínvonallal fele annyi a nyugdíj, mint nálunk. Ez a programja a munkáltatóknak? - kérdezte Gyurcsány Ferenc. De akkor hogyan lehet majd kifizetni a nyugdíjakat? - tette hozzá. Mint mondta, el lehet menni Magyarországról, itt lehet bennünket hagyni. Tessék, lehet menni, majd mi el leszünk a nyugdíjasokkal - tette hozzá ironikusan.

        Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az elhangzottakra reagálva nyilatkozatot juttatott el az MTI-hez. A nyilatkozat szerint aggasztó stílusban oktatta ki Gyurcsány Ferenc az érdekegyeztető tanácsban részt vevő partnereit. Egy neki nem tetsző véleményre válaszul arról beszélt, hogy "el lehet menni Szlovákiába, itt lehet hagyni Magyarországot." Gyurcsány Ferenc - Szijjártó Péter szerint - nem először ajánlja a magyar emberek egy csoportjának a szerinte legegyszerűbb megoldást, az ország elhagyását. Nemrégiben a fiatalokat küldte volna külföldre, a legnagyobb tehertételnek nevezve azt, hogy a magyar fiatalok Magyarországon szeretnének érvényesülni. Szomorúan látjuk, hogy "reformlendületétől" megmámorosodva Gyurcsány Ferenc mind többször veszíti el önuralmát, higgadtságát.

      A demokratikus vélemény-nyilvánítás szabadsága azonban semmilyen módon nem csorbulhat, a társadalmi partnereket nem kioktatni kellene, hanem inkább biztatni álláspontjuk szabad, őszinte kifejtésére. Ezért reméljük, hogy a konzultáció fontosságát mindig fennen hangoztató a miniszterelnök a jövőben tartózkodik az ilyen, az embereket joggal felháborító, teátrális előadásoktól - hangsúlyozta a Fidesz szóvivője.

       Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára az MTI érdfeklődésére mindezzel kapcsolatban leszögezte: felelős kormány nem engedhet zsarolásnak, és nem is fog. A közös felelősségből nagyobb részt kell vállalniuk a tehetőseknek, hogy több lehetőség jusson azoknak, akiknek valóban szükségük van a közösség támogatására - Gál J. Zoltán szrint ebből indul ki a kormány az érdekegyeztetés teljes folyamatában.

     "Senki, semmilyen szervezet nevében nem fenyegetheti meg Magyarországot azzal, hogy a közös felelősség elől külföldre menekíti a vagyonát. A kormány elszánt abban, hogy végigviszi egyensúlyteremtő programját, s ebben nagyobb felelősséget kér a tehetősebbektől" - hangsúlyozta az államtitkár. Elmondása szerint a kormány ezért ellenáll annak is, hogy a nyugdíjak vagy a szociális juttatások csökkentése árán teremtse meg a pénzügyi egyensúlyt.

(MTI)