Gyurcsány: nem lesz több pénz a traumatológusok béremelésére

Belföld - 2006-09-06

A kormány nem tud több pénzt adni a traumatológusok béremelésére, mert nincs - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az egészségügyi szakma képviselőinek tartott előadása után, egy hozzászólásra reagálva.

A miniszterelnöki tájékoztató utáni fórumon a traumatológiai szakmai kollégium képviseletében Fekete Károly hozzászólásában azt kérte a jelen lévő Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, hogy továbbra is adjon lehetőséget a tárgyalásra a baleseti sebészekkel, mert a béremelésüket valóban meg kell oldani. Erre válaszolva Gyurcsány Ferenc, nem vitatva a traumatológusok "igazságát", elmondta: nem arról van szó, hogy nem akarnak adni, hanem arról, hogy nincs erre forrás.

 

"Egyféleképpen lehet ebből kijönni, hogy sokkal gazdagabb lesz az ország, ahhoz pedig rendet kell tenni" - fogalmazott a kormányfő.

      

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a traumatológusok ügyeleti időre járó díjazására utalva elmondta: késedelem van a helyzet jogi rendezésében, hiszen idén tavaszra kellett volna az idevágó jogszabálynak megszületnie. A miniszterelnök reagálásában elmondta: információi szerint december 31-ig elkészül a kérdés rendezését szolgáló jogszabály.

      

Ajkai Zoltán, a Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet vezetője a vizitdíjjal kapcsolatban azt kérdezte, hogy az egészségügyi dolgozóknak kell-e majd fizetniük? A miniszterelnök válaszában elmondta: a kormányülésen is vita volt erről, de egyértelmű döntés nem született.

       

A többség véleménye az volt: az intézmények saját szabályzataikban határozzák meg, hogy egy hozzájuk forduló egészségügyi dolgozónak fizetnie kell-e vizitdíjat. Falus Ferenc, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója szintén a vizitdíjjal kapcsolatban azt kérdezte, hogy a fizetés alól mentességet kapnak-e az arra rászorulók, vagy a díjat nekik is ki kell fizetniük, s annak egy részét a biztosító majd visszatéríti. A kormányfő azt mondta, az embereknek kell eldönteniük, hogy melyik variációt választják: azt, hogy előre fizetnek és az összeget visszatéríti nekik a biztosító, vagy - már eleve a méltányosság okán alacsonyabb - vizitdíjért veszik igénybe az ellátást.

      

Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke hozzászólásában a július 1-től életbe lépett kórházfinanszírozási rendeletből fakadó nehézségekre hívta fel a miniszterelnök figyelmét, hozzátéve, hogy a kórházszövetség felmérése szerint az intézmények pénzügyi vesztesége emiatt 20-25 százalékos, s ez veszélyezteti az ellátást.

      

Az egész átalakulás fontos feltétele, hogy az intézményrendszer működőképességét a teljes folyamat alatt fenn kell tartani - mondta válaszában Gyurcsány Ferenc. Ugyanakkor hozzátette: nem mer garanciát vállalni arra, hogy nem lesz az ellátásban fennakadás az egészségügyi reform folyamán. Sokkal tisztességesebb azt mondani, hogy az elkövetkező egy másfél-két év nehéz lesz - tette hozzá.

    

Kifejtette: azt szeretné, "hogy egyszer végre a nagyon rövid távú konfliktusok eltörlése érdekében ne áldozzuk fel, hogy ezt a mára nyilvánvalóan nem jól működő rendszert átalakítsuk". Az egyik hozzászóló arra kérte a miniszterelnököt, hogy fontolja meg a kötelező kamarai tagság eltörlését, hiszen olyan testületet, amely az egész magyar orvostársadalmat képviseli, nem "fog találni". A miniszterelnök elmondta: a kormány most a kamarai tagság eltörlését javasolta, de amíg nem dönt a parlament, addig mindent lehet vitatni.

 

Gyurcsány Ferenc a mintegy kétórás fórum végén az egészségügyi reform kapcsán kiállt Molnár Lajos tárcavezető mellett. "Csak akkor van esély végigvinni ezt a reformot, ha ez a része (Molnár Lajos személye) stabil marad. (...) Amíg a fő irány megy előre, addig abban leszek érdekelt, hogy a miniszter mögé álljak, és védjem" - fogalmazott a kormányfő.