A kordonbontás visszhangja-reagálások!

Belföld - 2007-02-02

A KDNP egyetért és szolidaritást vállal azzal, hogy a Fidesz képviselői polgári engedetlenségi mozgalom keretében elkezdték bontani a Kossuth Lajos teret övező kordont - közölte Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője pénteken az MTI-vel.

Ha Budapesten lennének a kereszténydemokrata képviselők, akkor ők is bontanák a kordont - mondta a szóvivő. Hozzátette: a KDNP jelenleg a Somogy megyei Csurgón tartja kihelyezett frakcióülését. Halász Zsuzsa azt mondta: remélik, hogy nem fog senkit atrocitást érni.

 

AZ MSZP szerint prvokáció

 

Az MSZP szerint nem hőstett, hanem provokáció az, hogy a Fidesz képviselői elkezdték bontani a Kossuth Lajos teret övező kordont - mondta Nyakó István, a szocialista párt szóvivője. A Fidesz nem a kormánnyal, nem is a rendőrséggel, hanem Magyarország jogrendjével szállt szembe - közölte a szóvivő annak kapcsán, hogy a fideszes országgyűlési és európai parlamenti képviselők polgári engedetlenségi mozgalom keretében pénteken elkezdték bontani a Kossuth Lajos teret övező kordont. Nyakó István azt mondta: ez nem politika, és nem hőstett, hanem provokáció, amely a Magyar Köztársaságot érte.

 

Az SZDSZ szerint majomparádé

 

Gusztos Péter politikai majomparádénak nevezte, hogy a Fidesz képviselői polgári engedetlenségi mozgalom keretében lebontották a Kossuth Lajos teret övező kordont péntek délelőtt. Az SZDSZ képviselője az MTI-nek elmondta: a legnagyobb ellenzéki párt képviselői visszaéltek mentelmi jogukkal. Egyetlen egy parlamenti képviselőnek sincs felhatalmazása arra, hogy önkényesen, fizikailag így közbeavatkozzon - jelentette ki, hozzátéve, hogy a megoldás nem ez. Emlékeztetett, a politikai elemzők a tavasz nagy kérdéseként beszéltek arról, hogy vajon a Fidesz a konszolidált parlamenti politizálás, vagy pedig az utcai radikalizmus útját választja az őszi események után.

 

 Kormányszóvivő: a jogszabályokat mindenkinek be kell tartania

 

A kormánynak az az elvi álláspontja, hogy a jogszabályokat mindenkinek, köztük az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Danks Emese kormányszóvivő azzal kapcsolatosan, hogy a Kossuth téren a Fidesz képviselői elbontották a Parlament épületét övező kordont. A kormányszóvivő azt is hangsúlyozta, minden, a rendőrség jogszerű intézkedésével szemben történő fellépés jogszerűtlen. Hozzátette: a rendőrség jogszerűen fog eljárni, és megteszi a szükséges intézkedéseket.

 

MDF: önkényeskedéssel nem hagyjuk lejáratni a magyar jobboldalt

 

 

Ez a fideszes  politika megbélyegzi a magyar jobboldalt, eltakarja a kormányzati  hibákat, és ezzel csak a kormány és Gyurcsány Ferenc érdekeit  szolgálja - közölte az MDF elnöke az MTI-vel arra reagálva, hogy a  Fidesz képviselői polgári engedetlenségi mozgalom keretében  lebontották a Kossuth Lajos teret övező kordont péntek délelőtt.     "A Fidesz lebontott egy kerítést, de ezzel egy falat húzott a  törvényes megoldások és az általa támogatott agresszív politika  közé" - fogalmazott közleményében Dávid Ibolya. Hangsúlyozta: az MDF várja a felelős fideszes politikusok  elhatárolódását.

 

 Gyurcsány: több mint káros, ami történt

 

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint senki nem kérdőjelezheti meg a saját véleménye alapján a törvényeket; a kormányfő több mint károsnak nevezte a Fidesz kordonbontását. A miniszterelnök erről azt követően beszélt újságírók előtt, hogy Szili Katalint tájékoztatta a rendőrségtől kapott információkról. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy a rendet meg kell őrizni. Véleménye szerint az országgyűlési képviselőknek különösen vigyázniuk kell azzal, hogy mit cselekszenek, mert a példa ragadós lehet. A kormányfő elmondta: a rendőrségtől kapott információkról tájékoztatta a köztársasági elnököt is.

 

 A Magyar Helsinki Bizottság szerint felelőtlen a Fidesz kordonbontása

 

A Magyar Helsinki Bizottság szerint felelőtlen és káros a fideszes képviselők Kossuth téri kordonbontása, a jogvédő szervezet szerint ugyanis a kordon elbontását jogi úton kell elérni. A helsinki bizottság közleménye szerint a jogszabályokat az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk. Hozzáteszik: a helsinki bizottság álláspontja szerint egy jogállamban a jogsérelmekre a jogszabályok adta keretek között, a jogi lehetőségekkel élve kell orvoslást keresni; a polgári engedetlenség eszközéhez akkor lehet nyúlni, ha a jog adta lehetőségek kimerültek és a jogszerű cél másként nem érhető el.

 

 Szijjártó: a Fidesz a törvényes rendet állította vissza

 

A Fidesz a törvényes rendet állította vissza a Kossuth téri kordonok lebontásával - mondta Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője, aki szerint "ha eljön az ideje", folytathatják az akciót. Szijjártó Péter hangsúlyozta: tisztában vannak azzal, hogy mit cselekedtek, amikor lebontották a kordonokat. "Tisztában vagyunk azzal, hogy polgári engedetlenséggel megszüntettünk egy eddig törvénytelen állapotot ,és visszaállítottuk a törvényes rendet" - mondta. "Majd ha eljön az ideje" - válaszolta a szóvivő az MTI azon kérdésére, hogy folytatják-e a polgári engedetlenségi akciót, vagyis újra elbontják-e kordont, miután a rendőrség újra felállította.

 

 Kóka egyeztetne a kordonok lebontásáról

 

A képviselők nem polgári engedetlenségi akciók szervezésére kaptak felhatalmazást a választóktól, hanem hazánk jövőképességének megteremtésére - közölte az MTI érdeklődésére pénteken a gazdasági miniszter, aki párbeszédet, egyeztetést kezdeményez az ügyről. "Döbbenettel látom, hogy parlamenti képviselőtársaim helyezik magukat törvényen kívül, amire maguk is felesküdtek" - fogalmazott Kóka János arra reagálva, hogy a Fidesz országgyűlési és európai parlamenti képviselői polgári engedetlenségi akció keretében elbontották a Kossuth Lajos teret elkerítő kordont.

 

Szili: a kordonbontásban részt vevőknek vállalniuk kell a felelősséget

 

Hosszú távú morális következményei vannak a kordonbontásnak, amiért azoknak a képviselőknek kell vállalniuk a felelősséget, akik ebben részt vettek - közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, miután a frakcióvezetőkkel és a miniszterelnökkel egyeztetett. Kérdésre válaszolva azt mondta: korai még a fideszes képviselők mentelmi jogának kérdésével foglalkozni. Szili Katalin emlékeztetett arra, hogy a parlamenti frakciók hetek óta egyetértenek abban, hogy szükségtelen a kordon a parlament körül, és emiatt már több levelet is írt az illetékes szervekhez, akik döntenek arról, hogy fenn kell-e tartani a műveleti területet.

MTI