Szemcsepp a hipermarketből, aszpirin a benzinkútnál

Belföld - 2006-08-31

A gyógyszerészek kedden demonstráltak, hogy elejét vegyék a patikaalapítás, illetve a gyógyszerforgalmazás szabadabbá tételének. Külföldi tudósítóink körképéből az tűnik ki, hogy a fejlett piacgazdaságokban megszokott a recept nélkül is adható gyógyszerek patikákon kívüli árusítása, a volt szocialista országok némelyikében viszont hasonlóan kötött a rendszer, mint nálunk.

Nincs egységes gyakorlat: vannak országok, amelyekben a patikákon kívül is rengeteg könynyen hozzáférhető helyen lehet gyógyszereket vásárolni, máshol csak patikákban. A kormány várhatóan ma dönt a liberalizációról.

 

Romániában még a legegyszerűbb, recept nélkül kiadható gyógyszereket is kizárólag a patikáknak van joguk forgalmazni.

 

Olaszországban az aszpirinért sztrájkolt nemrégiben több mint tizenhétezer magánpatika. Azért, hogy a nem receptköteles termékeket kizárólag a gyógyszertárak forgalmazhassák. A baloldali Prodi-kormány döntése értelmében már a szupermarketek is árusíthatnak aszpirint. Sőt, hamarosan a repülőtereken, az újságosstandokon és a benzinkutaknál is engedélyezik a nem vényköteles termékek eladását. A fogyasztóknak a liberalizáció közel ezer készítménynél 20-40 százalékos árcsökkenést hoz, igaz, egyelőre csak két tartomány, Toscana és Emilia Romagna nagyáruházaiban kapható szemcsepp, toroköblögető és lázcsillapító.

 

Az Egyesült Államokban a nem receptköteles gyógyszerek az élelmiszerboltokban, hiper-marketekben és a nagy drogériahálózatokban is megvásárolhatók. A hipermarketekben működik "rendes" patikarészleg is. Itt a gyógyszerész alkalmazott kiadja a szereket - sokszor vény nélkül, a doktor telefonhívása alapján, annyi szemet adagolva, ahányra szükség van. A biztosító nem fizetné meg a dobozban maradó felesleget.

 

Szlovákiában három-négy évvel ezelőtt a nagy bevásárlóközpontok szerették volna elérni, hogy gyógyszereket is árusíthassanak. A szlovák gyógyszerészkamara azonban ellenkampányt, aláírásgyűjtést is indított, s végül a kormány elállt a liberalizációtól.

 

Itthon újra napirenden van egyes készítmények patikán kívüli árusítása: a tervezet "veszélytelen gyógyszereket" említ. Ezeket lehetne a gyógyszertárakon kívül kínálni. A patikusok szerint elsősorban a gyógyszerbiztonság a fontos: azt kell bármilyen körülmények között garantálni. Van tehát példa szabad forgalmazásra, és a nálunk most éppen feloldani kívánt kizárólagos patikai jogokra is. Fejlettebb piacgazdaságokban, úgy fest, kevésbé kötik a gyógyszertárakhoz a gyógyszereket, vetettük fel Hávelné Szatmári Katalinnak, a Gyógyszerész Kamara elnökének.

 

- Kell egy szakhatóság, amelyik ki tudja mondani, hogy melyik készítmény tekinthető ártalmatlannak. Nyilván a patikán kívüli helyeken egészen más kiszerelésben, legfeljebb egy pár szemes dobozban lehetne kapni a készítményeket, itt valószínűleg egyfajta fájdalom-, lázcsillapító, illetve egy görcsoldó jöhetne szóba, amelyeket ráadásul nem is nyílt polcokról árulnának. Az elnök asszony szerint a konkrét szabályokat akkor lehet kidolgozni, ha a liberalizációról döntés születik. A kamarai felmérések szerint azonban a gyógyszervásárlás nálunk még mindig bizalmi dolog: az emberek döntő többsége ragaszkodik a patikushoz, ha patikaszert vesz. (forrás: nol.hu)