Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az alaptörvény 17. módosítását hétfőn, amelynek - indoklása szerint - célja, hogy Magyarországon újra működjenek a jogállami garanciák: legyen valódi alkotmányos kontroll, független igazságszolgáltatás, átlátható közpénz-kezelés és olyan demokratikus rendszer, amelyben a választói felhatalmazás valódi kormányzati cselekvést tesz lehetővé. A tervezet elérhető a kormány honlapján, a véleményeket szombatig várják.
Az indoklás szerint a 2011. április 25-én elfogadott alaptörvény hatályának több mint tizennégy éve alatt nem tudta betölteni azt a feladatot, amit Magyarország alkotmányának kellene: nem a közhatalom végső korlátja és őre, hanem az aktuális pártpolitikai célkitűzések végrehajtásának eszköze, nem a jogrendszer legmagasabb szintű törvénye, hanem szabadon módosítható szabály, nem a közös értékek kifejezője, hanem a politikai harcban alkalmazott fegyver, nem a demokrácia működésének elősegítője, hanem a jövőbeli demokratikus többségek legitim döntéshozatalának akadálya volt.
Az alaptörvény nem az egység, hanem a megosztottság szimbóluma volt - fogalmaztak.
Jelezték azt is, hogy az alaptörvény tizenhetedik módosítására irányuló javaslat még nem teljes körű alkotmányos reform, először azokra a szabályokra koncentrálnak, amelyek a "jogállami demokrácia" működéséhez elengedhetetlenek.
A tervezet szerint egy országgyűlési képviselő legfeljebb 12 évig tölthetné be ezt a tisztséget, a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása pedig megszűnne, és az Országgyűlés 30 napon belül új államfőt választana.
A módosítás újra bevezetné az alkotmánybírák 70 éves felső korhatárát, valamint azt, hogy a testület ezentúl saját tagjai közül választhatna elnököt, továbbá megszűnne az a korlátozás, amely bizonyos költségvetési és adóügyekben korlátozza az Alkotmánybíróság vizsgálati lehetőségét.
Emellett a bírák nagyobb szerepet kapnának az Országos Bírósági Hivatal elnökének és a Kúria elnökének kiválasztásában és elszámoltathatóságában.
Létrehoznák a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt, amely segítené a közvagyon védelmét és a jogellenesen felhasznált közpénzek visszaszerzését, és hatályon kívül helyeznék "a közpénz jelenlegi, szűkítő alaptörvényi meghatározását, hogy a közvagyon útja ne legyen jogi trükkökkel elrejthető".
Csökkentenék továbbá a sarkalatos törvényeknek, azaz azoknak az ügyeknek a számát, amelyekhez kétharmados döntés kell, és felülvizsgálnák az önálló szabályozó szervek alaptörvényi szabályait annak érdekében, hogy ezek a szervek ne kerülhessenek indokolatlanul távol a demokratikus ellenőrzéstől.
A tervezet megtekinthető a https://egyeztetes.kormany.hu/egyeztetes/tarsadalmi-parbeszed-az-alaptorveny-17-modositasarol oldalon. A véleményeket június 30-ára kiértékelik és nyilvánosságra hozzák.