11.8 milliárd forintos fejlesztés az európai színvonalú betegellátásért

Egészségügy - 2009-07-31

A Debreceni Egészség Központ kialakítására, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert 10,6 milliárd forintos támogatásból és - a DE OEC által biztosított - 1,2 milliárd forintos önrészből álló forrás olyan infrastrukturális háttér kiépítését teszi lehetővé Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma számára, mely nélkülözhetetlen a szakszerű, 21. századi betegellátáshoz.

11.8 milliárd forintos egészségügyi fejlesztésről szóló támogatási szerződést írt alá július 30.-án, ünnepélyes keretek között Dr. Székely Tamás egészségügyi miniszter, Dr. Köpeczi Bócz Tamás, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humán Erőforrás Programok Irányító Hatóságának főigazgatója és Dr. Vojnik Mária államtitkár jelenlétében Dr. Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora és Kővári Attila, a Strukturális Alapok Programiroda igazgatója.

 

Az aláírási ünnepségen Dr. Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke az eredményes pályázattal kapcsolatban kiemelte: „a fejlesztési elképzelés megvalósítása a 21. század kihívásainak megfelelő, európai színvonalú betegellátáshoz nélkülözhetetlen magas szintű infrastrukturális hátteret teremt.”

 

A 11.8 milliárd forintos egészségügyi fejlesztés több részterületet is érint. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum tervei között szerepel egy In Vitro Diagnosztikai Tömb (IVDI) kiépítése, mely összhangban a betegek igényeivel egy épületen belül biztosítja majd valamennyi in vitro diagnosztikai vizsgálat – klinikai kémia, hematológia, immunológia, mikrobiológia – elvégzését. Az így tömbösített egységben a kutató-fejlesztő intézetek együttműködésével lehetőség nyílik közös módszertani eljárások kialakítására és közös klinikai tanácsadói konzultáció fenntartására is. Ami az IVDI esetében világszínvonalú újdonságot is jelent, az a személyre szabott medicina, melynek segítségével lehetővé válik az örökletes betegségek megállapítása, beleértve azok megfelelő egyéni gyógykezelését is.

„A korszerű infrastruktúra hatékonyabb kihasználása érdekében létrehozzuk a Központi sürgősségi, központi intenzív, felnőtt és gyermek onkohematológia tömböt, centralizáljuk a belgyógyászati ellátást. Így megvalósul a felnőtt sürgősségi központ, a DE OEC I-es telepét kiszolgáló központi intenzív osztály, és a költség-hatékonyan működtethető felnőtt és gyermek onko-hematológiai ellátás” – tájékoztatott Dr. Paragh György centrumelnök.

Sor kerül a Bőrgyógyászati Klinika égési osztályának fejlesztésére. A Centrum a Gyermekklinikán gyermekgyógyászati intenzív központot hoz létre a kis betegek sikeres gyógyulása érdekében. Megteremti a fogyatékos gyermekek fogászati ellátásának, továbbá mind az egészséges mind a sérült kispáciensek fej-nyaksebészeti, arc-állcsont és szájsebészeti ellátásának feltételeit.

A professzionális modern fejlesztés részét képezi az élődonoros vesetranszplantáció lehetőségének megteremtése is, ami nagy előrelépést jelenthet Magyarországon - tekintettel az élődonoros átültetések jelenlegi, igen csekély számára.