A reumatológia és a fertőzések

Egészségügy - 2011-10-20

 2011. október 20-23. között tartják a Debreceni Reumatológiai Oktatási Program (DROP)4 konferenciát, ahol  a szakemberek a fertőzések problémakörére fókuszálva tekintik át  a reumatológiai és immunológiai betegségek kezelését.

 Bizonyos fertőző kórokozók, baktériumok és vírusok szerepet játszhatnak egyes gyulladásos reumatológiai és immunológiai kórképek kialakulásában.

A csontok, ízületek fertőzései kihívást jelentenek és interdiszciplináris megközelítést igényelnek: reumatológus, ortopéd, infektológus szakemberek részvételét. A tuberculosis - tbc – fertőzés kezelése különösen fontos, mivel napjainkban ismét nő a közösségben szerzett, behurcolt esetek gyakorisága. A gyakran alkalmazott immungátló kezelés is megnöveli egyes fertőzések, így a tbc veszélyét. A fülészeti, gégészeti, fogászati, bőrgyógyászati és egyéb gócok klinikai jelentősége és szűrésük ugyancsak kiemelt témaként szerepel a rendezvényen.          

 

A Debreceni Reumatológiai Oktatási Program (DROP) konferenciasorozat 2007-ben indult útjára azzal a céllal, hogy közös gondolkodásra késztesse a reumatológusokat és immunológusokat más orvosi szakterületek képviselőivel. Az eddigi három DROP konferencián a szakemberek áttekintették a reumatológia, immunológia, belgyógyászat, bőrgyógyászat, szemészet, onkológia, a szív-érrendszeri és gyomor-bélrendszeri betegségek határterületi kérdéseit. Egy-egy konferencián 40-50 előadás hangzott el a szakma vezető hazai és külföldi előadóitól, és az előadások érintették a betegségek kialakulásának, felismerésének és kezelésének legújabb ismereteit, a XXI. század kihívásait.

 

Az idei konferencián az előzőkhöz hasonlóan tartalmas és színes programokat szerveztek a rendezők, ugyanakkor néhány újdonságot is bevezettek. Az orvosi szekció mellett a DROP4 kongresszuson először szerveznek háromnapos szakdolgozói konferenciát is. A szakdolgozók számára a biológiai és egyéb immungátló terápiák során észlelt fertőzések és azok ellátása, a klinikai gyógyszervizsgálatok menete és kihívásai, az alternatív terápiák kritikus elemzése és alkalmazása, valamint az immun-reumatológia képezik a program alapját. Az orvosi szekcióban 51, a szakdolgozói konferencián 44 előadás hangzik el. Érdekesség, hogy a DE OEC-ben működő közös magyar-izraeli oktatási együttműködés részeként két izraeli professzor részvételével október 21-én, pénteken délután egyórás „vendégoktató-blokkot” iktatnak a programba. Ugyanezen a napon új kezdeményezésként a rezidensek és szakorvosjelöltek számára ajánlott kétórás immunológiai alapképző blokkot szerveznek. A szakdolgozói fórum érdekessége pedig a 22-én, szombat délután rendezett ízületi vizsgálói tanfolyam.

 

A kongresszus egy meglepetést is tartogat: itt mutatjuk be a kollégáknak és a nagyközönségnek a médiából korábban jól ismert személyiséget, Barta Sylviát, mint az Arthritis Nagykövet Asszonyát, aki a Debreceni Arthritis Alapítvány felkérésére vállalta ezt a nagyszerű humanitárius feladatot – tájékoztatott Dr. Szekanecz Zoltán egyetemi tanár, a DE OEC Reumatológia Tanszékének vezetője.