Auguszta program: átadták az I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb egészségügyi beruházását a Debreceni Egyetemen

Egészségügy - 2007-12-07

2007. december 7-én ünnepélyes keretek között adták át az I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb beruházását a Debreceni Egyetemen. Az Auguszta program keretében megvalósult 12,12 milliárd költségű fejlesztések lezárása kapcsán tartott sajtótájékoztatón Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is részt vett.

12 milliárdos volt a program

A Debreceni Egyetemen ünnepélyes keretek között adták át az Auguszta programban megvalósult, a I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb beruházását Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter, illetve Horváth Ágnes egészségügyi miniszter jelenlétében. A fejlesztés beruházási költsége 12,12 milliárd Ft, amelyből 1,32 milliárd Ft az önrész, 1,8 milliárd Ft a kormányzati és 9 milliárd Ft az Európai Unióból érkező támogatás. A program keretében 13086 m2 új épület és 3210 m2 épületbővítmény épült fel, 14935 m2 pedig felújításra került.

Az Auguszta program végrehajtása 2005. február 4-én kezdődött meg. A program szerint a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrumot hoz létre, amely az Észak-Alföldi és az Észak-Magyarországi régiók teljes körű progresszív betegellátási igényét kielégíti a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések területén.

A program végrehajtása során elkészült a III. sz. Belgyógyászati Klinika járóbeteg ellátó egysége, befejeződött a kardiológiai ambulancia rekonstrukciója, az Onkológiai Tanszék épületének a bővítése, a Pszichiátria épület felújítása, megépült a Sugárterápia Tanszék 20 ágyas fekvőbeteg egysége 2100 négyzetméteren. A Tüdőgyógyászati Klinika pedig az új helyen korszerű, a modern betegellátás követelményeinek megfelelő körülmények között működik. Elkészültek a központi betegellátó egységek (klinikai osztályok) az Auguszta program 13.086 négyzetméter nettó szintterületű új épületében, melyben az ideg-, ér-, onkológiai-, mellkas-sebészeti klinikai osztályok kaptak helyet. A program keretében folyamatosan haladt az Auguszta főépület teljes körű rekonstrukciója és elkészült a tetőtér-beépítése. A rekonstruált főépületben kapott helyet a Neurológiai Klinika, a Kardiológiai Klinika, valamint a III. számú Belgyógyászati Klinika angiológiai és immunológiai részlege.

 

Megkezdte működését az Észak-Kelet Magyarországi Egészség Obszervatórium

 

Az Auguszta program keretében továbbá létrejött, és megkezdte működését az Észak-Kelet Magyarországi Egészség Obszervatórium (ÉKMEO). A Debreceni Egyetem OEC Népegészségügyi Iskolájának koordinációjával, két régió (az Észak-Magyarországi és az Észak-Alföldi) hat megyei (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg) ÁNTSz intézetének közreműködésével 2005. elején hozta létre a kelet-közép-európai régió első Egészség Obszervatóriumát. Tekintettel arra a körülményre, hogy az Észak-Kelet Magyarországi és az Észak-Alföldi régió lakossága az ország legkedvezőtlenebb egészségi állapottal és legkilátástalanabb életesélyekkel jellemezhető közössége, az epidemiológiai megalapozottságú egészségügyi ellátásszervezés nélkülözhetetlen az ikerrégió lakossága egészségi állapotának javulásához, a makrogazdaság mutatóinak javításához. Az ÉKMEO feladata rendszeres és ad hoc tevékenysége során epidemiológiai adatokat gyűjteni, elemezni, majd azokat rendszerezve hozzáférhetővé tenni a népegészségügyi szakterület kutatói és az egészségpolitikai döntéshozók számára.

Az Auguszta program megvalósítása során befejeződött az ikerrégió halálozási térképének elkészítése, mely lehetőséget ad a halálozási szempontból kiemelten veszélyeztetett kistérségi gócok azonosítására, illetve annak meghatározására, hogy azok milyen megbetegedések, milyen lakossági csoportok esetében, hol okoznak többlethalálozást. A következő fázisban a megbetegedések és az ellátási helyzet térségi alakulásának jellemzésére készülnek el a térinformatikai elemzések.

 

A népbetegségek komplex ellátása az országban egyedülálló módon

 

 

Jól ismert, hogy a népbetegségnek számító szív– és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések előfordulási gyakorisága különösen magas az Észak-Alföldi és Észak-Magyarországi régiókban. A program felöleli ezen betegségcsoportok kezelésének teljes vertikumát: a megelőzést, szűrést, diagnosztikát, konzervatív ill. műtéti terápiát, rehabilitációt, utógondozást, szekunder prevenciót. Az Auguszta projekt keretében megvalósul ezen betegségcsoportok komplex ellátása, ami az országban egyedülálló. A program sikeres működésének eredményeként mind a halálozási, mind a megbetegedési mutatók jelentős csökkenését várják az említett betegségcsoportokban a DE OEC ellátási területén.

 

Becslések szerint 2010-ig a keringési betegségek miatti halálozás 12%-kal, a férfiak rosszindulatú daganatok miatti korai halálozása 12%-kal, a nők rosszindulatú daganatok miatti korai halálozása 10%-kal csökken. Az érintett régiók lakossága a legóvatosabb előrejelzések szerint is évente 214 ezerrel kevesebb napot tölt táppénzen. Ez a táppénzes napok számának 2,15%-os csökkenését jelenti. Országosan egyedülálló, megbízható adatbázis jön létre a krónikus, nem fertőző betegségekre vonatkozóan, melyre alapozva további konkrét célok fogalmazhatók meg az életminőség javítása érdekében.