Gyógyszergazdaságossági törvény: minden piaci szereplő fizet

Egészségügy - 2006-10-15

A gyógyszergazdaságossági törvényjavaslat szerint a gyógyszergyártóknak, illetve a forgalmazóknak, a nagykereskedőknek, a patikáknak és a betegeknek is meghatározott fizetési kötelezettségük lesz a támogatott gyógyszerekkel kapcsolatban - derül ki a pénteken közzétett törvényjavaslatból

 A gyártóknak, illetve a forgalmazóknak a támogatott gyógyszerek éves támogatási összege után bizonyos százalékot kell majd fizetniük az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), mint a gyógyszerpiac legnagyobb megrendelőjének. A fix összegű támogatás esetén a támogatásban részesülő gyógyszerek éves támogatásának 14 százalékát, nem fix összegű támogatás esetén a támogatás 16 százalékát kell befizetniük a gyártóknak, illetve a forgalmazóknak. A fix támogatási összeg meghatározásának alapját jelentő referencia árnál alacsonyabb árú termék esetében a gyártónak, illetve a forgalmazónak nem kell megfizetni a 14 százalékot, ha legalább három évig a vállalt áron forgalmazzák a készítményt.

 

A törvényjavaslat alapján a gyógyszerártámogatási keret legfeljebb 10 százalékig terjedő túllépését - figyelembe véve az inflációt is - sávosan - az OEP, valamint a gyártók és a forgalmazók közösen fizetik meg. Az egészségbiztosítási alap degresszíven, a gyártók, valamint forgalmazók progresszíven vesznek részt a túllépés mérséklésében.

 

 A nagykereskedők esetében valamennyi általuk forgalmazott közfinanszírozott gyógyszer után a teljes évi támogatott nagykereskedelmi árréstömeg 0,5 százaléka lesz a fizetési kötelezettség.

Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára az MTI-nek azt mondta, hogy vannak számítások az intézkedések pénzügyi hatásáról, de, tekintve, hogy azok még durva becslések, nem kívánják még közölni. Annyit mondott, hogy idén nagyságrendileg 400 milliárd forint lesz a gyógyszerártámogatás összege.

 

Az egészségbiztosítási alap gyógyszer-ártámogatásra az idén 298 milliárd forintot irányozott elő. Az első nyolc havi tény 256,83 milliárd forint kifizetés volt. A gyártóknak, valamint a forgalmazóknak az idén 22,5 milliárd forinttal kell hozzájárulniuk a gyógyszerkassza túllépésének kompenzálásához. Tavaly a gyógyszerbüdzsében 348,869 milliárd forint volt a támogatás összege és a túllépés miatt a gyártók, valamint forgalmazók 20 milliárd forintot fizettek be a kasszába.

 

A patikáknak - kifejezetten a kistelepülések és az ellátási érdekből támogatásra szoruló gyógyszertárak megsegítésére - szolidaritási díjat kell fizetniük. Az Egészségügyi Minisztérium költségvetési fejezetébe kerülő összeg a következő: 30 millió és 50 millió forint árréstömeg között 0,5 százalék, 50 millió és 75 millió forint között 250 ezer forint és az 50 millió forint feletti rész egy százalékának összege, 75 millió forint felett pedig 500 ezer forint és a 75 millió forint feletti összeg 2 százalékának összege.

       A törvényjavaslat szerint megszűnik a gyógyszerek térítésmentessége, kivéve a közgyógyellátottakat. A minimális térítési díj a kiemelt, indikációhoz kötött támogatással rendelhető gyógyszerek esetében 300 forint lesz. A rászorulók az Európai Uniós gyakorlatnak megfelelően szociális ágon kapnak kompenzációt.

    A törvényjavaslat szerint a kormánynak bizonyos esetekben lehetősége lesz két évre befagyasztani az árakat a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak kiküszöbölésére.

 

    A támogatott gyógyszerek árának leszorítását szolgálja az is, hogy a gyártók, illetve forgalmazók árajánlatát nyilvánosan versenyeztetik.

Változnak a patikaalapítás és a nem vényköteles gyógyszerek forgalmazásának szabályai. Gyógyszertáron kívül többek között acetil-szalicilsav hatóanyagű fájdalom és lázcsillapítók, vitaminok, Ibuprofen-tartalmú nem szteroid-gyulladásgátló készítmények, bizonyos orrcseppek, savlekötők és köptetők lesznek forgalmazhatók.