Korszerű érrendszer vizsgálat és terápia: az egyik legmodernebb DSA készülék a Debreceni Egyetemen

Egészségügy - 2007-11-17

A nyilvánosságnak is bemutatták a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában 2 hónapja sikeresen működő, az egyik legmodernebb DSA (digitális szubtrakciós angiográf) készüléket. A készülékkel az érrendszer vizsgálata a beteg számára lényegesen kisebb megterhelést jelent, rövidül a beavatkozás utáni kötelező fekvés hossza, csökken az ápolási napok száma, javul az életminőség és elkerülhető a hosszú utógondozás.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában található az a legmodernebb DSA készülék, melyből Magyarországon is csupán néhány áll rendelkezésre az érbetegségek gyors és pontos diagnosztikájára és kíméletes terápiájára. Az új DSA készülék a beteg körül nagy sebességgel forogva képes a kóros érrendszer pontos ábrázolására 3D technika segítségével. Az új angiográf alkalmazásával lehetséges többek közt az artériás érszűkület vagy elzáródás meggyógyítása műtét és altatás nélkül, a stroke-ban szenvedő betegek korrekt, gyors ellátása és az eredményes daganatterápia.

Ez a modern berendezés kevesebb kontrasztanyag felhasználásával jobb minőségű képet ad, mint a korábbi eljárások. Lehetőség van továbbá beavatkozás közben CT minőségű rétegfelvételt készíteni, így például a vérzéses szövődmény azonnal felfedezhető. A berendezés röntgen sugárral működik, de nem folyamatos  sugárzással dolgozik, hanem pulzálva, amely még elég gyakori ahhoz, hogy folyamatos képet lássunk, de lényegesen csökkenti a beteget érő dózist.

Habár a berendezés drága, és az intervenciós eljárások költsége sem olcsóbb a hagyományos sebészi beavatkozásoknál, a beteg számára azonban lényegesen kisebb megterhelést jelent, rövidül a beavatkozás utáni kötelező fekvés hossza, csökken az ápolási napok száma, javul az életminőség és elkerülhető a hosszú utógondozás.

 

Dr. Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke a tájékoztatón elmondta: „Példaként kiemelném, hogy a DSA laboratóriumban a stroke-ban szenvedő betegek korrekt, gyors ellátása érdekében a néhány órája meglévő agyi érelzáródásokat a vérröghöz juttatott katéteren keresztül több esetben sikeresen oldották fel a szakembereink, együttműködve az Idegklinika orvosaival. Tervezzük az agyi verőértágulatok gyógyítását is a berendezés segítségével. Ezek a beavatkozások az Auguszta program egyik fő célkitűzését - mely az érbetegségek megelőzésére, gyógyítására irányul - is nagyban elősegítik.”