Óriási előrelépés a Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekt.

Egészségügy - 2012-02-20

Megvalósítási költség:

11.793.958.243 Ft

 

Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege:

10.614.562.419 Ft

 

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert forrás olyan infrastrukturális háttér kiépítését tette lehetővé a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma számára, ami nélkülözhetetlen a szakszerű, 21. századi betegellátáshoz.

A projekt elemei

 

I.sz. projektelem:  In Vitro Diagnosztikai Tömb, Csőposta rendszer kiépítése

A projektelem koordinátora Dr. Kappelmayer János egyetemi tanár, a Laboratóriumi Medicina Intézet igazgatója.

A projektelem megvalósítási költsége 2.014.792.495 Ft. Az új korszerű épület alapterülete 6.257 m2. A csőpostarendszer 186.137.104 Ft-ból valósult meg.

Tervező: Archiko Kft.: Kovács Péter DLA és Lengyel István

A csőposta rendszer tervezője: Mikroklíma Kft.: Hámori Sándor

 

A Mikrobiológiai Intézet helyén felépült In Vitro Diagnosztikai Tömbben kapott helyet a Laboratóriumi Medicina Intézet, a Mikrobiológiai Intézet és Magyarországon egyedülálló módon a Személyre Szabott Orvoslási Központ, valamint egy 300 fős betegbemutató terem. A laboratóriumok és több szakambulancia egy épületben történő elhelyezése, valamint az IVDI-t a klinikákkal közvetlenül összekötő csőposta rendszer lehetővé tette az egységes és korszerű mintaszállítási- és mintakezelési rendszer kialakítását. Ez a fejlesztés az egységesen alkalmazott laborinformatikai rendszerrel együtt a betegek mintáinak útját gyorsítja és egyszerűsíti, jelentős mértékben csökkenti a laboreredmények visszajuttatási idejét a kezelő orvoshoz. Kedvező a betegek számára, hogy kulturált körülmények között több beteg fogadására nyílik lehetőség az új épület ambulanciáján is, és lerövidül a várakozási idő. További előny, hogy a diagnosztikai egységek és vizsgálatok egy helyre költözése következtében csökkenthető az egy betegtől levett vérminták száma. Az eszköz- és műszerpark, valamint a szakemberek centralizációja hatékonyabb diagnosztikát tesz lehetővé mind az általános, mind a speciális laboratóriumi diagnosztika területén. A város és a régió betegei ellátásán túl bizonyos speciális vizsgálatokra az egész országból érkeznek betegek.

 

A csőpostarendszer összeköttetést teremt az IVDI, az I. sz. Belgyógyászati Klinika, a II. sz. Belgyógyászati Klinika, a Bőrgyógyászati Klinika, az Egyetemi Gyógyszertár, a Fogorvostudományi Kar, a Fül-, Orr-, Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika, a Gyermekgyógyászati Intézet és pavilonok, az Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszék, a Mozgásszervi Központ, a Művese Állomás, az Onkológiai Tanszék, az Ortopédiai Klinika, a Pathológiai Intézet, a Pszichiátriai Tanszék, a Sugárterápia Tanszék, a Szemklinika, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, a Tüdőgyógyászati Klinika, az Urológiai Klinika, a III. sz. Belgyógyászati Klinika, az Idegsebészeti Klinika, a Kardiológiai Intézet, a Neurológiai Klinika, a Sebészeti Intézet és a Szívsebészeti Központ között. A csőszerelés az alagútban és a földben, valamint az épületekben 6000 méter hosszban készült, 3 központ, 2 automata fogadóállomás és 47 végpont létesült.

 

II.sz. projektelem: Centralizált gyermekellátás:

gyermekfogászat, fogszabályozás, és fogyatékos gyermekek fogászati ellátása

integrált gyermek fej-nyaksebészeti maxillofaciális ellátás

A projektelem koordinátorai:

Dr. Márton Ildikó egyetemi tanár, tanszékvezető, Konzerváló Fogászati Tanszék

Dr. Sziklai István egyetemi tanár, igazgató, Fül-,Orr-,Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika

A projektelem magvalósítási költsége 1.240.425.775 Ft. Az alapterület 2.162 m2-rel bővült, átalakításra, felújításra került 1.804 m2.

Tervező: Archicomp Bt.: Kertai László, Ábrahám Zoltán;        Ri-Za-Lit Kft.: Rimely Károly, Zajácz Katalin

 

A Fogászati Klinika régi épületét és körkezelőjét, valamint Fül-, Orr-, Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika épületét érintő fejlesztés során a két épület között mélyföldszinti összeköttetés is létesült. Az így létrejövő épülettömbben az Arc- Állcsont- és Szájsebészeti Tanszék is helyet kapott. A projekt megteremtette a fogyatékossággal élő gyermekek fogászati, fej-nyaksebészeti, arc-állcsont sebészeti ellátásának infrastrukturális háttérfeltételeit, ezáltal országosan egyedülálló módon biztosítani biztosítható az esélyegyenlőség az egészségügyi ellátórendszeren belül a régióban élő halmozottan fogyatékossággal élők számára is. Ezeket a gyermekeket nem lehet a szokványos módon kezelni, hiszen nagyobb szorongással viseltetnek az orvosi ellátással szemben, a velük való kommunikáció sok esetben nehezített, így a hosszabb időt igénybe vevő fogmegtartó kezelések, fogpótlások és egyéb beavatkozások többnyire narkózisban végezhetők. A megszokott fogorvosi ellátó helyeken nincs lehetőség a műtéti narkózis biztosítására. A fogyatékossággal élők ellátására specializálódott és ezen igényeknek megfelelően felszerelt fogorvosi és helyreállító szájsebészeti ellátó hely a speciális szaktudással rendelkező egészségügyi teammel modell értékű. Fontos információval szolgál további betegellátó rendszerek kialakításához, a fogyatékossággal élők életminőségének a javításához. Az új gyermekfogászati, fogszabályozási és helyreállító szájsebészeti komplex központ lehetővé teszi az egészséges gyermekek ellátását is. A komplex ellátás részét képezi mind a  fogyatékossággal élő, mind az egészséges gyermekek fej-nyaksebészeti, arc-állcsont sebészeti ellátása is. Ennek eredményeként képzett szakembergárda közreműködésével jelentősen javul a hasadékkal, az arc-koponya rendellenességekkel, jóindulatú daganatokkal és egyéb arc-állcsontsebészeti megbetegedésekkel élők gyógyulási lehetősége és életminősége, magasabb szintű és gyorsabb a rehabilitáció is. Fiatal korban gyakoriak a fej-nyaktáji sérülések. A balesetek az állcsontok sérülésével és a fogazat maradandó veszteségeivel járhatnak. Ilyen esetek helyreállítása magas szintű speciális ismeretet és tapasztalatot igényel. A DE OEC a központ létrehozásával megteremtette - az országban elsőként - a gyermekek ellátására szakosodott arc-állcsont és szájsebészeti egységet, amely amellett, hogy lehetőséget ad a különböző veleszületett és szerzett arc-állcsontsebészeti rendellenességek regionális és országos ellátásának javítására, új eljárások bevezetésének megszervezését is biztosítja. A szájsebészet és a fej- nyaksebészet egy épületegységen belül történő elhelyezésével megvalósulhat egymást kiegészítő gyógyítási technikák alkalmazása, szövethiány kezelése és lebeny rekonstrukciók végzése.

 

III. sz. projektelem: Súlyos égési sérültek kezelése

A projektelem koordinátorai: Dr. Remenyik Éva egyetemi tanár, igazgató, Dr. Juhász István egyetemi docens,  Bőrgyógyászati Klinika

A projektelem magvalósítási költsége: 443.461.786 Ft. Az alapterület 326 m2-rel bővült, felújításra került 1.189 m2.

Tervező: Archicomp Bt.: Kertai László, Béres Mihály

 

A Bőrklinika Égési Osztályát 1982-ben alakították ki, azóta látják itt el Hajdú-Bihar megye égési sérültjeit európai színvonalon. Az eltelt évtizedek fejlődése szükségessé tette a mai kornak megfelelő infrastruktúra kialakítását. A projekt során az Égési Intenzív Osztály és műtőblokk megújult, az emeleten 4 korszerű kórterem, a földszinten vizsgáló és kiemelt kezelők, a tetőtérben orvosi szobák, az alagsorban kiszolgáló helyiségek kialakítása történt meg. A fejlesztés eredményeként jelentősen javultak a betegellátás feltételei és az egészségügyi szakemberek munkakörülményei, lehetővé vált új diagnosztikai készülékek beállítása is. A terápia körülményeinek javításával a gyógyító munka színvonala, eredményessége is javult. Így a korszerűsített egység a 21. század színvonalának megfelelő strukturális, épületgépészeti, műszer-technikai fejlesztés eredményeként valódi égési centrumként működik, ahol a régió bármely területéről érkező beteg késlekedés nélkül szakszerű ellátásban részesül.

 

IV.sz. projektelem: Transzplantáció fejlesztése: Vesetranszplantációs műtők kialakítása

A projektelem koordinátorai: Dr. Damjanovich László egyetemi tanár, igazgató, Dr. Asztalos László klinikai főorvos, Sebészeti Intézet

A projektelem magvalósítási költsége: 238.848.405 Ft. Az alapterület 138 m2-rel bővült, felújításra került 1416 m2

Tervező: Ri-Za-Lit Kft.: Rimely Károly, Zajácz Katalin; Atlant Kft.: Csikós Zoltán

 

A fejlesztés a Szívsebészeti Központ alagsorát, földszintjét és magasföldszintjét érintette, és elkészült az összekötő folyosó a Szívsebészeti és az Auguszta Központ új épülete között. Az élődonoros vesetranszplantációs műtőblokk a Szívsebészeti Központ földszintjén a volt sterilizáló helyén került kialakításra. Megújult a Veseosztály, az épületgépészeti felújítás keretében pedig a pincében a műtőblokk szellőző gépháza kapott helyet. A fejlesztés eredményeként létrejött az élődonoros vesetranszplantáció infrastrukturális háttere a DE OEC-ben, amelyhez a magas szintű humánerőforrás már korábban is rendelkezésre állt. Így az élődonoros átültetések számának növelése lényegesen hozzájárulhat a  vesetranszplantációs várólista rövidüléséhez.

 

V. sz.  projektelem: Gyermekintenzív ellátás fejlesztése

A projektelem koordinátora: Dr. Balla György akadémikus, igazgató, Gyermekgyógyászati Intézet

A projektelem magvalósítási költsége: 691.424.718 Ft. Az alapterület 942 m2-rel bővült, felújításra került 944 m2

Tervező: Ri-Za-Lit Kft.: Rimely Károly, Zajácz Katalin

 

A fejlesztés a Gyermekgyógyászati Intézet fő épületének keleti szárnyát és a középső szárny tetőterét érintette. Az újszülött és gyermek intenzív osztály a keleti szárny emeletén, a fekvőbeteg osztály a földszintjén kapott helyet. A mélyföldszinten sürgősségi osztály létesült. Az anyaszállás az épület tetőterében került elhelyezésre. Az Intenzív Osztály modernizálásra, fejlesztése révén a 21. század követelményeinek megfelelő berendezésekkel, műszerekkel felszerelt, teljesen átépült, megújult helyszínen fogadhatja az intézmény a beteg gyermekeket. Javítja a kis betegek komfortérzetét és gyógyulási esélyeit, hogy az édesanyák még éjszaka is egy kórteremben lehetnek a gyermekeikkel. A fejlesztés a betegutak jelentős rövidülését eredményezte, hiszen egy épületben helyezkedik el a korábban három különböző helyen levő gyermek ügyeleti szolgálat: a sürgősségi, a  neonatológiai- és az intenzív ellátóhely.  Így elkerülhetővé váltak a párhuzamosságok, az ellátás komfortja, biztonsága nőtt.

 

VI.sz.  projektelem: Centralizált ellátás: 

Sürgősségi ellátás fejlesztése, központi intenzív, felnőtt és gyermek onkohaematológiai, belgyógyászati tömb

A projektelem koordinátora: Dr. Udvardy Miklós egyetemi tanár, igazgató, Belgyógyászati Intézet

A projektelem magvalósítási költsége: 1.382.793.569 Ft. Az alapterület 7976 m2-rel bővült, felújításra került 4007 m2

Tervező: Archicomp Bt.: Kertai László, Kasuba János

 

A fejlesztés során bővült az I. sz. Belgyógyászati Klinika keleti és nyugati szárnya, valamint a II. sz. Belgyógyászati Klinika déli része, és a két épület között mélyföldszinti összeköttetés létesült, kialakítva a Belgyógyászati Tömböt. A korábbi belgyógyászati klinikák építészetileg is összekötött új tömbjében, a betegek a legmodernebb, legkényelmesebb ellátást kapják meg, a betegutak, betegmozgások, a komfort, a kényelem 21. századi színvonalú. Az épülettömb déli szárnyában a keleti oldal tetőterében orvosi szobák, az I. emeleten máj-, vesetranszplantáció előkészítő részleg, a földszinten Intenzív Osztály, a mélyföldszinten fizikoterápiás helyiségek és kiszolgáló helyiségek kaptak helyet, a nyugati oldal tetőterében személyzeti helyiségek és tárgyaló, az I. emeleten a farmakológiai fekvőbeteg osztály, a földszinten sürgősségi részleg, a mélyföldszinten szakrendelők létesültek. Az épülettömb északi szárnyának a déli irányú bővítése során tetőtérben orvosi szobák és tárgyaló, az I. emeleten a Haematológiai Osztály, a földszinten járóbeteg ellátó helyiségek, Gyermekonkohaematológiai Osztály és Gasztroenterológiai Fekvőbeteg Osztály, valamint elkülönítő részleg épült. A mélyföldszinten laboratóriumok, citosztatikum előállító helyiségek, Gasztroenterológiai Szakrendelések és további kiszolgáló helyiségek létesültek. A sürgősségi ellátás eredményességét növeli a kiváló infrastruktúra és a műszerkoncentráció, ami nagy hatékonyságú gyógyító munkát tesz lehetővé. Az új intenzív egységben a hagyományos belgyógyászati intenzív ellátás mellett a heveny tápcsatorna vérzések endoszkópos ellátása kerül még jobb körülmények közé, és új elgondolásként olyan szerv- és szövetpótló eljárások is megvalósíthatók lesznek, amelyek a térségben még nem megoldottak, így például a máj- és veseelégtelenséget áthidaló nagyon korszerű kezelésmódok. Az onkohematológiai fejlesztés révén mind a felnőtt, mind a gyermek onkohematológiai ellátás, az izolálás, az őssejtterápia, a csontvelőtranszplantáció technikailag is egy központban végezhető.

 

 

 

VII. sz. projektelem: Pathológiai és Igazságügyi Intézet tömbösítése

A projektelem koordinátorai: Dr. Méhes Gábor egyetemi tanár, igazgató, Pathologiai Intézet, Dr. Herczeg László egyetemi docens,igazgató Igazságügyi Intézet

A projektelem magvalósítási költsége: 767.015.380 Ft. A kivitelezés során 2449 m2 épületrekonstrukcióra került sor.

Tervező: Archiko Kft.: Kovács Péter DLA, Rimely Károly

 

A centralizációval az Igazságügyi és a Pathologiai Intézet egy épületbe került. Korábban a Pathologiai Intézet az Elméleti Négyszög északnyugati, az Igazságügyi Intézet az Elméleti Négyszög délkeleti épületében helyezkedett el.  Az szerkezeti és technikai összevonás megteremtete a lehetőséget a két intézet összehangolt működésére, elsősorban a bonctermi munka és az ahhoz kapcsolódó feladatok hatékonyabb ellátása érdekében. Az Elméleti Négyszög „I” épülete földszintjén az Igazságügyi Intézet járóbeteg ellátó helyiségei kaptak helyet. Az „U” épület I. emeletén az Igazságügyi Intézet orvosi szobái, szemináriumi terem és boncterem került kialakításra. A földszinten a Pathológiai Intézet orvosi szobái, laboratóriumok és boncterem létesült. Az alagsorban mindkét intézet rendelkezésére áll a halotthűtő és  a fertőző boncterem.  Az elhunytak hozzátartozói kulturált körülmények között intézhetik az adminisztrációs ügyeket az új irodában. A beruházás eredményeként korszerűbbé és hatékonyabbá váltak a diagnosztikus szövettani, a citológiai és a molekuláris vizsgálatok, és megvalósult a minőségbiztosítás is.

 

Telediagnosztika

Koordinátor: Dr. Berényi Ervin egyetemi docens, tanszékvezető, Orvosi Laboratóriumi és Képalkotó Diagnosztikai Tanszék

Folyamatban van a Telediagnosztikai rendszer beszerzése 384.900.000 Ft értékben

A pályázat keretében jelentős számítógépes fejlesztés valósul meg, ami lehetővé teszi a DE OEC-ben működő összes képalkotó diagnosztikai vizsgálat adatai archívumának a létrehozását, egységes rendszerben történő kezelését. Az archívumba transzferálódnak a képi információk, így lehetővé válik a távkonzultáció. A beteget kezelő orvos közvetlenül hozzáfér az összes vizsgálati eredményhez, a korábbi adatokhoz, ami a diagnózist gyorsabbá és pontosabbá, a terápiát hatékonyabbá teszi.

 

Cornea transzplantáció

Koordinátor: Dr. Berta András egyetemi tanár, igazgató, Szemklinika

Szemészeti Klinikán az új Cornea Transzplantációs műtőbe számítógép vezérelt lézer került beszerzésre. Így nemcsak országos, hanem világviszonylatban is a szaruhártya műtétek élvonalába kerül a Szemklinika. A műszer értéke: 132.500.000 Ft.

 

Gép-műszer beszerzés

I.-VII. projektelemekhez diagnosztikai és laboratóriumi műszerek, műtők, intenzív osztályok és betegosztályok eszközei, felszerelései kerülnek beszerzésre. Erre a pályázat 2.184.130.000 Ft értékű gép-műszer beszerzést tesz lehetővé, melyből már felhasználásra került 1.940.275.575 Ft. Folyamatban van 243.854.425 Ft becsült értékű gép-műszer beszerzés.