Százmilliós beruházás a beteg gyerekekért

Egészségügy - 2007-11-05

A járóbeteg szakellátást szolgáló korszerű orvosi rendelőket és várótermeket magában foglaló épülettel gazdagodott a Debreceni Egyetem Orvosi és Egészségtudományi Centrumának Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéke. A beruházás 100 millió forintba került.Az épület ünnepélyes átadásán dr. Maródi László tanszékvezető elmondta, hogy az Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszék 2001-ben vált gazdaságilag önállóvá, és azóta minden évben pozitív mérleget zár az intézmény.

A 340 négyzetméteres új épület, melynek ünnepélyes átadását hétfőn tartották, a tanszékhez tartozó 2-es és 3-as pavilont köti össze. A két régi épületben a fekvőbeteg gyerekeket látják el, az újban pedig a járóbeteg szakellátás kapott helyet. A mostanra kialakított orvosi rendelők és várótermek azt is lehetővé teszik, hogy az immunológiai és fertőző betegségben szenvedő gyerekek külön helyiségekben várakozhassanak. A gyermekek fertőző, immunológiai, reumatológiai és tárolási betegségei (Gaucher-kór, Fabry-kór) diagnózisával, gyógyításával, gondozásával foglalkozó tanszék a közel 100 millió forintos fejlesztésnek köszönhetően új, korszerű infrastruktúrával és modern járóbeteg szakrendelőkkel bővült, lehetővé téve az immunológiai és fertőző betegségekben szenvedő gyermekek külön egységekben történő várakozását.

 

A Debreceni Egyetem tanszékének laboratóriumában a kiváló szakemberekből álló munkacsoport az elmúlt öt-hat évben többek között megteremtette a ritka immunhiány betegségeket okozó génhibák modern génszekventáló módszerrel való kimutatásának a feltételeit. Itt működik továbbá a Kelet-közép-európai Infektológiai és Gyermekimmunológiai Kutató és Oktatóközpont is, amely 1999 óta számos infektológiai és immunológiai témájú nemzetközi rendezvényt szervezett. Ezek közül kiemelkedő és szakmai körökben különösen elismert a "J projekt" néven 2004. márciusában útjára indított orvostovábbképző és szakmai együttműködési program, amely több mint 10 kelet-európai országot érint.

 

Az épület ünnepélyes átadásán dr. Maródi László tanszékvezető elmondta, hogy az Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszék 2001-ben vált gazdaságilag önállóvá, és azóta minden évben pozitív mérleget zár az intézmény. Az elmúlt időszakban így 130 millió forintot fordíthattak a pavilonok felújítására, tetőtér-beépítésre, laboratórium kialakítására. Ezt a beruházást azonban a centrum saját forrásból hozta létre, így a tanszék csak tíz százaléknyi önrészt tett hozzá.

 

A nyolc európai referenciaközpont egyikeként számon tartott Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéken 33 aktív ágyon és ötféle járóbeteg szakrendelésen foglalkoznak egyebek mellett a gyermekek fertőző és immunológiai betegségeinek gyógyításával, diagnosztizálásával. Itt működik a Kelet-közép-európai Infektológiai és Gyermekimmunológiai Kutató és Oktatóközpont, mely rendszeresen szervez tanácskozásokat is.