WHO Együttműködési Központ létesül a DE OEC-ben

Egészségügy - 2012-02-18

 

A WHO Társadalmi Sebezhetőség és Egészség Együttműködési Központjának nevezte ki az Egészségügyi Világszervezet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Népegészségügyi Kar Megelőző Orvostani Intézetét.

A WHO a kinevezésével elismeri az Intézet nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő tudományos munkáját, valamint többéves múltra visszatekintő hozzájárulását az egészségfejlesztés, a népegészségügy és a hátrányos helyzetű lakossági csoportok, különös tekintettel a roma lakosság egészségi állapotának javítását célzó tudományos kutatások fejlődéséhez – hangsúlyozta Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Iroda regionális igazgatója.

 

Jakab Zsuzsanna, a DE OEC VII. Kapcsolat Napján, a Debreceni Regionális Egészség Fejlesztési Központ záró rendezvényén „Egészség a jövő Európájában: Health 2020” címmel előadást tart a következő évtized egészségügyi programjáról, és átadja a WHO Együttműködési Központ létesítési dokumentumát  Dr. Ádány Róza egyetemi tanárnak, a Népegészségügyi Kar dékánjának, az Együttműködési Központ vezetőjének.

 

A Megelőző Orvostani Intézet, mint a WHO Együttműködési Központja a jövőben kutatásokat végez a romák egészségi állapotának és az azt meghatározó tényezőknek méltányos és összehasonlítható jellemzése érdekében, foglalkozik a hátrányos helyzetű lakossági csoportokkal kapcsolatos tudományos evidenciák és hatékony gyakorlatok gyűjtésével, elemzésével és terjesztésével. Ezen kívül az európai tagállamok döntéshozói számára szervez szakmai rendezvényeket és szervezeti kapacitás-fejlesztési képzéseket a roma lakosság egészségi állapotával kapcsolatos kutatásokról, kutatási módszerekről, a társadalmi-gazdasági tényezőknek a romák egészségi állapotára gyakorolt hatásairól –tájékoztatott Dr. Ádány Róza egyetemi tanár, az Együttműködési Központ vezetője.