Abszurd történelmi vita Görögország és Macedónia között

EU - 2011-04-07
óta tagjelölt Macedónia, amellyel az Európai Bizottság és az Európai Parlament már három éve javasolta a csatlakozási tárgyalások megindítását. Ezt azonban az egyre abszurdabb névvita, az ennek kapcsán gyakorolt görög tanácsi vétó változatlanul akadályozza. Emiatt az Európai Unió, és a teljes bővítési folyamat hitelessége forog kockán.

A késlekedés az ország demokratikus és piacgazdasági fejlődését, sőt a régió stabilitását is veszélyezteti. A felelősség kölcsönös: abban osztozik a Macedónia előrehaladását akadályozó Görögország és a macedón politikai elit is, amely a csatlakozási tárgyalások csúszását a reformok elhalasztásáért kapott menlevélként kezeli

 

      - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője, az Európai Parlament plenáris ülésén, a Macedóniáról szóló országjelentés vitájában.

 

A szocialista delegációvezető kiemelte, hogy az Európai Unió a bővítési politika eszközével képes a leghatékonyabban ösztönözni a Nyugat-Balkán integrációját, a térség országainak és népcsoportjainak együttműködését és megbékélését.  Ezen a téren valódi sikereket értünk el. Uniós nyomásra hatékony szerb kisebbségvédelmi intézményrendszer alakult ki. Előrehaladt a horvát-szerb megbékélés, és sikerült megállapodást aláírni a horvát-szlovén határvita rendezési módjáról. A lendület azonban Macedónia esetében megtört  - fogalmazott Tabajdi.

 

A belső folyamatokat értékelve a delegációvezető kifejtette, hogy a legnagyobb problémát a macedón politikai eliten belül a pártok közötti párbeszéd teljes hiánya, valamint a korábban megnyugtatónak tűnő macedón-albán etnikumközi viszony kiújult feszültségei jelentik.  A közös cél, a motiváció hiánya és az ebből fakadó elszigetelődés tíz évvel az Ohridi Egyezmény aláírása után is a nemzetiségek közti szembeforduláshoz vezethet. A Kale erőd területén, Szkopje külvárosában már tettlegességig is fajultak az ellentétek  - mondta.

 

Macedóniában néhány hónap múlva előrehozott választásokat tartanak. Az új kormányt ösztönöznünk kell arra, hogy folytassa az igazságügy és a közigazgatás reformját, a korrupció elleni küzdelmet. Nyomást kell gyakorolnunk, hogy a Macedón politikai erők hagyjanak fel a populista politikával és az ellenzék térjen vissza a törvényhozásba. Eszköztelenek vagyunk azonban, ha az Európai Unió nem nyújt hiteles bővítési perspektívát Macedónia számára. Közép-európaiként abszurdnak tartom a görög-macedón névvitában mindkét ország magatartását. A magyar politikusok részéről soha fel sem merült, hogy 2007-ben történelmi ürügyekre hivatkozva akadályozzák Románia felvételét  - zárta felszólalását Tabajdi Csaba.

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja