Az EU bízik abban, hogy még a héten döntés születik a libanoni tűzszünetről

EU - 2006-08-01

Az Európai Unió bízik abban, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa még a héten döntést hozhat a libanoni tűzszünetről - jelentette be hétfőn Erkki Tuomioja, az EU soros elnöki tisztét betöltő Finnország külügyminisztere. Tuomioja támogatja Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek az ENSZ BT döntését szorgalmazó erőfeszítéseit.

"Remélhetőleg megvannak az előfeltételei az egyhangú döntés lehetőségének" - közölte a finn külügyminiszter. Az Európai Unió tagállamai rendkívüli külügyminiszteri tanácskozást tartanak kedden Brüsszelben a libanoni válság miatt.

A rendkívüli ülés összehívásával (augusztusban szünetet tartanak az EU-intézmények, ilyenkor miniszteri tanácskozások sincsenek) a soros finn elnökség azt akarta jelezni, hogy az Európai Unió megpróbál mindent megtenni a libanoni válság megoldására.

Ez azonban megfigyelők szerint inkább egy szimbolikus gesztusnak számít: az EU csak egy a konfliktus gyors megoldásán munkálkodó nemzetközi szereplők között, ráadásul - mint az elmúlt hetek eseményei, például Javier Solanának, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének nem sok sikert hozott térségbeli találkozói mutatják - nem is a legfontosabb.

Ráadásul az EU befolyását, akciókészségét tovább gyengítik a tagállamok közötti véleménykülönbségek: egyesek támogatnák, hogy egy NATO-békeerő menjen Libanonba, más tagok ezt határozottan ellenzik. A tagállamok többsége azonnali tűzszünetet követelne, mások erre nem hajlandóak, s abban sincs egység a szervezeten belül, hogy a megoldás érdekében adjanak-e nagyobb szerepet Szíriának és Iránnak, avagy - mint eddig - tartsák egyfajta diplomáciai bojkott alatt őket.

Az Európai Unió - bár a diplomácia frontján eddig valóban nem sok eredményt tud felmutatni - nagyon fontos szerepet játszik egy másik területen, a humanitárius segítségnyújtásban. Az EU-bizottság a múlt héten jelentette be, hogy 50 millió eurót ad Libanonnak humanitárius segítségként. Ebből 20 milliót saját hatáskörében folyósít, további 30 milliót pedig az EU-költségvetés tartalékából utal majd át, ha ehhez megkapja a tagállamok és az Európai Parlament jóváhagyását.)  Ezen túlmenően pedig ígéretet tett: 11 millió euró támogatást nyújt ahhoz, hogy azok a Libanonban élő vagy dolgozó nem európai állampolgárok, akiknek nincs pénzük a hazautazásra, ezt mégis megtehessék.