A továbbra is súlyos mianmari helyzetre tekintettel, többek között a demokráciát aláásó cselekményekre és az emberi jogok súlyos megsértésére, az Európai Unió Tanácsa újabb egy évvel, 2026. április 30-ig meghosszabbította mianmari szankciós keret hatályát pénteken.
A korlátozások a 2021. február 1-jei katonai puccsért, illetve az annak nyomán kirobbant tüntetések erőszakos elfojtásáért felelősök mellett a rohingja kisebbséggel szembeni súlyos emberijogsértések elkövetőire vonatkoznak.
Az intézkedések utazási korlátozásokról, vagyoni eszközök befagyasztásáról, pénzeszközök, illetve más gazdasági erőforrások rendelkezésre bocsátásának tilalmáról rendelkeznek. Emellett fegyverek embargóját, illetve kommunikációs eszközök és nyomon követésre szolgáló berendezések exportkorlátozását foglalja magában. Tiltja továbbá a mianmari fegyveres erők kiképzését és a katonai együttműködést is.
A közleményben aláhúzták: az EU a lehető leghatározottabban elítéli a katonai puccsot és annak következményeit, a mianmari hadsereg által 2021. február 1. óta hozott intézkedéseket, és felszólít az erőszak minden formájának beszüntetésére és az önkényesen fogva tartott foglyok szabadon bocsátására.
Az EU készen áll arra, hogy további korlátozó intézkedéseket vezessen be az országban zajló erőszakos cselekményekért és súlyos emberi jogi jogsértésekért felelősökkel szemben. Az EU továbbra is biztosítani fogja, hogy az intézkedések célzottak maradjanak, és ne okozzanak kárt a mianmari lakosságnak.
- tették hozzá.
Az Európai Unió 2018-ban hozott létre keretet a súlyos emberijogsértésekért felelős tisztségviselőkkel szembeni célzott intézkedések meghozatalára.