Herczog: súlyos következményekkel jár, ha nincs megállapodás az uniós büdzséről

EU - 2013-09-06

Herczog Edit (MSZP) európai parlamenti (EP-)képviselő szerint Magyarországra nézve is súlyos következményekkel járna, ha nem sikerül megállapodni a következő hétéves (2014-2020) költségvetési keretről.

  A szocialista politikus pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, az EP jelenleg pártoktól függetlenül egységes abban, hogy nem hajlandó napirendre tűzni a költségvetést addig, amíg nem állapodnak meg a még nyitott kérdésekben.

Ezek között említette, hogy bizonyos esetekben változtatni kellene a kifizetések ütemén, például a fiatalok munkanélküliségének kezelését szolgáló, a kutatás-fejlesztést és a kisvállalkozásokat segítő programok esetében.

    A képviselő a hétéves költségvetés elfogadása további feltételének nevezte, hogy a jelenlegi költségvetési időszakot hiánymentesen zárják le.

    Herczog Edit hangsúlyozta, ha nem állapodnak meg a költségvetésről, akkor januártól nem lesz törvényi alapja az uniós kifizetéseknek, ami szerinte "az egész EU létét aláássa". Különösen rossz lenne ez azoknak a tagállamoknak, amelyek több támogatást kapnak, mint amennyit befizetnek az EU-nak. Így Magyarországnak is végezetes lenne - vélekedett.

    Ha a jelenlegi állapotában fogadná el az EP a költségvetést, az sem lenne előnyös, akkor ugyanis a költségvetési hiányt a meglévő szakpolitikák (például a közös agrárpolitika, a kohéziós támogatások) között terítenék szét, ami teljes bizonytalansághoz vezetne, és vélhetően a gyengébb érdekérvényesítő képességekkel bíró országok veszítenének.

    A politikus szerint a magyar kormánynak is az volna az érdeke, hogy olyan megállapodást érjenek el, amely elfogadható az EP-nek.

    Herczog Edit szólt arról is, hogy a tervezett költségvetés az első az EU történetében, amelyben nem a tagállamok GDP-jének 1,1 százalékával számol, hanem csak 0,9 százalékával. Az 1,1 százalékról 1992-ben állapodtak meg az országok, amikor még 15 "gazdag" ország volt az EU tagállama, és a gazdaság gyorsabban fejlődött, mint mostanában - emlékeztetett. Úgy vélte, könnyen belátható, hogy az évek óta tartó gazdasági és pénzügyi válság okozta jelenlegi körülmények között a 0,9 százalék nem elegendő az unió összes problémájának megoldására.