Elsöprő támogatás az Európai Romastratégia mellett

EU - 2011-03-09
Az Európai Parlament mai plenáris ülésén elsöprő többséggel elfogadta a romák integrációjának európai uniós stratégiájáról szóló jelentést. A dokumentum jelentéstevője, Járóka Lívia fideszes EP-képviselő szerint az Európai Uniónak közösségi feladattá kell tennie a romák társadalmi befogadásának előmozdítását, a munkához, lakhatáshoz, egészségügyi ellátáshoz és oktatáshoz való jogaik biztosítását.

Az európai roma-keretstratégia elindítása a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb prioritásai közé tartozik.

 

    Az Európai Parlament tegnap esti plenáris ülésén rendezett vitáján a magyar elnökség nevében Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár szólalt fel. Balog Zoltán szerint az uniónak főként az a feladata, hogy az  eddiginél célzottabban bocsásson rendelkezésre forrásokat, és azok  felhasználását alaposabban ellenőrizze. Úgy vélekedett, hogy Magyarországon nagyon sok jó gyakorlat  is felhalmozódott a romaügy kezelését illetően, ami hasznára válhat az  egész uniónak.

 

Járóka Lívia szerint a stratégia mögötti elsöprő támogatás - huszonhét tagállam hat politikai frakciója és öt szakbizottság egységes támogatását bírja - egyértelmű üzenet az Európai Unió és a tagállamok számára.

 

 

Háttér:

A roma-keretstratégia a romák integrációját célzó nemzeti stratégiák uniós keretrendszerének kialakítására vonatkozik. A stratégia kijelöli a cselekvés irányait, de a megvalósítás felelősségét a tagállamok viselik. A stratégia koordinálását és ellenőrzését az uniós intézményrendszer látja el, mely szigorú éves ellenőrzést tesz lehetővé az egyes kiemelt területek és egyes konkrét célkitűzések terén elért eredmények tekintetében. A Járóka-jelentés szorgalmazza, hogy az ellenőrzésben a Bizottság is vállaljon határozott szerepet, adjon rendszeres helyzetjelentést arról, miként teljesítenek az egyes tagállamok.

Az Európai Bizottság  áprilisban ismerteti a romastratégiával kapcsolatos saját elképzeléseit, a magyar elnökség pedig ennek   nyomán a tagállami kormányokat képviselő tanács számára közös   következtetés-tervezetet fog kidolgozni. A foglalkoztatási és szociális miniszterek májusi ülésükön foglalnak majd állást a témában, és a folyamatos egyeztetéseket követően és a keretstratégiát várhatóan az állam- és kormányfők júniusi ülése hagyja majd jóvá.

 

    Kiadó: Magyar Néppárti Képviselőcsoport, Európai Parlament