A parlagfű-mentesítést június 30-ig lehet elvégezni szankció nélkül

Fontos - 2012-06-21

- A földtulajdonosok, földhasználók június 30-ig végezhetik el a parlagfű-mentesítést bírság és egyéb szankció nélkül - mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) növény-, talaj- és erdővédelmi elnökhelyettese csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

    Hozzátette: ha június 30-át követően a hatóság parlagfüvet talál a földterületen, bírságolhat, közérdekű védekezést, kényszerkaszálást rendelhet el.

    A bírság összege alapesetben 15 ezer forint és 5 millió forint között lehet, ismétlődéskor növekedhet.

    Az elnökhelyettes elmondta: a parlagfű-mentesítés a földtulajdonos, földhasználó kötelessége, a felderítést a földhivatal végzi különböző módszerrel. Parlagfüves területről bejelentést bármelyik közigazgatási intézetnél lehet tenni, de célszerű rögtön a földhivatalhoz fordulni.

    Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke a megelőzés jelentőségét hangsúlyozta. Kifejtette, folyamatosan tájékoztatják a diákokat, a lakosságot, a gazdákat a parlagfű-mentesítéssel kapcsolatos ismeretekről.

    Szalkai Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese példaként elmondta: bekerül a téma a Nemzeti Alaptantervbe, folyamatosan mérik a pollenszámot, illetve a kormány a közfoglalkoztatási programjában több területen is szerepelteti a parlagfű-mentesítést.

    Jordán László megjegyezte: a mentesség elérése hosszú folyamat, hiszen a gyomnövény magja 40 évig is csíraképes lehet.

    Szalkai Gábor elmondta, hogy a tárcánál 2010 szeptemberében alakult parlagfű-munkacsoport kidolgozta a rövid és hosszú távú védekezési akcióprogramot, amely jóváhagyás előtt áll. Hozzátette: a tárca dolgozik egy bejelentési rendszer kialakításán, amely várhatóan még az idén elindul.

    Kérdésre válaszolva Szalkai Gábor elmondta, hogy a költségvetésben az idén 79 millió forint áll a Vidékfejlesztési Minisztérium rendelkezésére parlagfű-mentesítésre, és az ezzel összefüggő mérésekre, intézkedésekre, de a kormány ennek többszörösét fordítja erre a célra, a többi között a közfoglalkoztatás révén is.

    A NÉBIH tájékoztatása szerint Magyarország jelenleg Európa parlagfűvel leginkább fertőzött országa, a szántóterületek több mint 5 százalékát borítja be a növény.

    A parlagfűvel legfertőzöttebb terület Somogy, Bács és Szabolcs megye.

    Az agrárszektorban éves szinten több tízmilliárd értékű terméskiesést okoz. Becslések szerint a növény minden ötödik embernek okoz allergiát, a legtöbb tünetet kiváltó allergének közül első helyen áll