Együttműködési megállapodást írtak alá a Debreceni Egyetem (DE) és a Dél-Dakotai Állami Egyetem vezetői: a kooperáció keretében a két felsőoktatási intézmény a jövőben kettős diplomát ad ki a precíziós agrárképzésben részt vevő hallgatóknak - hangzott el a DE aulájában rendezett aláírási ceremónián csütörtökön.
riási mérföldkőnek nevezte az Európában egyedülálló megállapodást a helyszínen a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára.
Az együttműködés rendkívül széles területet ölel fel, az oktatási program mellett közös kutatási projektek alapja is - fűzte hozzá.
A magyar kormány törekszik arra, hogy minél több ilyen kapcsolatra legyen lehetőség a felsőoktatásban - mutatott rá Illés Boglárka megemlítve például, hogy a Debreceni Egyetem több mint kétezer külföldi hallgató számára biztosít képzési lehetőséget a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramon keresztül, míg az idei tanévben 23 egyesült államokbeli hallgató tanul Debrecenben a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram támogatásával.
A dél-dakotai egyetemmel kötött megállapodás kapcsán az államtitkár megjegyezte: Európában ez az első ilyen együttműködés, amely "az országaink, nemzeteink közötti együttműködést is elmélyíti.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke hozzátette: a parlamentben azért dolgoznak, hogy szoros, igazi barátság legyen Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között, "ennek a megtestesülése ez a megállapodás".
Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért és Európai Uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára azt mondta, a két egyetem közötti megállapodás olyan híd, amelyet tudásra, tapasztalatra, a jövőbe vetett bizalomra építenek.
Az Egyesült Államokkal való jó kapcsolatot stratégiai jelentőségűnek nevezte hozzátéve: az egyetemi együttműködés újabb bizonyíték arra, hogy "az oktatás, a tudomány területén is képesek vagyunk tartalmas együttműködésre".
Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője jelentős eseménynek nevezte a kettős diploma elindítását a precíziós mezőgazdasági szakon, amelynek mind az USA, mind Magyarország a nyertese lehet. "Ez az együttműködés a hallgatók, a gazdaság és mindkét ország számára nyereség" - mondta.
A precíziós mezőgazdaság nemcsak a tudományról, hanem az emberiség élelmezéséről, a környezetvédelemről, a jólétről, a növekedésről, a munkahelyekről is szól - hangsúlyozta a diplomata.
Kocsy Béla, Magyarország washingtoni nagykövetségének mezőgazdasági és élelmiszeripari szakdiplomatája jelezte: hosszú, kitartó munka eredménye a két egyetem közötti megállapodás, amelyet a kezdetektől támogatott a washingtoni magyar nagykövetség. "Tegyük naggyá újra a mezőgazdaságot együtt" - hívta fel a jelenlevők figyelmét a magyar diplomata.
A két egyetem megállapodását rögzítő dokumentumot Szilvássy Zoltán, a DE rektora és Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem tudományos ügyekért felelős alelnöke írták alá.
Szilvássy Zoltán egy korszak nyitányának, az ország számára is mérföldkőnek nevezte a két egyetem kooperációját, a precíziós agrármérnöki kettős diploma lehetőségét. A mezőgazdaságot a Debreceni Egyetem stratégiai területének nevezte, az együttműködést pedig workshopokkal is támogatják.
Dennis Hedge azt mondta, a megállapodás fontos lehetőséget nyújt a diákoknak a precíziós mezőgazdaság területén. A partnerségi program kiterjesztése magas minőségű oktatást, karrierlehetőséget, új tudást biztosít a hallgatóknak - tette hozzá.