Kovács: 2.000 milliárd forint uniós támogatás környezeti beruházásokra

Fontos - 2007-04-27

Az elkövetkező hat évben Magyarország 2.000 milliárd forint közvetlen európai uniós támogatást fordíthat környezetvédelmi célokra - közölte Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) államtitkára  Debrecenben. Ebből az összegből 1.323 milliárd forint a KvVM Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében áll majd rendelkezésre - tette hozzá az államtitkár.

A többi forrást a Gazdaságfejlesztési Operatív Program, a Közlekedés-fejlesztési Operatív Program és a Regionális Operatív Programok kereteiből fedezik..

 

Kovács Kálmán hangsúlyozta, hogy ez Magyarország számára lehetőség, de az önkormányzatok, az önkormányzati szövetségek, a vállalkozások és magánszemélyek pályázatán múlik annak kihasználása.

 

Hozzátette: ezt segítik azzal, hogy helybe viszik az információkat az ország hét régiójában - miként csütörtökön Debrecenben - szakembereik ismertetik a konkrét pályázati lehetőségeket.

 

Dióssy László, a szaktárca környezetgazdasági szakállamtitkára az észak-alföldi régióról szólva három úgynevezett megaprojektet emelt ki: a térségi ivóvízminőség-javítási program második ütemét, a Nyíregyháza és térsége szennyvízelvezetési és -tisztítási programját, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szilárdhulladék-gazdálkodási projektet, amelyek összesen 86 milliárd forintba kerülnek.

 

Ezzel összefüggésben az MTI érdeklődésére Kiss Pál, a KvVM Fejlesztési Igazgatóságának vezetője hozzátette: az észak-alföldi ivóvízminőség-javító program első ütemében 41 településen mintegy 6,5 milliárd forintos beruházással oldják meg a vízminőség-javítást, ami 108 ezer lakost érint és 2008. végére fejeződik be.

 

A 2008-ban kezdődő második ütem már 58 milliárd forintba kerül és 200 települést, illetve 600 ezer lakost érint.

 

A nyíregyházi szennyvíztisztítási program 14,5 milliárd forintos beruházással 2011-re készül el, mint ahogy a 14 milliárd forintból megvalósuló Szabolcs megyei szilárdhulladék-gazdálkodási projekt is.

 

A sajtótájékoztatón Dióssy László fontos feladatnak nevezte a régi szilárdhulladék-lerakók rekultiválását, amit 100 százalékosan támogat az Európai Unió.

 

Az elkövetkező években csupán Hajdú-Bihar megyében 10 ilyen korszerűtlen lerakó rekultiválására kerülhet sor, amire a pályázatokat még ezen a nyáron kiírják.

 

Gadus István, az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács társelnöke közölte: a Regionális Operatív Programban 300 milliárd forint áll rendelkezésükre. Ebből a természet-, illetve környezetvédelmet is érintő fejlesztésekre több mint 20 milliárdot fordítanak.

 

Bejelentette: május 4-én írják ki az első pályázatokat a ROP keretében. Kistérségi és iparterület-fejlesztés terén 8 milliárd forintra, utólagos akadálymentesítésre pedig 2 milliárd forintra pályázhatnak az észak-alföldi régióban.