Recesszióban zárta a múlt évet a brit gazdaság

Fontos - 2024-02-15

- Technikai recesszióba került tavaly a brit gazdaság, mivel 2023 harmadik és negyedik negyedévében egyaránt csökkent a hazai össztermék (GDP). Elemzői előrejelzések szerint ugyanakkor az idén már növekedés várható a brit gazdaságban.

A brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtökön ismertetett első becslése szerint a decemberrel zárult három hónapban 0,3 százalékkal visszaesett a GDP-érték az előző negyedévhez képest.A tavalyi harmadik negyedéven 0,1 százalékos GDP-visszaesést mértek Nagy-Britanniában, az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaságban.

A brit gazdaság így technikai recesszióban zárta a múlt évet, a konszenzusos meghatározás szerint ugyanis recesszió akkor alakul ki, ha két egymást követő negyedévben csökken a hazai össztermék.

.Az ONS becslése szerint 2023 egészében is mindössze 0,1 százalékkal nőtt a brit gazdaság teljesítménye a 2022-ben elért 4,3 százalékos éves növekedés után.

A statisztikai hivatal hangsúlyozza, hogy - a koronavírus-járvány 2020-as gazdasági hatásait nem számolva - a tavalyi egész évi növekedés volt a leglassabb a 2009-es globális pénzügyi válság óta.

A csütörtöki beszámoló szerint a tavalyi negyedik negyedévben a brit gazdaság mindhárom fő szektorának aktivitása visszaesett: a hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatások teljesítménye 0,2 százalékkal, a termelőágazatoké 1 százalékkal, az építőiparé 1,3 százalékkal csökkent a harmadik negyedévhez képest.

Elemzői előrejelzések szerint ugyanakkor az idén már növekedés várható a brit gazdaságban.

Az egyik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a friss GDP-becslés csütörtöki ismertetése utáni gyorselemzésében hangsúlyozta: várakozása szerint az elmúlt év második felében tapasztalt recessziós nyomás nem húzódik át 2024-re.

A ház szerint az idei kilátások javulásához hozzájárul az infláció várható jelentős lassulása, és az is, hogy ennek nyomán a Bank of England valószínűleg fokozatos monetáris enyhítésbe kezd.

A CEBR kiemeli, hogy éppen a magas infláció és a jegybank szigorú monetáris alapállása volt tavaly a brit gazdaság aktivitásának két legfőbb visszahúzó tényezője.

A cég szerint valószínűsíthető az is, hogy éppen a gyenge tavalyi növekedést jelző új adatok adnak felhajtóerőt az idei teljesítménynek, hiszen a 2024-es GDP-számok összehasonlítási alapja az alacsony tavalyi bázis lesz.

Mindezek alapján a CEBR várakozása az, hogy a brit hazai össztermék 2024 egészében 1,1 százalékkal bővül, vagyis a tavalyi 0,1 százalékos növekedéshez képest meredek ívben fellendül.

Az eddigi aktivitási adatok alapján is vannak már arra utaló jelek, hogy az idén fordulat kezdődhetett a brit gazdaságban.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) felmérése szerint ugyanis a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) januárban 52,9-re emelkedett a decemberben kimutatott 52,1-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 52,9-es januári kompozit adat - amely tavaly május óta a legmagasabb - a brit üzleti szektor teljesítményének gyorsuló ütemű növekedésére vall.