Széles támogatást élvez a budapesti székhelyű uniós technológiai intézet brüsszeli felmérés szerint

Fontos - 2011-09-09

Széles körű támogatást élvez a felsőoktatási intézmények, a kutatóintézetek és az üzleti szervezetek körében a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet küldetése - derül ki egy jelentésből, amelyet az Európai Bizottság csütörtökön tett közzé Brüsszelben.

A 2008-ban alakult uniós intézet tevékenységében érintettekkel folytatott nyilvános konzultáció során egyértelművé vált annak a törekvésnek a támogatása, hogy "kiterjedtebb és jobb legyen az együttműködés a tudomány, a vállalkozások, a kutatás és az innováció világa között" - derül ki a közleményből. A válaszadók szerint az intézetnek kiemelt szerepet kellene játszania az EU 2020-ig terjedő kutatási és innovációs programjában és az egyéb európai és nemzeti kezdeményezések összehangolásában.

    Andrula Vasziliu, az oktatásügyért, a kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős biztos szerint a konzultáció eredményei "egyértelműen azt mutatják, hogy az Európai Innovációs és Technológiai Intézet jó úton jár, és lényeges szerepet tölt be az innováció előremozdításában Európában".

    Brüsszelben, egy konferencián mutatták be csütörtökön azt a 27 uniós tagállamra vonatkozó felmérést is, amely a tudományos hatáselemzés helyzetét vizsgálja Európában. Ezen felszólalt Tabajdi Csaba (MSZP) EP-képviselő is, aki - közleménye szerint - egyebek között azt hangoztatta, hogy "a tudományos-technológiai fejlődés egyre nehezebb döntések elé állítja a társadalmat és a politikai döntéshozókat". Javasolta egyúttal, hogy más EU-tagországok parlamentjeihez hasonlóan a Magyar Országgyűlés mellett is hozzanak létre jövőkutatással, hatáselemzéssel foglalkozó testületet.