Tonga királya magyar  állami kitüntetést kapott

Fontos - 2011-09-16

A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapta a csendes-óceáni Tonga királya, a Magyar Közlönyben olvasható indoklás szerint részben Magyarország ENSZ BT-tagsága kampányához nyújtott támogatása elismeréseként. A Külügyminisztérium pénteki tájékoztatása szerint az uralkodó közreműködött a magyar BT-pályázat sikerre vitele érdekében.

    V. George Tupou tongai királynak Schmitt Pál köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvétele érdekében végzett tevékenysége és a magyar ENSZ BT-kampányhoz nyújtott támogatása elismeréseként adományozta a magas állami kitüntetést augusztus végén - tartalmazza a Magyar Közlöny. A kitüntetésről az Origo hírportál számolt be csütörtökön.    

 

Magyarország 2012-2013-ra pályázta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyik nem állandó tagsági helyét. A világszervezet 193 tagállama októberben titkos szavazáson dönti el, hogy az úgynevezett kelet-európai választási csoportból Magyarország, Szlovénia vagy Azerbajdzsán vehet majd részt a testület munkájában a következő két évben.    

 

A Külügyminisztérium az MTI megkeresésére közölte: a Magyarország iránt "erős szimpátiával" viseltető uralkodó segítségét kérték, vesse latba befolyását a csendes-óceáni szigetvilág állam- és kormányfőinél a magyar BT-pályázat sikerre vitele érdekében, és "ennek a király örömmel eleget tett". Magyarország a király segítségének köszönhetően meghívást kapott a térség államainak fórumára az új-zélandi Aucklandbe; a rendezvényen, amelyen részt vett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, a magyar delegációt Habsburg György utazó nagykövet, elnöki különmegbízott vezette.    

 

A Külügyminisztérium arról is tájékoztatott, hogy a tongai király idén májusban Magyarországra látogatott, és javaslatot tett a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok felvételére, az erről szóló okmányokat várhatóan az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakának idején New Yorkban írják alá.    

 

A tárca kifejtette: V. George Tupounak rendkívül alapos ismeretei vannak Magyarországról. Svájci és angliai egyetemi tanulmányai során behatóan tanulmányozta a magyar történelmet és erős szimpátiával viseltetik Magyarország iránt, ennek több alkalommal tanújelét adta szerte a világban. A tongai uralkodó kiváló kapcsolatokat ápolt a néhai Habsburg Ottóval, nagy tisztelője volt európai ívű politikai pályafutásának - tájékoztatott a minisztérium.     Közölték, a tárca azt indítványozta, hogy az uralkodó "rangjához méltó, magas állami kitüntetésben" részesüljön.

 

Az elismerést Habsburg György nyújtotta át a királynak szeptember 10-én.     A Külügyminisztérium azt is tudatta az MTI-vel, hogy a BT-kampány támogatásának indoklásával más külföldi személy nem részesült magas állami kitüntetésben.    

 

 Tonga a dél-csendes-óceáni Polinézia három szigetcsoportjából áll, 176 szigetet foglal magában 700 ezer négyzetkilométernyi területen. Az ország alkotmányos monarchiaként működik, a tavaly novemberi parlamenti választás volt az első, amikor a parlamenti tagok többségét közvetlenül, demokratikus úton választották meg; a parlament decemberben - Tonga történetében először - választott miniszterelnököt.