Megnevezte a leendő Tisza-kormány hét miniszterét, és az alakuló kormány további kilenc minisztériumát Magyar Péter pártelnök, leendő miniszterelnök hétfőn, a Tisza Párt parlamenti frakciójának első ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatóján. Magyar Péter bejelentette:
a várhatóan 16 minisztériummal felálló Tisza-kormány külügyminisztere Orbán Anita, a Tisza Párt külpolitikai szakértője, pénzügyminisztere Kármán András, a Tisza költségvetési és adópolitikai szakértője, gazdasági és energetikai minisztere Kapitány István, a Tisza gazdaságfejlesztési és energetikai szakértője, míg az egészségügyi minisztere Hegedűs Zsolt, a párt egészségügyi szakpolitikusa lesz.
A politikusok mindegyike az országos listáról kerül a parlamentbe.
A leendő kormányfő közölte: az élő környezetért felelős miniszter Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye 1. számú, Nyíregyháza központú egyéni választókerületének megválasztott képviselője, honvédelmi miniszter Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza szakértője, Hajdú-Bihar vármegye 5. számú, Hajdúszoboszló központú egyéni választókerületének megválasztott képviselője, az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter pedig Bóna Szabolcs agrármérnök, a Tisza agrárszakértője lesz.
A miniszterjelöltek elfogadták a felkérést - tette hozzá
Magyar Péter közölte:
kormányában lesz miniszterelnökség, belügyminisztérium, igazságügyi, közlekedési és beruházási, oktatási, szociális ügyekkel foglalkozó, vidékfejlesztési, digitális és technológiai ügyekkel foglalkozó tárca, valamint tudományos ügyekkel, sporttal, civilekkel, egyházakkal és médiaszabályozással foglalkozó művelődési tárca.
A minisztériumok pontos elnevezését a jelöltek bemutatásakor ismertetik - közölte. Hozzátette: várhatóan már a héten jelentenek be új miniszterjelölteket.
Magyar Péter azt is mondta: hétfőn küldik el az Országgyűlés főigazgatóságának a szakbizottságokról szóló végleges tervüket, ez leképezi az új kormány struktúráját.
A minisztériumok számával kapcsolatban megjegyezte: látja, hogy a "propaganda nem fárad és megkezdte a vergődést" azt állítva, hogy a leendő Tisza-kormánynak lesz a valaha volt legtöbb minisztere, holott az Antall-kormányban és az első Orbán-kormányban is több miniszter volt.
Hozzátette: nem hiszi, hogy a miniszterek száma a meghatározó a kormányzati teljesítményt illetően.
Megerősítette:
a Tisza-kormány alatt nem lesznek csúcsminisztériumok, hanem minden fontos szakterületnek külön minisztere és minisztériuma lesz.
Szerinte erről mindig is őszintén kommunikáltak, erre adtak felhatalmazást a magyar emberek.
Elmondta: zajlanak a kormányalakítási tárgyalások, ő maga, a pártvezetés és a frakció egyeztet a miniszterjelöltekkel, illetve egyéb vezetőkkel. Igyekszünk összeállítani azt a kormányt, amely méltó lesz a magyar emberek bizalmára, az óriási felhatalmazásra és arra, hogy közösen egy működő és emberséges országot építsünk - mondta.
A pártelnök az első frakcióülésről szólva megerősítette, hogy a képviselőcsoport egyhangúlag támogatta Forsthoffer Ágnes házelnökké, és Bujdosó Andrea frakcióvezetővé választását.
Üdvözölte, hogy elfogadták a felkérést, és úgy vélte: mindkét jelöltre "nagyon nehéz munka hárul" majd.
Forsthoffer Ágnes, Veszprém megye, 2-es számú, Balatonfüred központú egyéni választókerületében, Bujdosó Andrea pedig Pest megye 3-as számú, Pilisvörösvár székhelyű egyéni választókerületében szerzett egyéni mandátumot, eddig a Tisza fővárosi képviselőcsoportját vezette.
Beszámolt arról, hogy a frakcióülésen a választási kampány tapasztalatairól meghallgatták Tóth Péter kampányfőnököt, aki "impresszív számokat" mutatott.
A valaha volt legerősebb frakció első ülését tartották meg, amely a parlament több mint 70 százalékát adja. Ez óriási felhatalmazást és legalább ekkora felelősséget jelent - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a frakcióülésen is az volt a legfontosabb napirendi pont, ennek hogyan tudnak megfelelni.
Jelezte: egyeztettek leendő munkamódszerekről, arról, hogyan tudják a leghatékonyabban képviselni a következő négy évben a magyar embereket. Közölte: a jövő hét elején újra találkoznak, és a jövőben is rendszeresen egyeztetnek.
Kiemelte:
a frakcióban csupa olyan képviselő van, akik korábban nem voltak képviselők, ez meglátása szerint nagyon nagy előny.
Emberként szeretnének eljárni, odafigyelve a szakmai előírásokra, a politikai párbeszédre, más stílusú kormányzásban, Országgyűlésben hisznek, és a magyarok is más stílusú politikára adtak felhatalmazást - vélekedett.
Magyar Péter hangsúlyozta: most valódi szakemberek kapnak megbízatást, "nem nyomógombok lesznek" a képviselők.
Szólt arról, várhatóan három hét múlva megalakulhat az új kormány.
Május 9-10. környékén lehet az az alakuló ülés, ahol rögtön megválasztják új miniszterelnököt, aki le is teszi az esküt, majd meghallgatják az országgyűlési bizottságok a miniszterjelölteket
- ismertette.
Kitért arra: nemrég iskolaigazgatók írtak neki nyílt levelet, az ajtaja nyitva áll előttük és a szakmai szervezetek előtt. Eddig is sokakkal egyeztettek, és a továbbiakban is így tesznek - jelentette ki. Hozzátette: a céljuk, hogy a lehető legerősebb legyen a magyar oktatás.
Forsthoffer Ágnes élete legmegtisztelőbb pillanatának nevezte, hogy az Országgyűlés elnökének jelölik.
Erős üzenet a társadalom felé, hogy a házelnöki és a frakcióvezetői tisztségre a képviselőcsoport két nőt jelölt
- jelentette ki. Szavai szerint nőként kiemelten fontos számára, hogy új politikai kultúra jöjjön létre. Vissza kell állítani a közbizalmat, ami a parlamentben kezdődik, meg kell mutatni, hogy hogyan tudnak méltóságteljes, becsületes, tisztességes munkával, egymást tisztelve törvényeket alkotni minden magyar érdekében, "minden frakció együtt" - fogalmazott.