„Debrecenben a kultúrát a jobboldali radikálisok bakancsai tapossák sárba”

Helyi - 2007-09-27

„Debrecenben a kultúrát a jobboldali radikálisok bakancsai tapossák sárba” címmel a Közgyűlés rendeletének 34. § - a alapján interpellációt kívánok benyújtani Halász János Úrhoz, Debrecen város alpolgármesteréhez.

 

Tisztelt Alpolgármester Úr!

Az elmúlt hetek eseményei riasztó bizonysággal szolgáltak Magyarország, és szűkebben Debrecen polgárainak. Bizonysággal arról, hogy a radikális jobboldal átlépve minden józan határt, sokak számára hátborzongató jelenné tette a feledni kívánt múltat. Az eddig csak az ideológia szintjén újjáéledő hungarizmus immár fizikális valóságában is militarizálódott. Ez a jelenség nemcsak az ország józan lakosainak iszonyatát, a parlamenti pártok elhatárolódását, de – mondhatom – egész Európa megdöbbenését is kiváltotta. 

   

A demokrácia intézménye természetesen lehetőséget ad minden embernek, csoportnak arra, hogy a törvények adta kereteken belül hangot adjanak véleményüknek, szerveződjenek, akár szervezeteket hozzanak létre. Azonban az évszázados demokráciák politikai pártjai tisztában vannak vele, hogy ezek a törvény adta kereteken belül megjelenő szélsőséges, radikális vélemények, illetve az ennek hangot adó, sok esetben militáns szerveződések pont a demokrácia intézményét veszélyeztetik, ezért természetes az európai politikusok számára, hogy semmilyen segítséget nem nyújtanak ilyen szervezetek működéséhez, elveik nyílt hirdetéséhez.

 

Tisztelt Alpolgármester Úr!

 

2007. szeptember 8-án, ezen a szép napsütéses napon a gyanútlan debreceni sétálók a délutáni órákban alig pár tucat demonstrálót láthattak a Kossuth téren, akik a már hagyományosnak mondható koreográfia szerint árpádsávos zászlóik alatt szidták a kormányt. Ami még a sokat látott debreceniek számára is megdöbbenést okozott, az az „Árpád vérei, avagy a nemzeti összefogás” címen megrendezett kormányellenes tüntetés félkatonai megjelenése volt. A tüntetés szervezői – melynek fő attrakciója egy bábu megvesszőzése volt – a Nemzeti Őrsereg egyenruhás, karszalagos szakaszát kérték fel, hogy biztosítsák a rendet.

Mindezen erőfitogtatás ellenére, vagy talán éppen ezek miatt láthatóan Debrecen lakói nem tudtak, nem akartak azonosulni a hungarista egyenruhákkal. A rendezvényre, annak ellenére, hogy megdöbbentő módon, a város hivatalos lapja, a Debrecen online is közzétette a tüntetésre szóló meghívót, csak néhányan voltak kíváncsiak.

A demokrácia természetesen lehetőséget ad bárkinek, hogy a bejelentett helyen, és időpontban, akár még más számára felkavaró emlékeket idéző egyenruhában is, de kinyilváníthassa véleményét.

Ez természetesen csak abban az esetben történhet meg, ha ugyanazon a helyen, ugyanabban az időpontba más szervezet hamarabb már nem foglalta le ugyanazt a területet arra az időpontra.

 

 

Debrecen főtere, a Kossuth tér azonban erre a napra már foglalt volt. A világszerte ismert Debreceni Jazznapok koncertje volt ebben az időpontba, az adott helyre szervezve.

Ahogy az már a hónapok óta kiszórt, az interneten jelenleg is olvasható program a következő volt:

 

36. Debreceni Jazznapok - 3. nap

Kossuth tér

15.00 Trio Minimal (H)

 

 

Tisztelt Alpolgármester Úr!

 

Magyarország második legnagyobb települése, az Európa Kulturális Fővárosa címre sandán még mindig aspiráló város: Debrecen, 2007. szeptember 8-án, szombaton lábbal taposta az európai politikai etikai kódexet. 

 

A város vezetése felrúgva a hónapok óta reklámozott 36. Debreceni Jazznapok programját, feledve a demokrácia írott, és íratlan szabályait egy szélsőséges, félelemkeltő militarista szerveződés alantas politikai céljainak dobta oda Debrecen főterét a Kossuth teret. A Jazznapok aznapra kiírt koncertjét pedig más helyszínre telepítették át.

 

A Nemzeti Őrsereg egyenruhás, karszalagos szakaszának bakancsai ezen a napon Debrecen¬ben a kultúrát taposták sárba. A kultúrát, melynek európai fővárosa kívánt városunk lenni. Debrecenben ezek a jelképek, ezek az ideológiák, és a sokakban riadalmat, rosszízű emlékeket ébresztő egyenruhák mindezek ellenére is háttérbe szorítják a kultúrát.

 

 

Alpolgármester Úr!

 

Kérem adjon magyarázatot Debrecen jóérzésű lakóinak hozzám eljuttatott kérdéseire:

 

            Milyen okok alapján változtattak a méltán európai hírű Debreceni Jazznapok  helyszínén?

 

            Milyen kapcsolata van a debreceni Fidesznek a fenti szervezethez?

 

-    Szerencsésnek tartja-e a hasonló militáns szervezetek aktív önkormányzati segítséggel és propagandával szervezett demonstrációját kulturális események helyett,  azok eredetileg tervezett helyszínén?

 

 

 

Debrecen 2007.09.19.                                                

 

Varga Zoltán

önkormányzati képviselő

(MSZP)