"A demokrácia első csírái Debrecenben. De miért kellett hozzá bíróság?"

Helyi - 2008-09-16

Több mint hat hónap levélváltás, üzengetés, média-vita végére a napokban talán pont kerülhet. 2008. február 26-án fordultunk először a Modem vezetőjéhez megkereséssel, melyben kértük tőle, hogy élve alkotmányos jogunkkal, szeretnénk betekinteni a MODEM gazdálkodásával kapcsolatos szerződésekbe.

Varga Zoltán(MSZP)

A MODEM vezetője, cinikus, kioktató válaszából sok minden kiderült. Átiratából sugárzik az, hogy nem szimpatizál a szocialista politikusokkal, kiderült belőle, hogy valószínűleg az ajtóban állva figyeli, ki mikor lép be az általa irányított intézménybe, és történetesen a mi fizimiskánkra nem emlékszik, de főként az világlott ki válaszából, hogy nem kívánja, és nem is fogja megadni a lehetőséget demokratikus jogaink gyakorlására.

 

 Nem enged betekinteni a MODEM - 100%-ban városi tulajdonú, és döntően a városi adófizetők támogatásából fenntartott intézményének – gazdálkodásával kapcsolatos szerződéseibe.  A sajtó hasábjain még hetekig nyomon követhető történet a nyár folyamán már kevésbé publikált módon - levélváltások formájában –, de tovább zajlott. További megkereséseinkre Gulyás úr rendre válaszolt, talán már visszafogottabb stílusban, kicsit árnyaltabban, de továbbra is kategorikusan elzárkózott az együttműködés lehetőségétől.

 

Látva azt, hogy kérésünk süket fülekre talál, ezért az utolsó lehetőségként keresetlevelünkkel az illetékes bírósághoz fordultunk, melyben feltárva az eddigi levélváltásainkat kértük a bíróságot, hogy jogi úton szerezzen érvényt Debrecenben a lábbal tiport demokráciának. Az első tárgyalás idejét a mai napra (szeptember 15.) tűzte a bíróság.

 

A pert megelőző héten, 2008. szeptember 9-i keltezéssel Gulyás Gábortól, a MODEM vezetőjétől újabb levél érkezett, melynek nem csak a szokatlanul udvarias hangvétele, de a tartalma meglepetést okozott:

„(…..) a társaság tulajdonosához fordultam annak eldöntését kérve tőle, hogy milyen adatok adhatók ki. Tájékoztatom, hogy a polgármester úr felkérésére Dr. Szekeres Antal jegyző úr megküldte számomra a hasonló ügyekben előfordult fontosabb precedensek ismertetését, a vonatkozó bírósági döntések rövid leírását, valamint az ombudsmani állásfoglalásokat. Ezek áttanulmányozása után úgy ítélem meg, hogy a kért adatok az Ön számára kiadhatók (……….)”

 

Gulyás úr levele meggyőzött róla, hogy hosszú hónapokig tartó munkánk eredményt hozott. Debrecenben, még ha csírák formájában is, de megjelent a demokrácia!

 

Az ellenzéki politizálás, illetve az önkormányzati képviselők joga és felelőssége egy olyan eszköztárral bővült, amit az MSZP önkormányzati frakciója az elkövetkezendő időben ki fog használni, illetve alkalmazni fog. Meggyőződésünk, hogy az adott intézménynél, a MODEM Kht-nál az évente több mint 9 millió forint juttatással, valamint e fölött hivatali telefon- és gépkocsi-használattal elismert ügyvezető igazgató be tudja mutatni azt, hogy a több mint 200 millió forintos önkormányzati támogatás okszerűen és célszerűen lett felhasználva.

 

Azért ne legyen senkinek se illúziója, a demokrácia csirája nem szabad akaratból jelent meg Debrecenben, hanem sajnos ki kellett kényszeríteni.

 

           

Dr. Zsiros Zsolt                       

városi elnök    

 

Varga Zoltán

városi alelnök

MSZP

 

Az MSZP sajtótájékoztatójának anyaga