Debrecen virágba borul

Helyi - 2007-08-14

Tengernyi virág, fesztiválhangulat, sztárfellépők: mi az? A Debreceni Virágkarnevál – amely az utóbbi években nem csupán egyetlen napot, de egy egész hetes fiestát jelent! Egy hét az ünnep, a zene, a tánc és a virágok jegyében…

A Debreceni Virágkarnevál immár több mint százéves múltra tekint vissza: a történetírók már 1905-ből is megemlítenek egy virágkorzót.

Az első valódi virágkarnevált a polgári betegszállítás idején rendezték meg. Sürgősen be kellett szerezni egy mentő- és betegszállító kocsit, de nem igazán haladt előre az ügy. Erre a lelkes kezdeményezők a mentőkocsi beszerzésére megrendezték a már régebben előkészített virágkocsi-korzót. A rendezvény ekkor még nem tartozott a városhoz, a patrícius polgárság nyaralóit és a kerítéseket maguk a tulajdonosok díszítették fel. A karnevál útvonalának két végét lezárták, csak jeggyel lehetett bejutni.

 

Az első kocsi – már akkor is – a várost képviselte, egy ötösfogatból állt, a bakon a város színeit viselő hajtóval és hajdúval, a díszítés pedig kék búzavirág és sárga akác volt.

A látványos kocsisorban 23 fogat haladt végig az útvonalon – a hintóktól az egyfogatú, kétkerekű kocsikig. A nézők virágesővel üdvözölték a menetet. A zsűri szinte kivétel nélkül katonatisztekből állt. A legnagyobb tapsot mégis az ominózus mentőkocsi kapta, amely szintén felvonult, bár virágdíszek nélkül.

 

Sok év elteltével 1966-ban vette kezdetét a Virágkarnevál történetének második fejezete. Augusztus 20-án az alkotmány ünnepének tiszteletére megrendezték az első igazi Virágkarnevált. A szervezők világraszóló eseményt terveztek, amely illeszkedik a már meglévő fesztiválok sorába. Eleinte, az első évtizedekben egyes nagyvállalatoknak kötelező volt a részvétel. Néhány év múlva megjelentek a külföldi művészeti csoportok is. 1978-tól 3 év szünet következett, de 1981-ben újra fergeteges Virágkarnevált rendeztek. A kilencvenes évek óta természetesen már nem kötelező a részvétel, az a vállalat nevez be, amelyik csak akar.

 

Színkavalkád az utcákon

 

A Debreceni Virágkarneválnak immár évtizedek óta hagyományos útvonala van: a Petőfi tértől a város szívén, a Kossuth téren keresztül (Debrecen jelképe, a Nagytemplom mellett) a Nagyerdei Stadionig. A színpompás karneváli menet a nap folyamán kétszer vonul végig a városon. Reggel 8-tól, majd este is, közvetlenül a pazar tűzijáték előtt, melyet utcabál követ. A karneválra már hónapokkal előbb készülnek, a kocsik díszítése pedig 2-3 héttel a rendezvény előtt elkezdődik. Hagyományosan különböző vállalatok, cégek díszítenek kocsit - közülük többen minden évben – amelyeken a lehető legfantáziadúsabb jelenetek elevenednek meg, csupa-csupa virágból. Akár 3 millió szál virágot is elhasználnak – leggyakrabban őszirózsát, szegfűt, dáliát, gerberát, büdöskét, fenyőt és szárazvirágot. (A versenyre való benevezésnek egyébként semmilyen megkötése nincs, bármely cég indíthat autót. A részvétel nemcsak esztétikai élményt nyújt, de Marketing-célokat is kiválóan szolgál.) Az évente 15-16 feldíszített kocsi között több mint 20 hazai és külföldi művészeti csoport, tánccsoport, zenekar, mazsorett mutat be látványos produkciókat. Néhány külföldi együttes már évek óta visszajáró vendég, ilyen az olasz zászlóforgató csoport, akik mindig hatalmas népszerűségnek örvendenek. A karneváli menetet hagyományosan a többszörös fesztiváldíjas Debreceni Ifjúsági Fúvószenekar és Majorette Együttes vezeti fel. Látványos eleme még a felvonulásnak a különböző, gyönyörű lovak vezette szebbnél-szebb fogatok megjelenése.

A Nagyerdei Stadionban zsűri bírálja a virágkocsikat, és a művészeti csoportokat is, a legötletesebb kompozíciók és a legjobb produkciók díjakat kapnak. A tisztelt nagyérdemű pedig a délutáni órákban egészen közelről szemlélheti meg a kiállított virágkocsikat a Stadionban – másnap pedig a Kossuth téren.

 

 

Hajnali tömeg

 

A turista, aki még nem töltötte augusztus 20-át Debrecenben, meglepődve tapasztalhatja, hogy már a kora reggeli óráktól tömegek lepik el a Kossuth tér környékét, a Piac utcát, és a Nagyerdőt, vagyis a karneváli útvonalat. Ugyanis bár a Stadionba előre váltott jeggyel lehet belépni (és érdemes is, hiszen ott minden művészeti produkciót megtekinthetünk), a karnevál útvonalán bárki ingyenesen végignézheti a menetet – már persze ha elég magasra nőtt ahhoz, hogy a fejek felett átlásson, vagy ha hajlandó hajnalban kelni, és korán elfoglalni kényelmes helyét az útvonal mentén. Az út bizonyos pontjain a csoportok szintén bemutatják műsorukat: ezeken a helyeken további lelátókra vásárolhat jegyet az, aki idejében észbekap – a jegyárusítás ugyanis már hónapokkal korábban elkezdődik.