Hol a direktor mostanában?

Helyi - 2008-01-26

Azt kérdezné mostanság szülővárosától Csokonai Vitéz Mihály:

1.         Van-e koncepciója az ország legnagyobb vidéki városa polgármesteri vezetésének arról, hogy milyen színház legyen a nevemet viselő színház? Városi színház? Regionális színház? Népszínház? Művészszínház? Jó színvonalú, állandóra szerződtetett társulattal? Vagy zömmel vendégművészekkel? Egy, két vagy három tagozattal? Költségvetési intézményként vagy kht-ként?

2.         Foglalkozott-e az elmúlt egy évben a városvezetés jó gazdaként (nem csak pénzügyi szinten) kellő felelősséggel legnagyobb közintézménye, a nagy múltú színház helyzetével, hiszen egy éve tudta/akarta, hogy az akkori igazgató, több szakmai siker ellenére, egy évnyi működés után – csapot, papot hagyva – máris távozik? Figyeli-e, érzékeli-e a színház kifelé is megjelenő közhangulatát, vagy kivárja a sztrájkokat? Vagy náluk csak a sok szavazatot hozó B-közép a fontos?

 

3.         Érzékelte-e a város vezetése a színházlátogatók, az előadások számában, a bérletek rendszerében, a nézők elégedettségében, a helyi művészek foglalkoztatásban bekövetkező változásokat? Vagy mindössze arra figyelt fel a hivatal hozzáértő szakemberei révén, hogy az 1,1 milliárdos költségvetés egyensúlya a szokatlan műsor-, művész- és személyzeti politika, a gyakran szabálytalan gazdálkodás miatt felborult?

 

4.         Igaz-e, ahogy sokfelől hallani, hogy a jelenlegi színházigazgatói pályázatot érvénytelennek nyilvánítják? Alkalmatlan talán a pályázó, (akit pár éve még a színház helyzetét elemző írásra ösztönöztek. lásd B.T. „Színházi zsábák”), esetleg kevés volt a (politikai) hízelgés a pályázatában vagy netán a most működött önkormányzati biztos későbbi igazgatói pályázatát készítik így elő? [Azaz rövidesen megfordítják a biztos jelentését: „Az önkormányzati biztos helyére kell beilleszteni a működésért felelős vezetőt.”] Volt-e akkor értelme sokáig csak ígérgetni és hosszú hónapokon át halogatni az igazgatói pályázat kiírását?

 

5.         A színház 2007-ben 842 millió forint állami (nem önkormányzati!) támogatást kapott, amihez tavaly az önkormányzat a vészhelyzet miatt kivételesen hozzátett 70 millió forintot. Érzi-e a város vezetése a felelősségét, hogy ekkora nagyságú rábízott közpénzzel mind a város közönségét, mind a magyar kultúrát, mind a művészetet szolgálnia kellene?

 

6.         Közelesen napirendre kerül az épülő kamaraszínház-együttes megvásárlása (több mint 3 milliárd forint), a színpadtechnika beszerzése (legalább másfél milliárd forint), s aztán az egész komplexum művészeti és technikai működtetése. Honnan lesz erre majdnem dupla forrás és honnan lesz a maihoz képest tripla közönség?

 

7.         Tetszik ez így Debrecen városának?

 

Dr.Bazsa György sajtótájékoztatója nyomán