Uniós fejlesztési irányok Debrecenben

Helyi - 2018-11-27

Jelentősen hozzájárultak Debrecen gazdaság- és városfejlesztési eredményeihez az uniós források a most futó 2014 és 2020 közötti költségvetési időszakban – hangsúlyozta Papp László polgármester Zupkó Gáborral, az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetőjével tartott közös sajtótájékoztatóján. A következő időszak legfontosabb területe a közlekedésfejlesztés lesz – fogalmazott a polgármester.

Az Új Főnix Terv részeként Debrecen – a megyei jogú városok közül a legnagyobb összeget – 43,3 milliárd forintot fordíthat gazdaság- és városfejlesztési céljaira 2014 és 2020 között a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programon belül.

Debrecen – lehetőségeit teljes mértékben kihasználva – 101 pályázatot nyújtott be, amellyel 41,31 milliárd forintot kötött le. A 43,3 milliárd forintos teljes összeghez képest fennmaradó részt az önkormányzat a beruházásoknál időközben felmerülő többletköltségek finanszírozására használja.

A gazdaságferjlesztési célok kerültek előtérbe.

2014-ben Debrecen fejlesztési politikájában – összhangban a kormányzati törekvésekkel – irányt váltott és rendelkezésére álló uniós forrásainak több mint 65 százalékát gazdaságfejlesztési célokra hasznosítja.

A debreceni önkormányzat – együttműködve az EDC Debrecen városfejlesztési divíziójával – folyamatosan közreműködik az egyes fejlesztések megvalósításában. A beruházások időarányosan jól állnak.

Elkészült többek között három óvodai épület felújítása (Liget óvoda két telephelye és a Nagyerdei Óvoda), a Dobozi és a Tócóskerti piac felújítása, a belvárosi kerékpárutak kiépítése vagy 8 orvosi rendelőnek helyet adó épület felújítása és folyamatban van a Déli Ipari Park infrastrukturális fejlesztése.

Debrecen önkormányzata nemcsak saját uniós forrásainak felhasználását koordinálja, de az EDC Debrecen vállalkozásfejlesztési divízióján keresztül segítséget nyújt azon debreceni vállalkozásoknak és szervezeteknek is, akik gazdaságfejlesztési célból a GINOP forrásokra pályáznak. Az összefogás eredménye az elnyert források ismeretében meggyőző.

2014 és 2018 között debreceni cégek vagy szervezetek 671 pályázatot nyújtottak be GINOP kiírásokra, amivel 75,4 milliárd forintot nyertek el. Ezzel a pályázati támogatással pedig 105,4 milliárd forint értékű fejlesztést hajthattak végre.

Összességében elmondható, hogy mind a debreceni önkormányzat, mind a debreceni cégek és szervezetek arra törekednek, hogy a lehető legtöbb uniós forrást igénybe tudják venni a 2014 – 2020-as költségvetési ciklusban.

- A következő, 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési ciklusban Debrecen számára a legfontosabb fejlesztési irány a közlekedésfejlesztés lesz – mondta Papp László polgármester. – A gazdasági eredmények és a város bővülése miatt elengedhetetlen, hogy új közlekedési lehetőségeket teremtsünk a városban.

Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetője szintén a következő uniós költségvetési irányairól beszélt előadásában