A németeknél évi 9,5, nálunk egyszeri 3,5 milliárd forint jut az elit egyetemeknek

...kontra - 2010-01-27
Németországban 2006-tól működik a kimagasló teljesítményt nyújtó egyetemek támogatási rendszere, melynek bevezetését 2009-2010 fordulóján három évvel halasztottak el hazánkban. Itthon egyelőre csak címet osztanak, a kiválóak támogatását pedig uniós pénzből finanszírozzák - ezt a pályázati összeget azonban egyébként is meg kellett volna hirdetni.

. A német egyetemek esetében a plusz támogatás évente intézményenként átlagosan 35 millió eurót jelent, ami forintban csaknem 9,5 milliárdot ad ki - olvasható a HVG írásában. Hazánkban az uniós forrásnak köszönhetően egyszeri 1,5-3,5 milliárd forintos támogatást jelent majd intézményeként.

 

Az elit egyetemek támogatására összesen 1,9 milliárd eurót, mintegy 510 milliárd forintot fordítanak a németek 2006 és 2011 között - habár ez az összeg alacsony ahhoz viszonyítva, hogy az intézményeket finanszírozó német tartományok évente összesen 33 milliárd eurót, azaz 8910 milliárd forintot fordítanak a felsőoktatás finanszírozására - írja a HVG. A német elit egyetemeket támogató pályázatra az intézmények posztgraduális képzésekkel (a keretösszeg összesen évente 60 millió euró, intézményenként évente kb. 1-2,5 miilió euró), kiemelt kutatási tevékenységgel (292 millió euró), illetve általános fejlesztési célokkal (142 millió euró) pályázhatnak.

Eddig összesen kilenc német intézmény hívhatja magát elit egyetemnek és birtokolja egyben a plusz támogatást. Így egyenként átlagosan 200 millió eurót kaptak a címért, hat éves időtartamra. Nálunk ugyanez a titulus egyelőre támogatás nélkül marad, csupán uniós pályázat révén juthatnak hasonló juttatáshoz az intézmények. Ugyan eredetileg 26 milliárd forintot ígért a kormány, ahelyett uniós büdzséből, 27 milliárdos összegre pályázhatnak jelenleg az intézmények.

 

A támogatás kulcsa a koncentráltság

Ugyan számos, Németország déli és északi, illetve nyugati és keleti fele közötti, a pályázás során felismerni vélt eltérés vitára adott okot, a szövetségi kormány és a tartományok 2017-ig meghosszabbították a programot. Hangsúlyozzák ugyanakkor: a támogatásnak csak akkor van értelme, ha nem hígul fel a kezdeményezés. Ott az összes intézmény alig két és fél százaléka kapott külön juttatást a cím elnyerésért. Magyarországon az uniós támogatás a 70 felsőoktatási intézmény közül legalább 7-8, legfeljebb pedig 18 intézményt támogathat a kiírás szerint.

 

Jelenleg kilenc elit egyetem működik Németországban

Németországban a felsőoktatási intézmények versenye indította el az elit egyetemek támogatására irányuló kezdeményezést: úgy gondolták ugyanis, hogy az Oxforddal, vagy a Cambridge-dzsel csak néhány, plusz támogatást élvező intézmény veheti fel a versenyt. 2006 óta két alkalommal pályázhattak a német intézmények, szám szerint 395 egyetem és főiskola. A 2011-ig tartó programidőszak első körében három: a müncheni műszaki egyetem, az ugyanott megtalálható Ludwig-Maximillian-Universität, illetve a karlsruhei műszaki egyetem kapott támogatást. Azóta is elit egyetemként nevezik őket. Második alkalommal már hat intézmény került a kedvezményezettek körébe.

(Forrás: HVG, Edupress)

(www.edupress.hu)