Marad az igazgató a Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola élén

...kontra - 2010-06-20

„A pályázat a szakmai és formai követelményeknek megfelel. A pályázó objektív, részletes és reális helyzetelemzést készített. Célkitűzései, vezetői elképzelései elérhetőek, megvalósíthatóak. A vezetői program reális, a meglévő adottságokra épülő elképzelés. Képes intézményének átfogó, az elért eredményeket megőrző, több tekintetben előrelépést biztosító utat kijelölni. A program az új helyzethez alkalmazkodik, figyelembe veszi a fenntartó elvárásait.

A fenti összegzés annak a szakértői bizottságnak a véleménye, amely értékelte a város egyik legrégebbi középfokú oktatási intézménye, a Bethlen Gábor Közgadasági Szakközépiskola és Szakiskola igazgatói tisztére benyújtott pályázatot. A közgyűlés elé Kósa Lajos polgármester terjeszti a pályázatról kialakított előterjesztést. Ennek tervezetében – többek között – az alábbiak olvashatóak.

A Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola magasabb vezetői beosztásának ellátására 1 pályázat érkezett, amely az előírt pályázati feltételeknek megfelel.

 

Pallás György pályázó hozzájárult a személyét érintő napirend tárgyalásánál a nyilvános ülés tartásához.

 

Pallás György belső pályázó, az intézmény jelenlegi igazgatója. A pályázó négy egyetemi diplomával rendelkezik. 1974-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán matematika-fizika szakos középiskolai tanár, 1983-ban a KLTE Bölcsészettudományi Kar filozófia szakos középiskolai tanári végzettséget szerzett. Harmadik diplomáját a Debreceni Egyetem Közgazdasági Karán vállalkozási menedzser szakon szerezte 2000-ben. A Budapesti Műszaki Egyetemen közoktatási vezető szakirányú szakképzettség keretében teljesítette a pedagógus szakvizsga követelményeket 2003-ban. Pályáját a Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskolában kezdte matematika-fizika szakos tanárként. Az intézményvezetői feladatokat 20 éve látja el. Több hazai és külföldi szakmai szervezet tagja, az Iskolairányítók Magyarországi Egyesületének alapító tagja.  Középfokú C típusú állami nyelvvizsgával rendelkezik angol nyelvből.

 

 

A vezetői pályázatot véleményező szervek, testületek álláspontjai:  A nevelőtestület véleménye:

 

 „A pályázat megfelel a kiírás formai követelményének, tartalmára vonatkozóan pedig mind a helyzetelemzésben, mind pedig a vezetői programban megfogalmazottakkal többségében egyetértünk. A pályázat tükrözi az iskola jelenlegi helyzetét, körvonalazza elképzeléseit a jövőre vonatkozóan.

Támogatjuk a pályázó reformra törekvését, hogy a következő öt évet az elmúlt húsz év szellemében, a változó körülmények figyelembe vételével tervezi irányítani. Egyetértünk a két tanítási nyelvű képzés, az emelt óraszámú matematika tagozat bevezetésével és továbbfejlesztésével, az alapvetően közgazdasági jellegű alapozás megtartásával. Szükségesnek

tartjuk a kétszintű érettségi vizsgák tapasztalatainak folyamatos elemzését. Segítségünkre vannak a technikai-technológiai segédeszközök, interaktív táblák, amiket az elmúlt ciklus alatt sikerült beszereznie iskolánknak. Üdvözöljük a további infrastrukturális fejlesztési terveket, a digitális napló bevezetését, s az iskolai adminisztrációs tevékenység csökkenésének, átszervezésének szándékát.

Alapvető egyetértésünk hangsúlyozása mellett néhány megállapítást vitathatónak tartunk, s a program véleményünk szerint helyenként kiegészítésre szorul.

Nem vitatjuk, hogy a hozzánk jelentkező nyolcadikos tanulók száma nem csökken, azonban úgy látjuk, hogy az általános iskolai tanulók legjava nem iskolánkat választja továbbtanulási célpontként. A bekerülő tanulók képességei, szorgalmuk, munkafegyelmük, tanulmányi teljesítményük jelentősen elmarad az összehasonlítás alapjául szolgáló elit gimnáziumokétól. Szerintünk a nevelési problémák is egyre fokozódnak. Irreálisnak látszik az ÖMIP 4,3-as érettségi átlagának elérése.

Nem derülnek ki egyértelműen a teljes iskolai átlagon belül a Tagintézmény tanulmányi eredményei. A fegyelmezési gondokkal kapcsolatban a szakiskola komolyabb problémáinak említése a két egység megítélését torzítja. A telephely pedagógusai nem látják a pályázatból a Tagintézmény közeli és távoli jövőjét, a szakközépiskolai tanulók középfokú szakképzését és az erre épülő, a munkahely biztosítását jelentő továbbképzési tervet.

Szükségesnek tartjuk az idegen nyelven tanított tárgyak óraszámának átértékelését, a szakmai és a nyelvi tárgyak igényeinek összehangolását, a két-tannyelvű és a normál tagozatok közti átjárhatóság (teljesítménytől függő) lehetővé tételét. Egyet értünk a szakképzés jövőjével kapcsolatban megfogalmazottakkal, hogy szűk korlátok között mozoghatunk. A Tagintézmény tanárai ugyanakkor javasolják a logisztikai ügyintéző szakma oktatásának bevezetését.

Összességében a pályázat célkitűzéseit reálisnak, teljesíthetőnek tartjuk, s a vezetői programot az említett megjegyzésekkel, kiegészítésekkel támogatjuk.”

 

A 2010. május 25-ei nevelőtestületi értekezlet titkos szavazásának eredménye a következő: 56 szavazó közül 48 támogatta a pályázót.

Az alkalmazotti közösség véleménye:

 

A 2010. május 25-ei alkalmazotti értekezleten az alkalmazotti közösség titkos szavazással nyilvánított véleményt a pályázó személyéről, amelynek eredménye a következő: 83 szavazó közül 74 fő támogatta a pályázót.

Az iskolai szülői szervezet véleménye:

 

„Pallás György igazgató úr teljes elhivatottsággal és az elmúlt 20 év vezetői tapasztalatai alapján elemezte a múltat és összegezte a jövőre vonatkozó vezetői elképzeléseit. Tette ezt a szülők számára is érthető, áttekinthető formában és tartalommal. Célkitűzései egyaránt igazodnak a gyermekek és szülők (mint felhasználók) igényeihez. A Móricz Zsigmond Tagintézmény szülői örülnek, hogy a tagintézmény nehézségeire is próbál megoldást találni. Egyetértenek és támogatják az 5 évfolyamos nyelvi előkésztős osztály indítását.”

 

Az iskolai diákönkormányzat véleménye:

 

A Bethlen Diákönkormányzat a hiányzások visszaszorítására, az iskolai öltözők és a női mosdók felújítására, a két tanítási nyelvű és az idegen nyelvi oktatás területén szükséges változtatásokra tett javaslatai mellett - ismerve a pályázó eddigi munkáját, a diákokkal való kapcsolatát, segítőkészségét - támogatja a pályázatot.

 

Az intézmény szakmai munkaközösségei (Móricz Zsigmond Tagintézmény tantestülete, angol nyelvi, közgazdasági, matematikai munkaközösség) az összegzett munkaközösségi véleményben megfogalmazott észrevételekkel (ld. nevelőtestületi vélemény) elfogadják és támogatják a pályázatban foglaltakat.

 

A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara véleménye:

 

„Pallás György pályázata megfelel a pályázati felhívásban megfogalmazott elvárásoknak. Pedagógiai programja teljesítető, céljai reálisak. Képzettsége – végzettsége megfelel az igazgatói munkakört betöltőkkel szemben támasztott igénynek.

 

A fentiek alapján Pallás Györgynek a Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola igazgatói álláshelyére benyújtott pályázatát a pályázati kiírásban foglaltaknak megfelelőnek tartjuk.  A pályázat elfogadását javasoljuk.”

 

A Köot. 55. § (4) bekezdése értelmében „Az intézményvezetői megbízásra benyújtott pályázat, a pályázattal kapcsolatosan - e törvény alapján véleményezésre jogosultak által – kialakított vélemény és a vélemény kialakításával kapcsolatos szavazás eredménye közérdekből nyilvános adat, amelyet a közoktatási intézmény honlapján, annak hiányában a helyben szokásos módon nyilvánosságra kell hozni”.

 

A szakértői bizottság véleménye:

 

„A pályázat a szakmai és formai követelményeknek megfelel. A pályázó objektív, részletes és reális helyzetelemzést készített. Célkitűzései, vezetői elképzelései elérhetőek, megvalósíthatóak. A vezetői program reális, a meglévő adottságokra épülő elképzelés. Képes intézményének átfogó, az elért eredményeket megőrző, több tekintetben előrelépést biztosító utat kijelölni. A program az új helyzethez alkalmazkodik, figyelembe veszi a fenntartó elvárásait.

Fentiek alapján a szakértői bizottság Pallás György  pályázatát egyhangúlag támogatja.”

Az Oktatási Bizottság az előterjesztést megtárgyalja, kialakított véleményét az elnök szóban ismerteti a Közgyűlés ülésén.

 

 

A Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola magasabb vezetői megbízásával kapcsolatos pályázati eljárásra vonatkozó teljes iratanyag megtekinthető DMJV Polgármesteri Hivatala Humán Főosztályán (4026 Debrecen, Kálvin tér 11.; I/107-es iroda).