Az EU elítélte a Hezbollah támadására adott aránytalan izraeli választ

Külföld - 2006-07-14
Az Európai Unió csütörtökön bírálta Izraelt katonai ereje "aránytalan" alkalmazásért Libanonban, miután a Hezbollah gerillái előző nap támadást intéztek egy izraeli katonai állás ellen, és túszként magukkal hurcoltak két izraeli katonát.

"Az Európai Unió súlyosan aggódik az aránytalan erőalkalmazás miatt Libanonban, amelyet Izrael válasznak szánt a Hezbollah támadásaira" - áll a finn EU-elnökség által kiadott nyilatkozatban. Az elnökség sajnálatát fejezte ki a polgári áldozatok és a polgári létesítmények lerombolása miatt. A nyilatkozat szerint nem igazolható egy légi és tengeri blokád bevezetése Libanonnal szemben.

     Jacques Chirac francia elnök az erőszak azonnali beszüntetésére és a libanoni Hezbollah által elhurcolt két izraeli katona szabadon bocsátására szólított fel csütörtökön abban a telefonbeszélgetésben, amelyet Kofi Annan ENSZ-főtitkárral folytatott.

Chirac támogatásáról biztosította a világszervezet törekvéseit az erőszak spiráljának megtörésére, és arról biztosította a főtitkárt, hogy Franciaország, szövetségeseivel és a térség országaival szoros együttműködésben szintén elkötelezte magát e cél mellett. Kevéssel később Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter elítélte az izraeli bombázásokat, amelyeket "aránytalan háborús akciónak" minősített.

Hasonló szellemben nyilatkozott Massimo D'Alema olasz külügyminiszter, aki a dél-libanoni és bejrúti izraeli reakciót "aránytalannak és veszélyesnek" nevezte. "Azon dolgozunk, hogy a következő órákban létrejöjjön egy közös kezdeményezés Európa és a G8 csoport (a világ hét legfejlettebb ipari országa és Oroszország, melyek a hét végén Szentpétervárott tartják ülésüket) részvételével a közel-keleti erőszak spiráljának megállítására" - mondta az olasz külügyminiszter, anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna.

    Oroszország szintén elítélte az izraeli támadásokat, nyugalomra szólítva fel a zsidó államot és a Hezbollaht egy térségbeli nyílt konfliktus elkerülése érdekében. A közel-keleti négyes (a konfliktusban közvetítő Egyesült Államok, ENSZ, Oroszország és az Európai Unió) intenzív konzultációkba kezdtek avégett, hogy ne engedjék a konfliktust valódi háborúvá terebélyesedni Libanon és Izrael között, mert ez azzal a veszéllyel fenyeget, hogy maga után vonja a libanoni helyzet rosszabbodását - mondta egy magas rangú orosz diplomáciai forrás.

   Az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei szombaton Kairóban rendkívüli ülést tartanak, hogy megvitassák a "súlyos" libanoni és palesztinai helyzetet, valamint az ellenük irányuló "izraeli agressziót és fenyegetéseket" - közölte csütörtöki közleményében a pánarab szervezet.

    Irán a lehető legélesebben elítélte a Libanonban végrehajtott izraeli katonai műveletet, és Izrael támogatásával vádolta a Nyugatot. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök felszólította a Nyugatot, hogy "ne támogasson tovább egy rezsimet, mely nemkívánatos ebben a térségben". "Határozottan elítéljük a cionista rezsim támadásait Libanonban" - mondta Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter Teheránban. Minden nyugati béketerv kudarcot vallott a Közel-Keleten - mondta. Nem lesz addig igazságosság, amíg nem veszik tekintetbe "Palesztina igazi lakóinak akaratát" - tette hozzá.

  Görögország csütörtökön "komoly aggodalmának" adott hangot a Libanonban végrehajtott izraeli támadások miatt, és önmérsékletre szólította fel a zsidó állam szomszédjait. Evangelosz Antonarosz kormányszóvivő sürgette a Hezbollah szervezetet is, hogy engedje el a túszul ejtett izraeli katonákat. Giorgosz Koumatszakosz külügyi szóvivő arra figyelmeztetett, hogy a válság kiterjedhet, amennyiben azonnal nem tesznek lépéseket a helyzet csillapítására.

(MTI)