Az Európai Parlament szerint Szerbia nem teljesítette a szabad választásokra vonatkozó kötelezettségeit

Külföld - 2024-02-08

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén állásfoglalást szavazott meg, amelyben úgy ítélte meg, hogy mivel a december 17-i szerbiai választások "nem igazságos" körülmények között zajlottak, Belgrád nem teljesítette a szabad választásokra vonatkozó kötelezettségeit. A Fidesz EP-képviselői szerint a határozat alaptalan bírálatokat tartalmaz, a balliberális többség szavazta meg.

Az EP közleménye szerint a 461 igen szavazattal, 53 ellenében és 43 tartózkodás mellett csütörtökön elfogadott állásfoglalásban a képviselők kiemelték: tekintettel egyebek között arra, hogy tisztességtelen előnyök érdekében a közhivatalok gyakorlói "folyamatosan és rendszeresen visszaélnek az intézményekkel és a médiával", a legutóbbi szerbiai parlamenti és helyhatósági választások "elmaradtak az EU-tagjelölt országtól elvárható normáktól".

.Véleményük szerint a választásokat, noha zökkenőmentesen zajlottak, számos eljárási hiányosság jellemezte. A szöveg ezek között a szavazás és a szavazatszámlálás során alkalmazni szükséges biztosítékok következetlen használatát, a túlzsúfoltság gyakori előfordulását, a szavazás titkosságának többszöri megsértését, valamint a csoportos szavazás előfordulását említette meg.

Az EP-képviselők sajnálattal állapították meg, hogy nem érkezett intézményi válasz azon súlyos gyanúkra, melyek szerint a hivatalban lévők részt vettek a választási manipulációban és visszaélésekben, beleértve egyebek mellett a választói névjegyzék és a választójog jogellenes manipulálását, a polgárok és a választási jelöltek elleni nyomásgyakorlást és megfélemlítést, a korrupciós ügyeket, a polgárok aláírásának meghamisítását.

Az uniós parlament az állásfoglalásban elítélte a médiapluralizmus hiányát a választási kampány során, a félretájékoztatást, valamint "az etikátlan és a hivatalban lévők javára elfogult médiatudósításokat". Véleményük szerint az elmúlt évtizedben, amióta Aleksandar Vucic köztársasági elnök hatalomra került, folyamatosan romlott a médiaszabadság helyzete Szerbiában, amit politikai nyomás, fenyegetések, sőt az újságírók elleni fizikai támadások jellemeznek.

Kijelentették: a Szerbiával folytatott uniós csatlakozási tárgyalások csak akkor haladhatnak előre, ha az ország jelentős előrelépést tesz a szükséges reformok terén. Ha a szerb hatóságok nem hajlandóak végrehajtani a választásra vonatkozó ajánlásokat, vagy ha a vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a szerb hatóságok választási csalásban vettek részt, a súlyos jogállamisági jogsértések miatt az uniós finanszírozás felfüggesztésére van szükség - tették hozzá az állásfoglalást támogató EP-képviselők.

Deli Andor, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az MTI-hez eljutatott közleményében úgy nyilatkozott: az Európai Parlament balliberális többsége rosszindulatát és frusztráltságát nem leplezve szavazta meg a Szerbiát elítélő dokumentumot. Kijelentette: a választások egy szuverén állam belügyét képezik. Szerbia polgárai pedig nagy többséggel a nemzeti-konzervatív oldalnak szavaztak bizalmat, és ezt az Európai Parlament balliberális többségének is tiszteletben kellene tartania.

"Rendkívül aggasztó, hogy a határozat elfogultsága és leplezetlen rosszindulata immár olyan mérteket öltött, ami veszélyesen mély sebeket ejthet Szerbia és az Európai Parlament közötti kapcsolatokban, amelyeket a közelmúlt balliberális túlkapásai már egyébként is megtépáztak" - fogalmazott.

A kölcsönös bizalom helyreállítására valószínűleg csak a júniusban esedékes uniós választásokat követően megalakuló, új összetételű Európai Parlamenttel kerülhet majd sor - zárta gondolatait Deli Andor.

Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke szerint a Szerbiát támadó és kioktató, alaptalan bírálatokat tartalmazó határozat ismét azt bizonyítja, hogy szuverenista erők győzelme esetén az Európai Parlament baloldali többsége nem tartja tiszteletben a demokratikus választások végeredményét.

"Az európai baloldal rögvest jogállamisági aggályokat fogalmaz meg és támadást intéz, ha a választások kimenetele nem felel meg az elvárásainak. Ez színtiszta kettős mérce és a demokratikus alapelvek megcsúfolása. Ideje véget vetni annak, hogy a balliberálisok szuverén államokat és annak polgárait oktatják ki demokráciából, miközben a valódi jogsértések felett szemet hunynak" - fogalmazott.

A politikus kiemelte: a határozat rombolja az EU és Szerbia viszonyát, megrendítve ezzel az ország integrációját és az uniós intézményekbe vetett bizalmat is. "Ez a bomlasztó magatartás káros Európa egészének, ezért változásra van szükség a júniusi EP-választáson" - tette hozzá Gál Kinga.