Feltételeket szabott az IMF Bukarestnek

Külföld - 2010-11-02

Hosszas tárgyalások után végül mégis sikerült Romániának megegyezni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tárgyaló delegációjával a hitelcsomag következő részletének lehívásáról.A 20 milliárd eurós hitel következő 870 millió eurós részletét eredetileg decemberben folyósították volna, erre azonban  várhatóan csak január közepén kerül sor, és csak akkor, ha Bukarest eleget tesz bizonyos feltételeknek.

Az IMF küldöttségének vezetője, Jeffrey Franks ezek között említette az állami adósságok rendezését, hiszen – mint rámutatott – annak ellenére, hogy szeptember végén a román állam jelentős összegű adósságot törlesztett a magánbeszállítókkal szemben, még mindig magas az állami tartozások értéke.

A hitelrészlet kibocsátásának további feltétele a közalkalmazottak egységes bérezésére vonatkozó törvény elfogadása, a nyugdíjrendszer megreformálása és a 2011-es költségvetés, amelyet a román parlament várhatóan december végén fogad el. A felek tárgyaltak arról is, hogy Románia megköti-e az újabb, elővigyázatossági hitelszerződést, amelyről a román államfő többször is úgy nyilatkozott, hogy szükséges Bukarest számára. Egyelőre azonban az a legnagyobb eredmény, hogy a szigorú IMF-s feltételekre tegnap délután végül a román kabinet is rábólintott.

 

A román sajtó előzőleg arról írt, hogy elakadtak a tárgyalások Románia és az IMF illetékesei között, és ez még akár a valutaalappal kötött megállapodás felfüggesztéséhez is vezethet. A román kormány eredeti terve az volt, hogy kedvezőbb feltételeket teremt a banki hiteleket igénylő állampolgárai számára. Az IMF azonban elvetette ezt a lehetőséget, arra hivatkozva, hogy a tervezett intézkedés több százmillió euró veszteséget okozhat a bankoknak, ha visszamenőleges hatállyal, vagyis a rendelet hatálybalépése előtt megkötött lakossági hitelszerződésekre is kiterjesztik, és kudarcra ítélheti a makrogazdasági stabilitás viszszaállítására irányuló erőfeszítéseket is.

 

Románia a valutaalappal kötött megállapodása keretében azt vállalta, hogy megszorító intézkedésekkel GDP-arányosan a 2009-es 7,2 százalékos szintről 4,4 százalékra csökkenti a költségvetési hiányt 2011-ben. A mostani tárgyalások során az IMF képviselői elégedetlenségüknek adtak hangot az eddig végrehajtott kiadáscsökkentésekkel, az európai uniós források lehívásának tempójával és az EU-joganyag átvételével kapcsolatban is. Az IMF szerint egyébként 2011-ben a gazdasági növekedés elérheti az 1,5 százalékot Romániában.