Görögország felülvizsgálná GDP-je nagyságát

Külföld - 2006-09-29

Miközben Magyarország az új, kedden elfogadott konvergenciaprogramban a lehető legpontosabban igyekszik betartani az EU statisztikai szabályait, egy másik EU-állam, ráadásul az eurózóna tagja, Görögország a jelek szerint továbbra is próbálkozik az úgynevezett kreatív könyveléssel.

Számos brüsszeli megfigyelő ennek jeleként értékeli a görög statisztikai hivatal vezetőjének, Manolisz Kontopirakisznak a bejelentését arról, miszerint felülvizsgálják az ország hazai össztermékének (GDP) nagyságát, abba belevéve a szürke gazdaság becsült adatait is.

Ez nyilvánvalóan megnövelné a görög GDP nagyságát, s egyben csökkentené az ország államháztartási hiányának, illetve adósságállományának a GDP-hez mért arányát. (Márpedig mindkét aránypár az euróövezetbeli tagság alapfeltételének számít, s Görögország mindkét esetben túllépi a megengedett mértéket.)

 

Az EU-bizottság pénzügyi biztosának szóvivője szerdán Brüsszelben kijelentette, hogy a módosítás mértéke (a Standard and Poor,s hitelminősítő becslése szerint a görög GDP-t ez 20 százalékkal növelné) \"jelentős és példa nélküli revíziót\" jelent, s a dolgot ellenőrizni kell. A görög illetékes szerint a felülvizsgálat megfelel az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szabályainak, de a brüsszeli szóvivő leszögezte: az Eurostat nem adott ilyen állásfoglalást, előzetesen nem volt egyeztetés a hivatal és Görögország között erről a dologról, s az új athéni számsorokat még csak most kezdték vizsgálni az Eurostatban.

 

Görögországban tavaly az államháztartás hiánya a GDP 4,5 százaléka volt, s az athéni vezetés ígéretei szerint ezt a mutatót idén 2,6 százalékra csökkentik. Ha ez nem sikerül, Görögország ellen szankciókat hozhatnak, hiszen az euróövezetbeli tagság egyik feltétele a 3 százalékos GDP-szint alatti deficit.

 

Az adósságszint pedig 2005-ben a GDP 107,9 százalékán állt, ami az EU egyik legmagasabb mutatója: itt a követelmény a 60 százalék alatti érték lenne. Habár az EU-tagállamok rendszeresen felülvizsgálják GDP-jük mértékét, a görög módszer, miszerint az adóelkerülés miatt hiányzó összegek mellett a prostituáltak, a cigaretta- és italcsempészek és a pénzmosásban \"utazók\" által megtermelt javak egy részét is beszámítják majd a görög hazai össztermékbe, mindenképpen kérdéseket vet majd fel a többi EU-tagállamban.

 

Különösen, hogy Görögországról korábban bebizonyosodott: meghamisította a statisztikákat, s így került be az euróövezetbe. A német jegybank egyik közgazdásza máris úgy nyilatkozott: jobb lett volna, ha a görögök előbb bebizonyítják, hogy maguktól is képesek betartani az államháztartási hiány csökkentésére tett kötelezettségvállalásukat, s csak ezt követően hoznak számviteli változtatásokat.

 

Kontopirakisz ugyanakkor leszögezte: a GDP felülvizsgálatának nincs semmi köze a vállalt kötelezettségek betartásához. A görög GDP 2005-ben hivatalosan 180 milliárd euró volt, idén pedig várhatóan eléri majd a 194 milliárdot. A szürke gazdaság nagyságát a szakértők 40-60 milliárd euróra teszik.

 

(MTI)