Portugália is a görögök sorsára jut?

Külföld - 2010-10-15

Ma nyújtja be az új költségvetési tervezetet a portugál kormány a gazdasági válság leküzdésére, a költségvetési hiány lefaragására. A törvénytervezetet azonban az ellenzék egyelőre nem biztosította támogatásáról, a kisebbségben kormányzó szocialista párt pedig nehéz helyzetbe kerülhet.

José Sócrates kormányfő már bejelentette, amennyiben a költségvetést nem fogadja el a parlament, lemond posztjáról. Ebben az esetben az ország – amelyet így is az eurózóna leggyengébb láncszemének tartanak – még mélyebbre süllyed a gazdasági válságba, hiszen a politikai bizonytalanságban a pénzpiacok elveszítenék türelmüket. A portugál államkötvényeket még nehezebb lenne értékesíteni.

 

A papírok kamatfelára a valaha mért legnagyobb az eurózónában, az államadósságra köthető határidős piaci biztosítások megítélése, vagyis az országkockázati felár (CDS) 405 bázisponton áll, ami az jelenti, hogy Portugáliának ma négy százalékkal többet kell fizetnie az államkötvények után, mint például Németországnak.

 

Az ellenzéki, jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) egyelőre lebegteti álláspontját a megszorításokat tartalmazó büdzséről. Ha a kormány nem kapja meg a szavazatokat, ügyvezető kormány működhet egészen májusig, mert közben januárban új elnököt választ az ország, emiatt voksolást legkorábban tavasz végén lehet tartani. „Ebben az esetben nem lesz meg a megfelelő politikai hátterünk az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalásokhoz – mondta a Reutersnek Viriato Soromenho-Marques politikai elemző. – Portugália nehezebb helyzetbe kerülne, mint Görögország, ami különösen fenyegetően hangzik.”

 

Portugália adóssága a GDP 83,3 százaléka, ez sokkal kevesebb, mint a görög mutató (132 százalék). Ugyanakkor a folyamatos hiány, a fogyatkozó állami bevételek és a gazdasági versenyképesség csökkenése miatt nő a kétely, hogy az ország képes lesz-e egyensúlyban tartani gazdaságát.