A jelenleginél 56 kilométerrel rövidebb, kétvágányú vasútvonal megépítését tervezi Zágráb és Fiume (Rijeka) között a HZ Infrastruktura horvát vasúti infrastruktúra-kezelő társaság - közölte kedden a vállalat.
Az új, mintegy 175 kilométer hosszú, villamosított pályán a személyvonatok óránként legfeljebb 160, a tehervonatok 120 kilométeres sebességgel közlekedhetnének. A beruházás részeként öt állomást és egy megállóhelyet építenének.
A Karlovac-Skradnik és a Skradnik-Krasica-Tijani szakaszok előzetes tervei már készülnek, a helyszínengedély iránti kérelmet pedig várhatóan az év végéig benyújtják. A horvát környezetvédelmi minisztérium tavaly hagyta jóvá a beruházást környezetvédelmi szempontból.
A HZ Infrastruktura közlése szerint két ajánlat érkezett a projekt közbeszerzését és megvalósítását segítő műszaki tanácsadói feladatokra. A finn Vision Oy 1,02 millió eurós, a KPMG Croatia vezette konzorcium 692 500 eurós ajánlatot tett.
A közbeszerzés becsült értéke 1,5 millió euró, a szerződés időtartama öt év. A kiválasztott tanácsadó részt vesz majd a közbeszerzési eljárásban, a pályázókkal folytatott tárgyalásokban, valamint a kivitelezéshez kapcsolódó tanácsadásban és az esetleges jogorvoslati eljárásokban.
A projektben Horvátországban első alkalommal alkalmaznák az úgynevezett Alliance-szerződéses modellt, amely a megrendelő és a kivitelező szoros együttműködésére épül. A beruházás költségét, finanszírozását és kivitelezési határidejét az előzetes tervek elkészítése és a piaci árak felmérése után határozzák meg.
Az új vasútvonal három transzeurópai közlekedési folyosó része lenne, és javítaná Fiume kikötőjének összeköttetését Magyarországgal és más közép-európai országokkal. A társaság szerint a fejlesztésre azért is szükség van, hogy a Rijeka Gateway konténerterminál forgalmának nagyobb részét vasúton továbbíthassák Közép-Európába.