Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát - jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
A politikus leszögezte: Ukrajna nem fog elfogadni olyan megállapodást, amely lehetőséget adna Oroszországnak csapatai átcsoportosítására és arra, hogy később még nagyobb erővel térjen vissza.
- hangsúlyozta. Szviridenko szavai szerint elengedhetetlen első lépés a teljes körű tűzszünet szárazföldön, levegőben és tengeren, és ha "Oroszország egy korlátozott szünetet választ, arra Ukrajna ugyanazzal fog válaszolni".
- fejtette ki a miniszterelnök-helyettes.
Tarasz Kerminy, az ukrán parlamentnek az államnyelv védelméért felelős biztosa az ukrán Szabadság Rádiónak nyilatkozva visszautasította Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízottnak a közelmúltban tett kijelentését, miszerint Oroszország megtarthatná az ellenőrzését Ukrajna öt régiója felett, figyelembe véve, hogy az ott élők "oroszul beszélnek". Az ombudsman szerint az ilyen kijelentések - főként egy partnerország vezető politikusa részéről - sértik a nemzetközi és a kétoldalú megállapodásokat. Emlékeztetett arra, hogy Donald Trump amerikai elnök március 1-jén aláírta azt a rendeletet, amely az angol nyelvet országa egyetlen hivatalos államnyelvének minősítette.
- tette hozzá.
Oroszország öt ukrajnai régióra akarja kiterjeszteni fennhatóságát: a 2014-ben megszállt Krímre, valamint Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megyék egészére. Az államnyelvi biztos szerint a 11 éve tartó háború alatt jelentősen megváltozott a nyelvi helyzet. "Ma Ukrajna állampolgárainak túlnyomó többsége, függetlenül attól, hogy Ukrajna déli, keleti vagy nyugati részében élnek, az ukrán nyelvet részesíti előnyben mind a közéletben, mind a magánéletben. Ezzel párhuzamosan 2014 óta számos esetben tapasztaltuk az ideiglenesen orosz megszállás alá került területeken a nyelvi genocídiumot, valamint az emberek megalázását és a nemzeti identitás megsemmisítését, amelyeket továbbra is dokumentálunk" - nyilatkozott az ombudsman.
Ruszlan Sztefancsuk ukrán házelnök az ukrán Hromadszke Rádiónak adott interjújában kijelentette, hogy a parlament aligha fogja napirendre tűzni a mozgósítási korhatár csökkentésére irányuló kezdeményezést.
- fejtette ki. A házelnök azt is hangsúlyozta, hogy fontos megőrizni a 18 év alatti fiatal generációt, akiknek a jövőben újjá kell építeniük Ukrajnát.
Az ukrán 56. rohamzászlóalj közölte, hogy a Donyeck megyei Torecknél foglyul ejtettek egy szenegáli férfit, aki az orosz hadseregben harcolt. A hadifogoly kihallgatásáról videófelvételt is közzétettek a Facebookon, ezen a szenegáli férfi azt mondja, hogy két évet tanult Oroszországban, ahonnan Németországba akart emigrálni, de az orosz hatóságok közölték vele, hogy előbb harcoljon a fronton.
Vadim Ljah, a Donyeck megyei Szlovjanszk polgármestere arról tájékoztatott, hogy városát napközben az orosz erők ágyúzták, aminek következtében életét vesztette egy 72 éves férfi, egy másik helybeli pedig megsebesült.
Délután Szerhij Liszak, Dnyipropetrovszk kormányzója közölte, hogy Marhanec városában - ahol orosz drón mért csapást egy munkásokat szállító buszra - a sebesültek száma 49-re nőtt, közülük 31-et kellett kórházba szállítani. Változatlanul kilenc halálos áldozata van a támadásnak.