Aggódik az EFSF esetleges késedelme miatt az osztrák jegybank elnöke

Aggodalmának adott hangot az Osztrák Nemzeti Bank elnöke csütörtökön amiatt, hogy késhet az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) reformja.

Súlyos problémákat okozhat, ha késedelmet szenved a tervezett kifizetések programja - mondta Ewald Nowotny az osztrák rádiónak. Egyes politikai szereplők nincsenek tudatában annak, hogy milyen károkat okozhat a késlekedés saját országuknak - mondta a Németországban és Szlovákiában zajló vitára utalva.

    Egy ellenzéki párt ellenvetése miatt az osztrák parlamentben is csúszik az alapról való szavazás. Ewald Nowotny ezzel kapcsolatban úgy vélekedett: egyes politikusok túl kevéssé vannak tudatában annak, hogy kijelentéseiket mérlegre teszik a pénzügyi piacok.

    Szerdán az ellenzéki Zöldek a pénzügyi bizottságban megakadályozták, hogy az osztrák parlament gyorsított eljárásban tárgyalja az osztrák kezességvállalás 12-ről 22 milliárd euróra növeléséről szóló törvényt. Így a kormány részéről javasolt szeptember 21-e helyett legkorábban szeptember végén vagy október elején kerülhet a parlament elé a jogszabály.

    A bécsi történések szerda délután a nemzetközi pénzügyi piacokra is hatással voltak, átmenetileg esett a DAX és a Dow Jones részvénymutató.

    Nowotny igazat adott Werner Koglernek, a Zöldek parlamenti képviselőjének, aki a piac reakcióját "őrültnek" minősítette, de hozzátette, hogy a politikusoknak tisztában kell lenniük a várható reakciókkal és ennek tudatában kell cselekedni.

    A jegybankelnök emlékeztetett arra, hogy az Európai Központi Bank az államkötvények vásárlását csak ideiglenes és feltételes intézkedésnek tekinti. Ha nem jön létre működőképes mentőernyő, az "teljesen új helyzetet teremt" - mondta.

    A tavaly létrehozott EFSF szükség esetén összesen közel félmilliárd eurót mozgósíthat majd a nehéz helyzetbe került országok támogatására. Az euróövezeti országok állam- és kormányfői júliusban arról döntöttek, hogy az alap működését a korábban elhatározottakhoz képest még rugalmasabbá teszik. Ehhez valamennyi euróövezeti tagország parlamentjének a jóváhagyása szükséges.