Hét évet kapott Julija Timosenko

Minden vádpontban bűnösnek találta a kijevi bíróság Julija Timosenko ukrán ex-miniszterelnököt. A volt kormányfő ítélethozatalára október 11-én délelőtt került sor - a bíró az ügyészség által indítványozott ítéletet hirdette ki, miközben kint az utcán tombolt a feldühödött tömeg.

Hatalmas figyelem kísérte a volt ukrán kormányfő, Julija Timosenko bírósági perét. A vádak alapján a politikus visszaélt hatalmával, amikor 2009-ben gázszerződést kötött Oroszországgal. Az ügyészség szerint a szerződések rendkívül előnytelenek voltak Ukrajnára nézve, és így különösen nagy kárt okoztak az ország számára.

 

Maga Timosenko tagadta a szerinte koncepciós eljárásra emlékeztető vádakat. A szőke politikusnő állította, az egész ügy mögött a jelenlegi ukrán elnök, Viktor Janukovics áll, aki ezzel akarja kiiktatni őt a politikai életből. Ezért is viszonyult ilyen érzékenyen a tárgaláshoz mind a belföldi média, mind a külföldi közvélemény. Az Európai Parlament az utóbbi hetekben rendkívüli nyomást gyakorolt Ukrajnára a per miatt, és egyes szakértők úgy vélték, hogy ennek meg is lesz majd az eredménye, és Janukovics visszakozni fog. Nem így történt: kedd délelőtt a Rodion Kirejev bíró minden vádpontjában bűnösnek találta Julija Timosenkót.

Az ügyész hét év börtönt kért az ex-miniszterelnök számára, és ennek a bíró maximálisan eleget is tett: Timosenko pont ennyi szabadságvesztést kapott. A politikusnőt még az ukrán állami gázóriás, a Naftogaz ellene indított polgári perében is bűnösnek találták: ezek szerint ténykedésével Timosenko közel másfél milliárd hrivnyás kárt okozott a Naftogaznak (közel 40 milliárd forint), amit most kártérítésként vissza kell fizetnie.

Az utcán közben tombolt a tömeg: a kijevi bíróság épülete előtt több ezer ember gyűlt össze, akik Timosenko szabadon engedése mellett tüntettek. A tömeget a nagy számban lévő rendőri alakulatok fékezték meg, de a tüntetést nem oszlatták fel.

Orosz szakértők véleménye szerint egyértelműen politikai ítéletről van szó.

E logika alapján elvileg akármelyik miniszterelnököt, bármilyen elnököt börtönbe lehetne ültetni, hiszen minden egyes állam- és kormányfő száz vagy akár több ezer ehhez hasonló dokumentumot és rendeletet ír alá munkája során. Ha Timosenkónek abban az időben, amikor aláírta a szerződéseket, megvolt ehhez minden hatalma, akkor a döntése nem kérdőjelezhető meg, hiszen ő egy demokratikusan, törvényesen megválasztott, legitim miniszterelnök volt” - mondta Vlagyimir Rizskov orosz politikus.

Timosenko néma csöndben hallgatta végig az ítéletet, majd elmondta, hogy nem ért egyet a döntéssel, és a strasbourgi emberjogi bíróságra fog fellebezni